Informacje

17.02.2017 18:27 Spoczęła na Powązkach

Żołnierz AK, opozycjonistka i posłanka. Pożegnanie Marii Dmochowskiej

SERWISY:

Uroczystości pogrzebowe Marii Dmochowskiej - harcerki Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, a także działaczki opozycji demokratycznej w PRL i posłanki w latach 1989-1997 odbyły się piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

- Dzisiaj stajemy na tej Eucharystii wokół urny z prochami Marii, która dla każdego z was jest ważnym człowiekiem. Jej długie życie obfitowało w bardzo wiele najróżniejszych wydarzeń, które w wielkim skrócie obracają się wokół sprawy naszej ojczyzny - powiedział w homilii ks. Tomasz Kądzik, odprawiający mszę w Domu Pogrzebowym na wojskowych Powązkach.

Harcerka, lekarka

Duchowny przypomniał, że Maria Dmochowska realizowała się zawodowo jako lekarz hematolog, ale także społecznie i rodzinnie. Podkreślił, że należała do Armii Krajowej oraz, że tworzyła ruch Solidarności.

Po nabożeństwie - w asyście Wojska Polskiego, która po przemówieniach uczestników pogrzebu, oddała salwę honorową - nastąpiło złożenie prochów zmarłej w grobie rodzinnym.

W uroczystościach pogrzebowych Marii Dmochowskiej uczestniczyli jej najbliżsi krewni i przyjaciele, w tym jej siostrzeniec Andrzej Celiński - działacz opozycji demokratycznej w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników, były senator, poseł.

Obecni byli również weterani Armii Krajowej, działacze opozycji demokratycznej w PRL, dawni i obecni politycy, a także liczni historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Miała 87 lat

Marię Dmochowską pożegnali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacz opozycji w PRL Henryk Wujec, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, były prezes IPN Łukasz Kamiński, były szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel, były przewodniczący Rady IPN Antoni Dudek, również historyk i dziennikarz, były więzień Auschwitz-Birkenau Marian Turski oraz lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Maria Dmochowska z domu Lipska urodziła się 18 lipca 1930 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej była żołnierzem AK o pseudonimie Maja. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim i w walkach Grupy Kampinos AK. Po wojnie była lekarzem hematologiem. Była również działaczką opozycji demokratycznej, współorganizowała NSZZ "Solidarność" w Łodzi.

Była internowana w stanie wojennym. W wolnej Polsce, w latach 1989-1997, była posłanką na Sejm. W 2006 r. za kadencji prezesa Janusza Kurtyki została powołana na stanowisko wiceprezesa IPN. Funkcję tę sprawowała do czerwca 2012 r.

Maria Dmochowska zmarła 10 lutego. Miała 87 lat.

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2017 09:26 ~marek

  Chyba w Toruniu było jakieś ważne spotkanie (wagi państwowej !)

 • Goralka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2017 21:55 ~Goralka

  A gdzie władze z wiejskiej?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »