Informacje

05.12.2018 22:01 wybrali przewodniczącego ady

Żoliborz: aktywistom bliżej do KO. "Poparcie PiS to dla nich obciach"

SERWISY:

Żoliborz jest jedną z ostatnich dzielnic Warszawy, gdzie wciąż nie wybrano nowego zarządu. Karty rozdają tu ruchy miejskie, bo bez nich nie da się stworzyć stabilnej większości. Oficjalnie aktywiści wciąż nie zdecydowali, czy będą rządzić z radnymi Prawa i Sprawiedliwości czy Koalicji Obywatelskiej. Ale środowa sesja nie pozostawia wątpliwości, że postawili na tych drugich.

Sesja rady dzielnicy odbyła się w środę. Radni wybrali przewodniczącego, którym został Piotr Wertenstein-Żuławski. Jego zastępcami będą: Izabela Rychter (Miasto Jest Nasze-Koalicja dla Żoliborza), Jolanta Zjawińska (Koalicja Obywatelska) oraz Robert Rogala (Prawo i Sprawiedliwość). Taki wybór wskazywałby na to, że ukonstytuowała się koalicja. Jednak burmistrza nie wybrano. Zaplanowano natomiast kolejną sesję. Ma się odbyć 13 grudnia.

To ostatni moment na wskazanie zarządu. Jeśli dzielnicowi radni tego nie zrobią, prezydent Rafał Trzaskowski podejmie tę decyzja za nich wprowadzając zarząd komisaryczny (wydarzyło się to już na przełomie 2006 i 2007 roku, gdy Hanna Gronkiewcz-Waltz mianowała komisarzem Janusza Warakomskiego).

"Materializuje się współpraca"

Przypomnijmy: na Żoliborzu żadne ugrupowanie nie zdobyło przewagi gwarantującej samodzielne rządy. Potrzebne jest 11 głosów, tymczasem Koalicja Obywatelska zdobyła 10 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość ma ich sześć, a Miasto Jest Nasze-Koalicja dla Żoliborza - pięć. Jak łatwo policzyć, bez tych ostatnich nie da się rządzić. Dlatego zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość zabiegały o ich względy.

Środowa sesja pokazuje, że aktywistom bliżej do Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Ale oficjalnie przyznać tego wciąż nie chcą. - Rozmowy trwają. Nic nie jest jasne. Mam nadzieję, że wszystko wyjaśni się w przyszłym tygodniu - mówi nam Konrad Smoczny z Miasto Jest Nasze.

Ale Piotr Wertenstein-Żuławski (KO) nie owija w bawełnę. - Dogadaliśmy program, wybraliśmy prezydium rady, teraz czas na (dalsze – red.) personalia – twierdzi. A jeszcze dwa tygodnie temu żoliborski MJN relacjonował w mediach społecznościowych, że spotkanie z Koalicją Obywatelską nie nastrajało pozytywnie. "Okazało się, że większość naszych postulatów nie da się zrealizować lub zajmie to wiele lat" – pisali aktywiści.

Dziś Wertenstein-Żuławski bagatelizuje tę kwestię. - Wszystko jest wyjaśnione. Był jeden niepotrzebny komunikat do opinii publicznej, który nie pomaga w rozmowach. Program jest dogadany, nie budzi kontrowersji – komentuje przewodniczący rady. - To było niedogadanie, a nie rozbieżność - przekonuje.

Czy w takim razie przesądzone jest wybranie zarządu 13 grudnia? - Taki jest plan. Dzisiejsze głosowanie świadczy o pierwszym kroku, że materializuje się współpraca – odpowiada.

"Nastawienie antypisowskie"

Także dla Adama Buławy z PiS, sprawa jest przesądzona. - Podstawowym problem polega na tym, że dla ruchów miejskich Prawo i Sprawiedliwość jest partią łamiąca demokrację, partią - powiedzmy szczerze - obciachową. Wyborcy by im tego nie darowali, dlatego uważam, że szanse na porozumienie z nami jest znikome. Co oczywiście nie wyklucza zmiany, ponieważ kadencja jest dług, trwa pięć lat – opisuje Buława.

Przekonuje, że nie chodzi o różnice programowe, bo te są "do dogadania". - Na Żoliborzu zwyciężyło nastawienie antypisowskie, zresztą tak. jak w większej części Warszawy był w tych wyborach samorządowych plebiscyt przeciwko partii rządzącej. Nie liczyły się kompetencje czy osiągnięcia konkretnych osób. Ważne było, żeby pokazać sprzeciw partii, która rządzi w kraju. My się z tym pogodziliśmy, dostaliśmy żółtą kartkę, co nie oznacza, że nie będziemy działać dla dobra Żoliborza - tłumaczy radny PiS.

Zobacz, jak wyglądało zaprzysiężenie nowego prezydenta stolicy:

Klaudia Ziółkowska /b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obpzB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2018 14:31 ~obpzB

  Na Żoliborzu mamy ciąg ładnych kamienic przedwojennych, dość prostych, ale wartych architektonicznie. NP. wzdłuż Mickiewicza, pl. Inwalidów i dalej następne ulice. Szkoda, ze otrzymały często zwykłe okna PCV (zamiast uszczelnić, olejować i pomalować stare drewniane) i wątpliwych kolorów elewacje.... Często jeden dom ma połowę pomalowaną np. n krzykliwy seledyn a drugą taka samą już na jasno-kremowy (jest tak tez na Bielanach gdzie wille obok Kasprowicza). Cały dom winien być albo jasno-kremowy albo np.lekko żółty...

 • FundacjaAdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2018 09:15 ~FundacjaAdUrbem

  Aktywiści "miastojanusze" dostali w wyborach jakieś 1,5% czyli tyle co nic bo to w granicy błędu statystycznego więc nie powinni nigdzie mieć nic do gadania!

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 17:40 ~Wprost

  Realne decyzje w Warszawie mają być podejmowane na styku Marcin Kierwiński i Andrzej Halicki, a tam już iskrzy.

 • lekcja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 14:12 ~lekcja

  Kto z Platformą pomyka, ten szybko znika.

 • yon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 13:50 ~yon


  Klaudia~Klaudia

  Dziś próbowaliśmy porozmawiać z Michałem Bonim (TW Znak) oraz Różą Thun, między innymi o haniebnej obronie Jugendamtów przez PO. Niestety uciekli.
  Xavery~Xavery

  Też bym uciekł jakby ktoś mi chciał takie "pytania" zadawać. Może trzeba było porozmawiać o czymś poważnym zamiast zaspokajać swoje polityczne, najniższe instynkty...


  Chyba Kolega ma problemy z elementarną logiką. Albo jest "stypendystą" jakiejś niemieckiej fundacji:)

 • wykop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 12:16 ~wykop

  Do kogo należą media w Polsce? 75 proc. właścicieli prasy to Niemcy ...


 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 11:51 ~Xavery

  Klaudia~Klaudia

  Dziś próbowaliśmy porozmawiać z Michałem Bonim (TW Znak) oraz Różą Thun, między innymi o haniebnej obronie Jugendamtów przez PO. Niestety uciekli.

  Też bym uciekł jakby ktoś mi chciał takie "pytania" zadawać. Może trzeba było porozmawiać o czymś poważnym zamiast zaspokajać swoje polityczne, najniższe instynkty...

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 11:32 ~kubat

  hehe~hehe

  ten PIS to musi być coś niesamowicie silnego, ze kazdy sie tak go boi.

  Raczej nikt nie chce mieć plamy w życiorysie zadając się z pisem.

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 10:30 ~Obywatel

  Lubnauer: Wrogie przejęcie nie pozwala na stwierdzenie, że ma się koalicję.

 • Klaudia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2018 09:37 ~Klaudia

  Dziś próbowaliśmy porozmawiać z Michałem Bonim (TW Znak) oraz Różą Thun, między innymi o haniebnej obronie Jugendamtów przez PO. Niestety uciekli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »