Informacje

20.10.2015 16:32 PKP kończą prace

Zobacz wnętrza nowego
Dworca Zachodniego

SERWISY:

Kolejarze zapowiadają otwarcie nowego Dworca Zachodniego przed świętami Bożego Narodzenia. W środku trwają jeszcze prace wykończeniowe. Byliśmy z kamerą w hali dla pasażerów, jest niewielka, ale kolejarze przekonują, że miejsca wystarczy.


- Dworzec Zachodni jest już prawie gotowy, trwają ostatnie prace wykończeniowe. Za chwilę rozpoczynają się też odbiory. Ale jesteśmy już na ukończeniu i w grudniu przed szczytem, komunikacyjnym związanym ze świętami Bożego Narodzenia dworzec zostanie udostępniony pasażerom - mówi tvnwarszawa.pl Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA.

Mała hala

Wspólnie z nim i przedstawicielami firmy HB Reavis dziennikarze mogli zobaczyć, jak wygląda hala dworcowa znajdująca się na poziomie -1.

- Będzie tu informacja o przyjazdach i odjazdach pociągów. Będzie 6 kas, biletomaty, bankomat, toalety oczywiście, pokój dla rodzica z dzieckiem, restauracja, księgarnia, kiosk z gazetami i kantor – wylicza Bator. Do hali prowadzą schody zwykłe i ruchome, a także winda.

Jak już pisaliśmy, nowy Dworzec Zachodni jest  niewielki. Dlatego też bywa nazywany złośliwie "dworczykiem". Kolejarze zwracają jednak uwagę na specyfikę tego miejsca. - Ten dworzec tworzymy w miejscu, gdzie do tej pory nie było żadnej przestrzeni dworcowej. Cały czas będzie funkcjonował dworzec od ulicy Tunelowej – zaznacza Bator.

I od razu dodaje, że od strony, gdzie powstał nowy dworzec są perony WKD i kolei podmiejskich. - Co oznacza tak naprawdę, że z tej strony mamy dużo ruchu, który z tej powierzchni dworcowej nie korzysta. To są osoby, które przyjeżdżają do Warszawy do pracy na podstawie zwykle biletów okresowych. I po pracy bardzo szybko chcą udać się do domu, w związku z tym bardzo rzadko pojawiają się na dworcu - tłumaczy Bator.

Przed dworcem znajduje się też parking Kiss and Ride, gdzie będzie można zatrzymać się autem na krótki czas, żeby pożegnać kogoś, kto udaje się na pociąg. - Będzie też parking, już po oddaniu części biurowej, dedykowany pasażerom kolejowym na ok. 130 miejsc. Będzie płatny, będzie można dłużej zostawić samochód, jeżeli ktoś udaje się w podróż dalej pociągiem – tłumaczy przedstawiciel PKP.

"Dostarczymy pełną informację"

Kolejarze zapewniają również, że będzie informacja, jak dostać się na pobliski dworzec autobusowy. - Część autobusowa jest w dyspozycji spółki Polonus. My będziemy dostarczać pełną informację, jeżeli chodzi o to , gdzie jest dworzec autobusowy, jak się do niego dostać. Będziemy współpracować, jeżeli chodzi o wzajemna wymianę informacji na temat połączeń – zapewnia Bator. - Docelowo mam nadzieje, ze dworzec autobusowy też zostanie przeprojektowany. Wtedy my bardzo chętnie włączymy się w to, żeby dobrze zintegrować część autobusową z kolejową – dodaje.

Przy nowym dworcu Warszawa Zachodnia powstaje również kompleks biurowy West Station. To wynik współpracy Polskich Kolei Państwowych ze słowacką firmą deweloperską HB Reavis. Pierwszy etap części biurowej ma być oddany do użytku pod koniec przyszłego roku, a drugi w 2018 roku.

 ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mechanik Orzechowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2015 10:18 ~Mechanik…

  - no może troche przesadziłem z tym byłe co byle było jak
  - myśle że powinienem napisać byle szybko byle zrobyć byle jak to trzeba było wytłumaczyć

 • Ragpicker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2015 14:52 ~Ragpicker

  Niepowtarzalny klimat ciemnego, pachnącego kebabami i moczem tunelu pod torami ginie bezpowrotnie.
  Ach, nie zobaczę już tych straganów ze starymi gazetami i chińskim badziewiem.
  Nic już nie będzie takie jak kiedyś.
  Żegnaj Dworcu Zachodni!

 • Szaman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2015 08:05 ~Szaman

  Na "dworcu" autobusowym Młociny jest więcej powierzchni użytkowej. Polski Bus znów górą!

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 20:35 ~wawa

  Dlaczego z nowego dworca nie ma bezpośredniego przejścia na perony? Dlaczego perony nie są integralną częścią nowego dworca i są stare ???

 • nowye61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 17:31 ~nowye61

  Nie mierz wszystkich swoją miarą , nadal są osoby które nie korzystają i nie będą korzystać z internetu do załatwiania takich spraw jak bilet na pociąg.
  Weź pod uwagę osoby starsze, rzadko korzystające z usług PKP bo w okresie przedświątecznym będzie tam ich bardzo dużo.

 • tyiuiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 17:16 ~tyiuiu

  wolf~wolf

  I są ekrany! Widać jakie to łapówkarstwo. W środku hałaśliwego miasta ekrany :) W ogóle się nie kryją, że robią "interesy".


  Byłem tam wczoraj. Jak na razie ekrany osłaniają tylko obiekt strategiczny tj. nową halę dworcową i mają długość ok. 10-20 metrów. Biurowiec budowany tuż obok i stojący jeszcze bliżej torów nie jest osłonięty i raczej nie będzie. Widać PKP się boi że hałas przejeżdżającej WKDki może zagrozić szklanej obudowie...

  Tak przy okazji, ekrany znajdują się też wzdłuż niemal całej linii do Pruszkowa, koło dworca wschodniego i UWAGA na stacji metra Stadion Narodowy - na środku, wzdłuż całego peronu...

 • Anarmand

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 17:11 ~Anarmand

  pola~pola

  A wczoraj na parkingu od strony Tunelowej zauważyłam karteczkę "Od 22 października parking płatny".
  No tak... Trzeba zarobić, a nie lepiej byłoby postawić tam park&ride? Jest to dobre miejsce do przesiadek na pociągi SKM z których korzystają posiadacze karty miejskiej. I na pewno nie uśmiecha się nikomu dopłacać do podróży biletem za parking :(

  Żeby było pieknie jak w kapitaliżmie i za darmo jak w socjaliżmie?

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 14:24 ~yadzka

  Realista~Realista

  Wow, czyżby projektant z Francji?!?!
  Aż, dziw bierze, że ktoś kupił projekt z lat '70 (polecam zapoznanie się z konstrukcją CDG T2) z błędami, które powodują, że taki dach jest do zburzenia, ale co tam, będą upały to się przekonacie, że brak wentylacji w szczycie to zaduch w całej tej hali...
  Gratulacje!
  BTW, Teraz Zachodni z zewnątrz został zdegradowanych do klasy stacji typu PKP Ochota, Śródmieście czy Powiśle...
  Ważne, że kasa z tego będzie!  Ale Warszawa Zachodnia nigdy nie miala hali dworcowej jak Centralna albo Wschodnia..Hala dworcowa nalezy do PKS (obecnie Polonus), wiec o co chodzi? Przydałyby się porzadne zadaszenia nad peronami i osłony przed wiatrem. w tej chwili albo mozesz siedziec na ławeczce,albo chowac sie przed wiatrem za tablicami informacyjnymi.

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 14:20 ~yadzka

  A na stacji Warszawa Stadion nadal nie ma informacji jak dostac sie do stacji metra Stadion Narodowy....dzieki Bogu juz ponad 7 miesiecy od otwarcia M2.....

 • mfn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 13:12 ~mfn  WueL~WueL

  Czy będzie informacja o godzinach odjazdu pociągów dalekobieżnych?
  antyidiot~antyidiot

  nie, po informacje trzeba będzie pedzic na Centralny
  karol~karol

  dotychczas nie bylo wyswietlaczy wiec wcale bym sieniezdziwil


  No nie wiem. Tablice elektroniczne zbiorcze są na każdym peronie, przy wejściu do tunelu z obu stron i na hali dworca od ul. Tunelowej.
  Plakatowe rozkłady wiszą co kilkanaście metrów. Mało informacji?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »