Informacje

18.12.2015 06:20 między Wawrem a Wilanowem

"Żoliborz nie chce, to my weźmiemy". Wawer upomina się o most Na Zaporze

SERWISY:


- Skoro Żoliborz nie chce mostu Krasińskiego, to zbudujmy most Na Zaporze, która połączy naszą dzielnice z Wilanowem – proponują mieszkańcy Wawra. Na razie organizują się w internecie, a ich inicjatywa zyskała już oficjalne poparcie dzielnicowych urzędników.

Do pomysłu budowy mostu Na Zaporze, łączącego Wilanów z Wawrem, wracają mieszkańcy tej drugiej dzielnicy. "Żoliborzanie nie chcą budowy mostu Krasińskiego. Protestują. Wawerczycy nie mieliby nic przeciw temu, aby zamiast niechcianego mostu na północy powstała trasa i most Na Zaporze" – piszą na portalu społecznościowym.

Pomysłowi mieszkańców przyklasnęli urzędnicy z Wawra. - Tego typu połączenie lokalne przyczyniłoby się do rozwiązania problemów komunikacyjnych dzielnicy, a także dzielnic sąsiednich takich jak Wesoła. Skorzystali by na nim także mieszkańcy Pragi Południe, czy Wilanowa – przekonuje Konrad Rajca, rzecznik Wawra.

Jak wskazuje, most wpisywałby się także dobrze w politykę komunikacyjną całego miasta. – Wsparłby poprawę połączeń komunikacyjnych dzielnic peryferyjnych z centrum Warszawy, odciążyłby też most Siekierkowski – wylicza zalety nowej przeprawy rzecznik.

Druga z najbardziej zainteresowanych dzielnic - Wilanów - nie mówi "nie" tej inwestycji. – Padła informacja na ostatniej sesji, że nasza dzielnica mogłaby skorzystać na protestach Żoliborza i otrzymać most. Jednak w tej chwili mamy na ten temat bardzo mało informacji, np.: jak finansowana byłaby inwestycja. Mimo wszystko uważam, że sprawa jest rozwojowa – mówi Adam Bieniek, wiceprzewodniczący rady dzielnicy Wilanów.

Spore wątpliwości

Nie wszyscy jednak tak ochoczo podpisują się pod pomysłem budowy nowego mostu.

– Nie jestem przeciwnikiem tej budowy w ogóle, jednak w tej chwili nie jest to inicjatywa priorytetowa. W sensie czysto transportowym ważniejsze wydają się m.in.: dokończenie budowy obwodnicy Śródmieścia czy nowe trasy tramwajowe – twierdzi Piotr Kostrzewa, prezes stowarzyszenia SISKOM.

Szczególnie, że za kilka lat Wawer i Wilanów zyskają nowe i wygodne połączenie, czyli most Południowy w ciągu obwodnicy Warszawy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zbuduje przeprawę, podpisała już umowy z wykonawcami. Ekspresowa trasa, wraz z nowym mostem, ma zostać oddana w 2020 roku.

– Wiadomo, że ekspresówki przejmują głównie ruch tranzytowy, jednak nie oszukujmy się, bardzo wielu mieszkańców korzysta z obwodnicy by dostać się z jednej dzielnicy do drugiej – tłumaczy Kostrzewa.

Inne obawy zgłasza reprezentant Wilanowa. – Most wprowadziłby do naszej dzielnicy duży ruch z Wawra. Nałęczowska, Agustówka, a szczególnie Sobieskiego mogłyby tego nie wytrzymać – zastanawia się Bieniek.

Opcja z szuflady

Pomysł budowy mostu Na Zaporze nie jest nowy. Powstanie przeprawy łączącej prawobrzeżny Wawer z lewobrzeżnymi Mokotowem i Wilanowem planowano już w latach 80.

Wstępna koncepcja zakładano, że trasa mostu zacznie się w ciągu ulicy Zawodzie, za Elektrociepłownią Siekierki, dalej przejdzie nad torami kolejowymi, przetnie Wał Zawadowski i przejdzie nad rzeką do Wału Miedzeszyńskiego tuż przy ulicy Chłodzieńskiej. Dalej nowa droga miałaby prowadzić na północ od ulicy Cylichowskiej i wpiąć się w Zwoleńską, tuż przy nowym tunelu pod torami.

Most Na Zaporze widniał nawet w planach wyborczych prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2006 roku. Ale w ubiegłorocznej kampanii pomysł budowy tego mostu zniknął z orbity jej zainteresowań.

Tędy ma przebiegać mostu Południowy, który ma połączyć Wawer z Wilanowem w 2020 roku:

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gościu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2016 10:38 ~gościu

  Ja też niestety jestem PRZECIWKO budowie mostu na zaporze. Projekt bardzo stary, bo prawie 40 letni nie uwzględnia tego, że Wawer jednak w tym czasie się mocno rozbudował. Ciekaw jestem, czy zrównanie z ziemią blisko 80 posesji w Wawrze i puszczenie ruchu maleńką ulicą Zwoleńską rozwiąże jakikolwiek problem. O protestach wywłaszczonych nie wspomnę. Projekt ten miałby trochę sensu, gdyby most był planowany ok. 700-800 metrów
  bardziej na południe i związany z teoretycznie mającymi powstać nowymi ulicami.
  (Bora, Olszynki,Czerniakowską) tylko na dzień
  obecny żadnej z tych ulic nie ma i może nie będzie. Czyli co znów most bez zjazdu i budowany wbrew woli mieszkańców ?

 • e2rd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 23:41 ~e2rd

  Polaczyc Jozefow z Wilanowem
  JESTEM ZA

 • Mokotowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2016 09:31 ~Mokotowianin

  Warszawie potrzebne są dwa mosty, Most Krasińskiego i most łączący Wilanów z Józefowem. Most w Wawrze to IDIOTYZM !!! Biorąc pod uwagę bliskość mostu Siekierkowskiego most na Zaporze nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia, to nie jest centrum Warszawy !, nie wiem kto to forsuje, ale na pewno nie z powodów ekonomicznych, kolejny przykład debilizmu politycznego, nic dla ludzi tylko.. "mojsza racja jest ważniejsza".

 • Super pomysł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 21:23 ~Super pomysł

  Wał Miedzeszyński stoi bo na Mordor jadą a tu by szybciej pojechali super

 • mad_racoon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 13:21 ~mad_racoon

  Sądzę że jednak hotel na skalnicowej nie ma tu nic do rzeczy :) takie typowo PiSowskie podejście, że na pewno przekręt i pod kogoś. Bo trasa będzie tuż obok hotelu, całe 2 kilometry dalej :) straszne tuż obok. Ja bym się tam ucieszył z kolejnej przeprawy która równiej rozłoży ruch pomiędzy stronami Wisły. Stanie w korkach na dojeździe do Siekierek po to tylko żeby stać w jeszcze większym korku przy rondzie w al.Witosa to mi się przejadło szczerze mówiąc. POW od siekierek będzie odsunięty o 7km, więc też bardziej posłuży wspomnianemu Józefowowi i Otwockowi, niż Wawrowi.
  A mówiąc na marginesie, to kanalizacja na jakimś zadupiu ma się nijak do trasy ogólnomiejskiej - ani budżet ani referat nie ten. Więc wspominanie o tym świadczy o czystej (nieskalanej logiką) ignorancji...

  Becia~Becia

  Działacze PO z Wawra wraz ze swoim Burmistrzem znowu przeciwko mieszkańcom opowiadają się za zdezaktualizowaną koncepcją z przed 40-tu lat. Wykorzystują do tego oficjalną stronę Dzielnicy Wawer. Garstka osób chce narzucić większości utopijną wizję. Ludzie nie umiejący wybudować wodociągu, kanalizacji np. we wcześniej wspomnianej ul. Kwiatów Polskich chcą most z trasą nie dostosowany do infrastruktury drogowej Dzielnicy. Zapewne ktoś się zgłosił do nich. Za 600 mln zł można by wybudować 2 stacje metra na Gocławiu.


 • Eto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2016 22:31 ~Eto

  a kiedy będzie kanalizacja na Kwiatów Polskich i Cylichowskiej?? Most na zaporze? W jakim celu? Może najpierw kanalizacja, żeby szambiarki nie jeździły po ulicach w końcu.

 • Becia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2015 22:54 ~Becia

  Działacze PO z Wawra wraz ze swoim Burmistrzem znowu przeciwko mieszkańcom opowiadają się za zdezaktualizowaną koncepcją z przed 40-tu lat. Wykorzystują do tego oficjalną stronę Dzielnicy Wawer. Garstka osób chce narzucić większości utopijną wizję. Ludzie nie umiejący wybudować wodociągu, kanalizacji np. we wcześniej wspomnianej ul. Kwiatów Polskich chcą most z trasą nie dostosowany do infrastruktury drogowej Dzielnicy. Zapewne ktoś się zgłosił do nich. Za 600 mln zł można by wybudować 2 stacje metra na Gocławiu.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2015 14:07 ~Jacek

  Oczywiście miło Być Siekierkowski obciążony gdyż most POW przejmie znaczny ruch z Siekierkowskiego.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2015 13:00 ~Jacek

  Ajednak za tym absurdalny pomysłem budowy Mostu i Trasy na Zaporze stoi Burmistrz Wawra Jezierski z PO. Nie umie wybudować wodociągu i kanalizacji w Kwiatów Polskich gdzie wszystkie media przebiegają obok, a bierze się za budowę Mostu i Trasy, które nie są priorytetem. Burmistrz zapomniał, że po wybudowaniu mostu POW Siekierkowski zostanie obciążony. Najwyraźniej dla Hotelu ze Skalnicowej najkorzystniejszą przeprawa i wmawia się mieszkańcom,że dla nich.

 • Jas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2015 20:38 ~Jas

  Poroniony pomysł Most i Trasa Na Zaporze. Nieliczni mieszkańcy Międzylesie i Wawra chcą. Po pierwsze mała odległość pomiędzy Świętokrzyskim, a mostem POW. Nie będzie decyzji środowiskowej na budowę Mostu na Zaporze. Most potrzebny jest w okolicy Józefowa, a nie Wawra. Sieć drogowa Wawra nie będzie w stanie przyjąć ruchu z mostu na Zaporze: Trakt Lubelski, Zwoleńska oraz Trasa na Zaporze (projektowana)na jej przebiegu są domy legalnie pobudowane. Jednym słowem Most na Zaporze to idea fix lub pomysł polityków z Wawra, jak układanie kafelków na Narodowym (najdrożej najtańsze byle jak).A być moźe ukłon w stronę Hotelu Ze Skalnicowej, blisko niego przebiegać ma Trasa na Zaporze co zapewni dojazd z Wilanowa.Ekonomiki tej inwestycji nie ma.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »