Informacje

03.04.2017 15:29 nagranie z drona

Zobacz, zanim ją rozbiorą

SERWISY:

Dach Rotundy najłatwiej było zobaczyć z Universalu. Ale jeden z brzydszych biurowców PRL-u niedawno został zrównany z ziemią. Rotunda - jeden z bardziej udanych budynków PRL-u - też niedługo przejdzie do historii. Ale nam jeszcze raz udało się spojrzeć na nią z góry.

To nagranie szkieletu z powietrza - wykonane, gdy prace były wstrzymane przez konserwatora zabytków - pokazuje ważny moment w historii miasta.

Nie było o nie łatwo, bo taki lot wymagał między innymi zgody Biura Ochrony Rządu.

Powrót do rozbiórki

Rozbiórka Rotundy ruszyła na początku marca. Kiedy robotnicy odsłonili szkielet pawilonu, Michał Krasucki nakazał wstrzymać prace. Uznał bowiem, że stalowa konstrukcja jest oryginalna i "bardzo nowatorska jak na swoje czasy".

Dziś już wiemy, że rotunda nie będzie zabytkiem. Wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki poinformował, że nie wpisze jej do rejestru, bo jest na to już za późno. Robotnicy wrócą zatem na plac i wznowią rozbiórkę. Będą to jednak robić pod okiem zespołu utworzonego przez konserwatora zabytków i właściciela budynku, czyli bank PKO. To efekt spotkań i negocjacji, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu.

Jak informował Krasucki, raczej nie wchodzi już w grę zachowanie całej starej konstrukcji. Pozostają jednak rozwiązania "zamienne" polegające na wykorzystaniu części starych, oryginalnych elementów konstrukcji przy budowie nowej konstrukcji. Jednak najpierw trzeba sprawdzić, czy nadają się one do wykorzystania.

Nowa Rotunda

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 roku. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrała koncepcja polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta.

Funkcje bankowe w nowym budynku zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Tam ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" ma mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy.

Koszty przebudowy budynku pokrywa bank PKO BP.

Zwieńczenie Pasażu Wiecha

Rotunda została oddana do użytku w 1966 roku. Koncepcja budynku powstała w latach 60. ubiegłego wieku jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 roku w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanego obiektu nastąpiło 27 października 1979 roku.

mś/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • trefl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 11:40 ~trefl

  To jest to. Cały stosunek Polaków do własnego dziedzictwa... Brawo. Jak coś nie ma chorągiewki to już nie zasługuje na zachowanie? Oto powód, dla którego nigdy Polska nie będzie na poziomie Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 11:00 ~Wars

  rrttr~rrttr

  a na co tu patrzec? blaszano-betonowy paskudny barak i tyle. Zrownac z ziemia i nigdy wiecej.

  Podejrzewam, że jesteś bardzo młody albo słój.Warszawiacy z sentymentem odnoszą się do tej budowli i bardzo dobrze, że zostanie odbudowana w podobnym stylu.

 • dfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 10:31 ~dfg

  Burzyć, nie czekać! Taki dziwoląg w takim miejscu?!

 • rrttr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 08:06 ~rrttr

  a na co tu patrzec? blaszano-betonowy paskudny barak i tyle. Zrownac z ziemia i nigdy wiecej.

 • prayforrotunda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 16:27 ~prayforrotunda

  #prayforrotunda

 • Dźwigar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 15:46 ~Dźwigar

  Rozbiórka, to rozbiórka. Do tego nie potrzeba konserwatora, skoro Rotunda nie jest zabytkiem. Wykorzystywanie starych elementów w nowej konstrukcji w przypadku tego budynku to głupota.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »