Informacje

01.03.2018 19:19 w budowie jest też plac

Zodiak coraz bliżej otwarcia

SERWISY:

Pawilon Zodiak stopniowo nabiera kształtów. Pod koniec ubiegłego roku zakończyła się budowa zewnętrznej konstrukcji budynku. Prace budowlane przeniosły się teraz do środka. Równolegle przygotowywany jest sąsiadujący z pawilonem plac. Do końca roku planowane jest udostępnienie obiektu mieszkańcom.

Budynek przy Pasażu Wiecha został już doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Jak informuje urząd miasta, trwa montowanie wewnętrznych instalacji. "Wkrótce nastąpi uzbrojenie drzwi zewnętrznych w fasadzie, a klatka schodowa zostanie przeszklona" - czytamy w komunikacie.

Wewnątrz wykonano już większość prac instalacyjnych - gotowe jest 90 procent okablowania, instalacje wodno-kanalizacyjne i centralne ogrzewanie. Pawilon został też podłączony do kanalizacji i wodociągu miejskiego oraz do sieci ciepłowniczej i energetycznej. "Infrastruktura teletechniczna jest w trakcie realizacji" - informuje ratusz.

Na poziomie -1 stanęły już ścianki działowe, są też już wszystkie tynki wewnętrzne i posadzka z lastryka. Na parterze pod podniesioną podłogą ukryte zostały instalacje wewnętrzne, wkrótce ma się też pojawić podłoga.

Kultura, nauka i sztuka

Pawilon Zodiak zlokalizowany przy Pasażu Wiecha ma wkrótce stać się "wizytówką dynamicznie rozwijającej się stolicy". Pierwsze piętro będzie siedzibą Centrum Promocji Gospodarczej. Parter zostanie zajęty przez warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na przestrzeni przeznaczonej dla stowarzyszenia eksponowane będą projekty architektoniczne i urbanistyczne.

Z budynku będą mogli korzystać też mieszkańcy - w części wspólnej będzie można odwiedzać wystawy, kawiarnię i księgarnię.

Plac jak tablica do pisania

Dopełnieniem dwupoziomowego pawilonu będzie sąsiadujący z nim plac, stworzony z gładkich wielkoformatowych płyt z białego granitu, pokrytych specjalną hydrofobową powłoką. Będzie można na niej pisać i rysować grafitem.

Atrakcją dla odwiedzających będzie też kurtyna wodna wyposażona w czujnik ruchu, dzięki któremu każdy będzie mógł "suchą stopą" przekroczyć mokrą ścianę. Nie zabraknie też zieleni, która przez cały rok będzie zdobiła plac.

"Na placu ułożono już wszystkie instalacje zasilające i odwadniające pod fontannę oraz fundamenty pod kubiki ścian zimozielonych, nieckę deszczownicy oraz zamontowano konstrukcję stalową deszczownicy" - opisują urzędnicy.

Gdy plac zostanie już oddany do użytku, ratusz zapowiada organizowanie otwartych konkursów, w których wyłaniane będą czasowe aranżacje tej przestrzeni.

Autorem przebudowy Pawilonu Zodiak jest warszawska pracownia Kalata Architekci. Z kolei plac przed budynkiem zostanie zagospodarowany według koncepcji krakowskiej firmy Gowin&Siuta. Całość prac finansowana jest z budżetu miasta. Na ich ukończenie wykonawcy mają czas do 30 czerwca.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ ZODIAK PRZED PRZEBUDOWĄ:

kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 15:49 ~krr

  Super. Ostatni kawałek zieleni jaki został po modernizacja Pasażu Wiecha idzie w diabły. I to w miejscu gdzie nie ma kawałka trawnika czy jednego drzewka w promieniu kilkuset metrów, a granitowej posadzki są hektary. Doskonale widać betonowe łby rządzących Warszawą.

 • Iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 14:44 ~Iza

  centrum promocji czyli kolejne nie wiadomo co dla urzedników>??? a kawiarnia oczywiście bez przetargu lub z przetargiem z wartościami artystycznymi w postaci obrazka jak na wisła i urzędnik decyduje hahahahha - to jest transparentność i konkurencja wg PO z urzędu miasta

 • ann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 13:27 ~ann

  Bardzo czekam na to miejsce, może rozrusza tę część miasta. Teraz brakuje tam trochę życia.

 • Ryś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 10:57 ~Ryś

  Brud i bałagan -wizytówka?.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 07:57 ~Wprost

  mieszkaniec~mieszkaniec

  "Pawilon Zodiak zlokalizowany przy Pasażu Wiecha ma wkrótce stać się "wizytówką dynamicznie rozwijającej się stolicy"."

  Dobry dowcip na koniec dnia :). Może stolica się rozwija, ale Centrum umiera.

  HGW dobija to umiera. Logiczne.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2018 21:21 ~mieszkaniec

  "Pawilon Zodiak zlokalizowany przy Pasażu Wiecha ma wkrótce stać się "wizytówką dynamicznie rozwijającej się stolicy"."

  Dobry dowcip na koniec dnia :). Może stolica się rozwija, ale Centrum umiera.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »