Informacje

11.04.2011 14:55 Muzeum Historii Żydów w hołdzie dla mieszkańców getta

Zobacz projekt
galerii "Zagłada"

SERWISY:

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprezentuje dziś po raz pierwszy w pełnej wersji projekt galerii Zagłada. Mają się w niej znaleźć między innymi ocalone z warszawskiego getta pamiątki. Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 18.00 w Austriackim Forum Kultury przy ulicy Próżnej 8.

Zbliża się 68. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji o pracach nad powstającą galerią "Zagłada" opowiedzą jej twórcy - dr Jacek Leociak i prof. Barbara Engelking-Boni, autorzy książek "Spojrzenia na warszawskie getto" i "Jest taki piękny słoneczny dzień".

Na razie tylko na wizualizacjach

- Po raz pierwszy publicznie pokażemy projekt galerii "Zagłada". Zakończyła się faza konceptualna i jak tylko zdobędziemy pieniądze na ekspozycję, zaczniemy produkcję – wyjaśnia Katarzyna Tilszer-Wójcik z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Na spotkaniu będzie można obejrzeć wizualizacje, ale również podyskutować z twórcami koncepcji galerii. - Można zadawać pytania dotyczące wystawy, ale również książek dr Leociaka i prof. Engelking. Na miejscu będzie je można też kupić – zapowiada Tilszer-Wójcik.

Tak żyło getto: zobaczysz ocalone pamiątki

W galerii Zagłada zwiedzający poznają rzeczywistość życia w getcie z dzienników i dokumentów przechowywanych w nielegalnym archiwum, które po wojnie wydobyto spod gruzów. Archiwum zostało stworzone i ukryte przez Emanuela Ringelbluma i jego heroicznych współpracowników. Uratowane w bańkach na mleko i skrzynkach do tej pory jest wstrząsającym świadectwem życia w getcie.

myk/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 17:55 ~Ada

  Szkoda, że wciąż nie udało się odnaleźć trzeciej części archiwum :( Marek Edelman pamiętał, gdzie ono jest, a mimo to się nie udało... Dobrze jednak, że chociaż jest to co jest. Trzymam kciuki za powstanie tego muzeum!

 • mikey75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 16:24 ~mikey75

  cześć Ich pamięci. to byli Warszawiacy i Polacy. stanowili 1/3 ludności przedwojennej Warszawy, a do tej pory nie mają swojego muzeum... nie ma to jak polsko-katolicki, milczący antysemityzm i obojętność wszytskich tych, którzy "kochają bliźniego", ale tylko z odpowiednim pochodzeniem. żałuję, że nie jestem Żydem, bo chociaż nie miałbym się czego wstydzić. peace

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »