Informacje

18.04.2013 11:59 otworzą muzeum dla zwiedzających

Zobacz program obchodów
rocznicy powstania w getcie

SERWISY:


Trzy dni potrwają uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Poza częścią oficjalną przygotowano spotkania, warsztaty i koncerty. W sobotę warszawiacy po raz pierwszy będą mogli obejrzeć wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich.

PIĄTEK, 19 KWIETNIA

W piątek o godz. 10.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, inni przedstawiciele świata polityki i środowisk żydowskim oddadzą hołd powstańcom.

Potem wszyscy przemaszerują przed pomnik Umschlagplatz.

Tego dnia zostanie również zainaugurowana akcja "Żonkile", która ma przypomnieć warszawiakom o żydowskim zrywie z 1943 roku. Żonkile składał co roku w miejscach związanych z Zagładą Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

Kwiaty te stały się symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Do niedzieli kilkuset wolontariuszy będzie je rozdawać na ulicach Warszawy papierowe żonkile-znaczki, które będzie można przypiąć do ubrań.

O godz. 20.00 w nowym budynku Muzeum Historii Żydów odbędzie się koncert "Bund Band. Tribute to Marek Edelman". To projekt jazzmana Wojtka Mazolewskiego, inspirowany pieśniami lewicowej żydowskiej partii Bund, której członkiem był Marek Edelman.

O godz. 21.30 uruchomiona zostanie instalacja świetlna upamiętniająca wybuch Powstania w Getcie Warszawskim. Sprzed budynków muzeów Historii Żydów Polskich i Powstania Warszawskiego skierowane zostaną w niebo dwa snopy światła.

SOBOTA, 20 KWIETNIA

W sobotę swoje podwoje otworzy dla zwiedzających Muzeum Historii Żydów Polskich. Będzie to tzw. małe otwarcie, ponieważ w podziemiach co najmniej do stycznia 2014 trwać będzie instalacja ekspozycji. Ale nie oznacza to, że do tego momentu muzeum będzie martwe. W gotowych już przestrzeniach odbywać się będą koncerty, spotkania, pokazy filmowy czy warsztaty.

19 i 20 kwietnia placówka organizuje pierwsze w swojej historii Dni Otwarte. Co godzinę organizowane będą spacery dla dzieci i dorosłych, podczas których goście poznają architekturę niezwykłego budynku zaprojektowanego przez Rainera Mahlämakiego.

W holu głównym przez całe dni otwarte goście będą mogli podzielić się swoimi wizjami dotyczącymi muzeum zawieszając zapisane karteczki na drzewku życzeń.

W audytorium pokazany zostanie filmu "Rotem". Dokument Agnieszki Arnold opowiada o Symsze Ratajzerze Rotemie ps. Kazik, bojowniku powstania. Wykład pt. "Codzienność życia i śmierci. Emanuel Ringelblum i podziemne archiwum warszawskiego getta" wygłosi prof. Samuel Kassow z Trinity College w Hartfor. Dzień zakończy spektakl "Mapy pamięci" przygotowany w oparciu o teksty Marka Edelmana.

NIEDZIELA, 21 KWIETNIA

Spacery po muzeum będą kontynuowane także w niedzielę.

O godz. 13.00 rozpocznie się spotkanie z ocalałymi z Holocaustu, podczas którego opowiedzą oni, co działo się za murami getta, jak udało się przedostać na drugą stronę i jak radzą sobie z pamięcią o czasach okupacji. Potem czeka nas jeszcze debata "Trzy razy pod prąd" przybliżająca postaci Raphaela Lemkina, Emanuela Ringelbuma i Jana Karskiego.

O godz. 17.00 wystartuje "Masa 43 w hołdzie Bohaterom Getta", czyli przejazd rowerowy upamiętniający Powstanie w Getcie Warszawskim.

Wieczorem w muzeum swoją premierę będzie miał film "Ocaleni" Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej. Jego bohaterami filmu są ocaleni z Holokaustu polscy Żydzi, dziś starsi ludzie mieszkający w Polsce i Izraelu, opowiadający co kształtowało ich wojenne losy.

Akt rozpaczy

Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Było aktem rozpaczy w ostatniej fazie likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. W chwili wybuchu powstania w getcie było ok. 70 tys. Żydów prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady.

Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA W MUZEUM JEST WOLNY, ALE NA NIEKTÓRE OBOWIĄZUJE REJESTRACJA. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

bako/pap

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wątek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 00:19 ~wątek

  Po co Żydzi jadą do Polski.Czy nie ma przychylniejszych miejsc dla nich?

 • cqhkNozpmpVox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2013 12:10 ~cqhkNozpmpVox

  I think you\'ve just captured the answer peretfcly

 • Chuj w dupe moderatorowi TVN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2013 19:13 Chuj w…

  To już przesada, od ponad tygodnia wszędzie o żydach, nie przeginacie?

 • Prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 18:14 ~Prawnik

  Tak, zgadzam się z Karolą.Różnica między obydwu powstaniami -taka, że Żydzi chcieli zginąć z bronią w ręku, z honorem, gdyż wiedzieli, że tak czy inaczej zaplanowano dla nich zagładę -już w 1943 wiadomo było o obozach śmierci.Może też chcieli przetrwać, zaprotestować przeciwko planom zagłady.Historia Żydow w Polsce to jest też polska historia, bowiem byli oni obywatelami polskimi, ktorzy od 700 lat wspólnie z Polakami tu mieszkali i przyczynili się do rozwoju Polski-gospodarczego, społecznego, kulturowego.Choćby o Januszu Korczaku wspomnieć, lub o Żydach walczących w Legionach Piłsudskiego w 1918.Stąd nie można mówić o "swojej" historii w oderwaniu od dziejów Żydów w Polsce.Jest to wspólna pamięć, a nie "ich" uroczystość przeciwstawiana "swojej" historii. Bo ludność II RP składała się w znacznym stopniu z mniejszości narodowych- oprócz Polaków mieszkali w niej Żydzi, Ukraińscy, Białorusini,Niemcy,Ormianie inne narodowości.

 • akte

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 16:13 ~akte

  Chyba mylisz dwa różne powstania.

  Karola~Karola

  Powiesiłam flagę. wyszłam na balkon gdy zawyły syreny. Jestem rodowitą Warszawianką i jestem z tego dumna. tak jak był dumny mój dziadek, który walczył w powstaniu warszawskim. wszystkim tym którzy uczestniczyli w zrywie podczas okupacji i nie tylko. dziś powinniśmy się pokłonić.

 • Levi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 12:53 ~Levi

  A mówią ,ze w Polsce jest kryzys - a tu takie huczne i długie obchody !

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 11:27 ~www

  3 dni obchodów a zginęło 14 tys. ludzi. W Powstaniu Warszawskim zginęło 180 tys. ludzi z czego 1/3 została wymordowana przez niemieckie formacje policyjny , jedną z nich była RONA (w jej szeregach byli ukraińscy żydzi).
  Dlaczego nie pamięta się o Warszawskich Robinsonach. Może w pierwszej kolejności byśmy jednak pamiętali o swojej historii.

 • ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 10:47 ~ada


  mmmmm~mmmmm

  szkoda, że rocznica rzezi wołyńskiej nie jest tak obchodzona.....
  Stefan~Stefan

  Widocznie nikogo nie obchodzi 60 tys. zamordowanych Polaków.

  Myślisz, że jak media o tym nie trąbią to juz nikogo nie obchodzi? Myśl.

 • Karola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 10:25 ~Karola

  Powiesiłam flagę. wyszłam na balkon gdy zawyły syreny. Jestem rodowitą Warszawianką i jestem z tego dumna. tak jak był dumny mój dziadek, który walczył w powstaniu warszawskim. wszystkim tym którzy uczestniczyli w zrywie podczas okupacji i nie tylko. dziś powinniśmy się pokłonić.

 • Detektyw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 09:14 ~Detektyw


  Skoro czynisz tak precyzyjne wyliczenia, to może podasz watrość nieruchomości po bezpotomnie wymordowanych rodzinach żydowskich, które przejęło i eksploatuje przez dziesięciolecia Miasto Warszawa i Państwo Polskie jako takie. Wierz mi, kwoty, które wskazujesz to jakies "drobne" w porównaniu z wartością tych dóbr !!! I tak to wyglada w wielu miastach, które skapią grosza nawet na ogrodzenie niszczejących cmentarzy pożydowskich !!!
  Jerzy~Jerzy

  Muzeum Historii Żydów Polskich

  Planowano, że całość budowy będzie kosztować od 80 do 100 milionów złotych i większość funduszy pokryje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (40 mln), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (40 mln), Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z prywatnymi sponsorami z całego świata (20 mln PLN). W toku przedsięwzięcia koszty gmachu, finansowane z pieniędzy państwowych wzrosły do ok. 200 milionów złotych, a wystawy do ok. 120 milionów złotych zebranych wśród darczyńców prywatnych.
  robbi~robbi
  Łojejku jacy wy biedni jesteście. To ja bym wam naliczył należność za opiekę nad terenami, które odzyskujecie w tym mieście, taką że szybko byście wrócili tam skąd przyjechaliście.
  Odzyskujecie całą masę gruntów wraz z budynkami wybudowanymi po wojnie i w pakiecie z mieszkańcami. Podnosicie im czynsze doprowadzacie do tego aby się wyprowadzili, niszczycie ich i wielkie zdziwienie, że mieszkańcy za wami nie przepadają. A podstawą tych waszych roszczeń, są podejżane dokumenty, których autentyczność jest nie do ustalenia, ale z waszą prezydent nikt kłopotów wam nie robi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »