Informacje

27.11.2014 22:08 trzech wojskowych i czterech cywilów

Żołnierze aresztowani
za handel narkotykami

SERWISY:

Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie aresztował w czwartek na trzy miesiące trzech żołnierzy i czterech cywilów podejrzanych w śledztwie dotyczącym posiadania i handlu narkotykami.


W czwartek sąd rozpatrzył wnioski prokuratury dotyczące w sumie dziewięciu osób. Wobec jednego z dwóch pozostałych cywilów sąd zastosował dozór policyjny, a wobec kolejnego - nie orzekł środka zapobiegawczego.

O decyzjach sądu poinformował rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ryszard Filipowicz. Łącznie w sprawie zatrzymano 40 cywilów i wojskowych.

"Walczymy z narkomanią w armii"

Zatrzymania skomentował wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który w czwartek był w Chełmie (Lubelskie). - Walczymy z narkomanią w wojsku i to dowodzi skuteczności w działaniu. Żandarmeria tutaj jest bez tolerancji dla takich sytuacji - zapewnił dziennikarzy. - Chodzi też o przykład. Nie może tak być, że narkotyki mają dostęp do wojska, zwłaszcza do słuchaczy uczelni wojskowej - podkreślił Siemoniak.

Zatrzymania to efekt kilkumiesięcznych działań mazowieckiego oddziału Żandarmerii Wojskowej.

- Żołnierze ŻW i policjanci dokonali zatrzymania 40 osób, w tym dziewięciu żołnierzy - dwóch podoficerów i siedmiu szeregowych - poinformowała prokuratura. Dodała, że w sprawie dotyczącej osób cywilnych i żołnierzy z jednostek wojskowych w Dęblinie "przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań, w wyniku których znaleziono i zatrzymano środki odurzające".

Prokuratura stawia zarzuty

Jak powiedział płk Filipowicz, w środę do prokuratury doprowadzono dziewięć osób, w tym trzech żołnierzy.

- W stosunku do doprowadzonych osób prokuratorzy wydali postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz przesłuchali je w charakterze podejrzanych. Wobec wszystkich tych osób do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie skierowano wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy - dodał.

W czwartek do prokuratury doprowadzono dziesiątą z zatrzymanych osób. Jak zaznaczył Filipowicz, prokurator jeszcze nie zdecydował o ewentualnym skierowaniu wniosku w sprawie aresztu wobec tej osoby.

- Czynności prowadzone we wtorek i środę przez ŻW były dokonywane w tzw. trybie niecierpiącym zwłoki. Wszystkim zatrzymanym osobom ogłoszono zarzuty. Wówczas zarzut wpisuje się do protokołu i obecnie w ciągu pięciu dni prokurator musi wydać postanowienie o przedstawieniu zarzutu albo umorzyć sprawę wobec danej osoby - powiedział Filipowicz.

Tryb niecierpiący zwłoki

Również rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Paweł Durka powiedział, że "40 osób zostało przesłuchanych w charakterze podejrzanych i postawiono im zarzuty". - Następnie wobec dziesięciu zostało wydane dodatkowo postanowienie o przedstawieniu zarzutów - dodał Durka.

Taka procedura - wyjaśnił rzecznik ŻW - wynika właśnie z tzw. trybu niecierpiącego zwłoki, który pozwala żandarmerii na podjęcie działań jeszcze przed oficjalnym wszczęciem śledztwa. Z trybu takiego korzysta się, gdy np. istnieje obawa, że ktoś będzie próbował uciec albo ukryć dowody przestępstwa. W takiej sytuacji prokuratura musi zatwierdzić działania organów policyjnych.

PAP/jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2014 17:46 SEBBAX

  wszędzie są ludzie, którzy postępują niezgodnie z prawem i są hańbą dla reszty... niestety teraz w służbach jest wielu takich co uciekli przed bezrobociem, a ludzie z pasją i z zamiłowaniem do służby są niestety mniejszością... ale takie mamy czasy... a wracając do sprawy - to wpadły pewnie tylko płotki, bo grubych ryb nikt nie ruszy...

 • DeFine

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2014 15:20 ~DeFine


  realreal

  ilu z tych żołnierzy służyło w Iraku i Afganistanie?
  dfadsf~dfadsf


  Ciepło, ciepło... Od dawna powtarzam że zadyma w Afganistanie jest po to aby sikret-słuzby róznych krajów miały dostep do handlu towarami o bardzo wysokiej marży:)


  Masz bujną wyobraźnie.
  Oni rozprowadzali marysie w koszarach.

 • dfadsf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2014 12:13 ~dfadsf

  realreal

  ilu z tych żołnierzy służyło w Iraku i Afganistanie?


  Ciepło, ciepło... Od dawna powtarzam że zadyma w Afganistanie jest po to aby sikret-słuzby róznych krajów miały dostep do handlu towarami o bardzo wysokiej marży:)

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2014 09:16 real

  ilu z tych żołnierzy służyło w Iraku i Afganistanie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »