Informacje

31.03.2015 16:43 KONKURS NA PROJEKT

Zodiak schowany za wodną kurtyną.
Skwer zaprojektują autorzy Rotundy

SERWISY:


Młodzi krakowscy architekci Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta wygrali konkurs na projekt placyku przy pasażu Wiecha. Ma to być element rewitalizacji dawnego baru Zodiak. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to ich druga realizacja w odległości 150 metrów.

Gowin i Siuta mają szczęście do warszawskiej Ściany Wschodniej - nieco ponad rok temu wygrali konkurs na projekt modernizacji Rotundy. Teraz dostali pierwszą nagrodę w organizowanym przez oddział warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich i miasto konkursie na projekt rewitalizacji skweru przed Zodiakiem.

Wyniki ogłoszono we wtorek w niewynajętym jeszcze lokalu użytkowym na galerii nowej części stacji metra Świętokrzyska. Tam też do piątku można oglądać zarówno zwycięską, jak i 78 innych konkursowych prac.

Architekci i urzędnicy

Rewitalizacja placu to element większego projektu - miasto wspólnie z OW SARP chce w najbliższym czasie zmodernizować Zodiak, by umieścić w nim dwie instytucje. Na parterze SARP ma stworzyć punkt, w którym prezentowane i dyskutowane będą architektoniczne i urbanistyczne propozycje dla miasta. Jego elementem ma być makieta Śródmieścia, która pozwoli np. ocenić, jak nowe budynki wpiszą się w jego panoramę. Będzie też kawiarnia.

Miasto chce z kolei urządzić na piętrze punkt, w którym promować będzie osiągnięcia gospodarcze Warszawy. Razem ma to być wizytówka dynamicznej, rozwijającej się stolicy. W podziemiach znajdzie się sala konferencyjna, a plac przed pawilonem ma stać się miejscem spotkań, które włączy warszawiaków w dyskusje toczące się w środowiskach architektów i aktywistów.

Z placu do internetu...

Konkursowe prace skupiały się na takim zorganizowaniu przestrzeni, które umożliwi jej dostosowywanie do rozmaitych potrzeb - wystaw, debat, prezentacji - a zarazem nie zdominuje niewielkiego w gruncie rzeczy skweru. Co ciekawe, prawie wszystkie prace postulowały ustawienie tam konstrukcji, która w mniejszym lub większym stopniu przypominałaby to, co z pasażu zniknęło po modernizacji sprzed paru lat: poziome, zadaszające elementy, chroniące przed deszczem i nadające przestrzeni ludzką skalę.

Architekci z Krakowa byli konsekwentni - tak, jak w projekcie otoczenia Rotundy, zaproponowali by nad placykiem rozpięte zostały liny, na których zawisną lampy. Podłoga ma być biała, jak "symboliczna biała kartka papieru, na której - w postaci wpisów, rysunków czy tymczasowych instalacji - mogą zostać zapisane wizje, idee, przemyślenia i manifesty" - czytamy w opisie zwycięskiej pracy. Nawierzchnia ma być łatwa do zapisania, ale też łatwa do wyczyszczenia. Na środku, nad placem znaleźć ma się kamera, która wszystkie zdarzenia będzie transmitować w internecie, tworząc tym samym zapis debat kształtujących Warszawę.

... przez ścianę z wody

Najciekawszym elementem będzie kurtyna wodna między placem, a wieżowcem mieszkalnym. To ukłon w stronę pierwotnego projektu pasażu, w którym woda ogrywała dużą rolę. - To przewrotny, ale bardzo dobry pomysł. Woda na skwerze zawsze miała być pozioma. Tyle że to zabrałoby miejsce, więc teraz woda będzie pionowa. Bardzo mi się to spodobało - powiedziała na ogłoszeniu wyników Barbara Kaliszewska, współautora oryginalnego projektu, którą zaproszono do jury rozstrzygniętego właśnie konkursu.

Kurtyna ma być interaktywna - gdy ktoś się do niej zbliży, woda w tym miejscu będzie wyłączona, a w kurtynie pojawi się przejście. To ma zachęcać do zabawy, a co za tym idzie - do wejście w interakcję z Zodiakiem i tym, co będzie się w nim działo. - Atutem tej pracy jest otwartość i różne możliwości aranżacji terenu, w zależności od potrzeb - ocenił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, który zasiadał w jury.

Wystawa i dyskusja

Miasto chce, żeby prace przy rewitalizacji placu zaczęły się jeszcze w tym roku. W zeszłym tygodniu ogłoszono też przetarg na projekt modernizacji samego pawilonu.

Prace konkursowe można oglądać na stacji metra Świętokrzyska w środę i czwartek od 8 do 18, a w piątek do 13. Dyskusja pokonkursowa odbędzie się 9 kwietnia w siedzibie OW SARP przy Foksal, o godzinie 16.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Koneserrzeczydobrych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2015 08:54 ~Koneserrze…

  Powinni wznowić obrady konkursu. A najlepiej dać pod publikę wszystkie projekty i niech głosuje społeczeństwo. Potem powinni wziasc pod uwagę 15-20 najlepiej ocenianych prac i z tego wybrac. Wyedy jury ma lepsze pole do popisu. Bo z tegp co wynrala komisja nawet praca z II i III nagroda nie zablysnely pomyslami. na prawde bylo wiele prac gpdnych uwagi. Jezeli jest tak negatywny odzew to znaczy ze coś jest na rzeczy. Nie stracimy kolejnego miejsca z potencjałem!!

 • nickback

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 14:41 ~nickback

  Nie ma to jak zrównać z ziemią ostatnie skupisko zieleni w tej cześći :(
  Jestem za oprotestowaniem projektu.

 • bebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 14:04 ~bebe

  Skwer powinien byc chyba kompozycją z przewagą roślin a tu taka odpychająca pustynia ...hmmm

 • Hiubi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 10:39 ~Hiubi

  A mi się podoba pomysł z podwieszanym oświetleniem - gołębie będą się miały z czego popisywać (podpisywać?) ;-) Ciekawe, czy na tych linkach też kolce zamontują - będzie wyglądało nieziemsko ;-)

 • loverhater

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 10:27 ~loverhater

  Całkowite niezrozumienie miejsca. Nie dość, że surowo zaprojektowane, to jeszcze brak tu rozsądnego kontaktu placu z otoczeniem. Niby jak ten pomysł ma przyciągać i cały czas nakręcać ludzi do interakcji z Zodiakiem. Znowu ludzie będą omijać plac i oddalać się od "pasażu Wiecha". Ciekawość za pierwszym razem potem nuda, nua, nuda. Co więcej pawilon całkowicie został zignorowany. Nie wspominając o tym, że jak zwykle wygrywają projekty zrobione jak najniższym kosztem. Czy nie mamy odwagi na trochę mocniejsze koncepcje, godne naszego miasta??

  Kolejny raz SARP pokazuje jakimi są ekspertami i znawcami dobrej architektury...Wstyd i niekompetentność! Młodzi ludzie ze swiezymi pomysłami, tracą chęć do uczestnictwa w konkurcach jeżeli nie wierzy się w słuszność podejmowanych decyzji jury.

 • Arkadianto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 09:59 Arkadianto

  Po komentarzach widać, że sporo osób chciałoby trochę zieleni. Nie bójcie się, Hanka postawi donice :-) haha

 • Maw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2015 08:57 ~Maw

  Zamiast czerpać inspirację z pierwotnego projektu tego miejsca, czy zagranicznych - High Line w Nowym Jorku lub miejskich ogrodów w Paryżu - funduje się betonową pustynię bez zieleni, drzew i krzewów.

 • orgbosch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2015 23:16 ~orgbosch

  Dlaczego nikt tutaj nie chce zrozumieć, że to nie Włochy, Grecja czy Hiszpania? Dlaczego na siłę wymyśla się architekturę krajobrazu jakbyśmy żyli w kraju, gdzie większość roku jest ciepła i słoneczna, a tylko kilka tygodni wskazuje, że jest jesień/zima? To, że teraz mieliśmy lekką zimę nie oznacza, że przez następne 5 lat nie będzie trwała po 4 miesiące z opadami śniegu i mrozami...

  Doceniam nowatorstwo architektów, ale ta instalacja przez dużą część roku może być niewykorzystana... Raczej powinno myśleć się o dobrze izolowanych, lekkich, przestronnych i możliwie przejrzystych pawilonach, które latem i zimą mogą być wykorzystywane...

 • wkurzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2015 23:03 ~wkurzona

  Sugeruję, żeby "młodzi krakowscy architekci" zajęli się raczej projektowaniem "skwerów" w Krakowie, bo zdecydowanie nie trafiają w gust mieszkańców Warszawy.

 • unrra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2015 21:03 ~unrra

  kolejna betonowa pustynia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »