Informacje

17.06.2010 17:02 MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ

Zobacz ostateczny projekt MSN

SERWISY:

 Rano na kawę, w dzień do biblioteki, a wieczorem na wystawę, przedstawienie lub koncert będzie można przyjść do gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości przy placu Defilad. Christian Kerez przedstawił ostateczny projekt budynku.

- Budynek całkowicie zmieni to miejsce. Będzie je ożywiał przez całą dobę - zapowiadają wspólnie jego przyszli użytkownicy. Muzeum i teatr wprowadzą się na plac Defilad w 2014 roku. W czwartek, na XXX piętrze Pałacu Kultury zaprezentowano projekt ich przyszłej siedziby. Czym różni się od konkursowej koncepcji, którą poznaliśmy bez mała 3,5 roku temu?

Muzeum razem z teatrem 

Po pierwsze, budynek będzie miał dwa, a nie - jak wcześniej zakładano - trzy piętra. Dwa kolejne - z parkingiem, magazynami i rampą rozładunkową - znajdą się pod ziemią. Elewacja, choć wciąż niezwykle prosta i oszczędna, zyskała charakterystyczne łuki łagodnie schodzące do ziemi, a charakterystyczne fale na dachu zmieniły kierunek o 90 stopni. - Z początkowej koncepcji pozostała potężna sylwetka budynku i przeszklony parter, który będzie otwarty ze wszystkich stron - przypomina Kerez.

Ten parter ma się stać centrum życia kulturalnego Warszawy. Od strony nowego, mniejszego ale wciąż potężnego placu Defilad pojawi kawiarnia z ogródkami. Tu będzie też jedno z wejść do głównego holu muzeum. Ale do wnętrza budynku dostać będzie się można z każdej strony. Wspólna przestrzeń połączy muzeum z teatrem, który zajmie północną część budynku, od strony parku Świętokrzyskiego.

Teatr Rozmaitości dostanie do swojej dyspozycji dwie sceny. - To będzie nowoczesna, bardzo elastyczna przestrzeń, którą będzie można dostosować do potrzeb każdego przedstawienia. Jedynym ograniczeniem będzie wyobraźnia reżysera i scenografa - cieszy się Tomasz Janowski z Teatru Rozmaitości.

Na parterze będą też audytoria i sala koncertowa. Z holu, szerokimi schodami wejdziemy na pierwsze piętro, wprost do największej sali muzeum. O tym, jak wielka będzie to przestrzeń przekonują nowe wizualizacje - na jednej z nich widać m.in. gigantyczne pająki Louise Bourgeois, pracę Magdaleny Abakanowicz, a także wagon kolejowy, szkielet wieloryba i myśliwiec F 16 (to aluzje do prac Roberta Kuśmirowskiego, Gabriela Orozco i Christopha Büechela). - Na wizualizacji są rzeczywiście po to, by pokazać, jakie możliwości stworzy muzeum to niezwykłe wnętrze - mówi dyrektor MSN Joanna Mytkowska.

Pozostałą część górnej kondygnacji wypełnią mniejsza pomieszczenia wystawiennicze oraz część edukacyjna z biblioteką, z której będzie się roztaczać widok na plac Defilad. - Chcemy, by ten budynek stał się centrum kultury. Miejscem, które będzie przyciągało warszawiaków - tłumaczy Mytkowska. Na nowych wizualizacjach widać, że wciąganiu widzów do wnętrza budynku sprzyjać będą podcienie parteru. Skalą przypominające podcienie Domów Towarowych Centrum stworzą też nową pierzeję ulicy Marszałkowskiej.

Architekt poszedł na kompromisy

- Plac Defilad zrobił na mnie ogromne wrażenie. 10 tysięcy metrów wolnej przestrzeni w centrum miasta, to nie zdarza się często - wspomina Kerez. - Chciałem stworzyć budynek, który będzie mocny akcentem, ale zarazem zachowa skalę placu. Dlatego postanowiłem przenieść ekspozycję wyżej, a parter ukształtować tak, by pozostał zadaszonym przedłużeniem placu - tłumaczy. I dodaje, że końcowy projekt bardzo mu się podoba: - Współpraca z Warszawą była trudna, ale twórcza. Trudności przy tak dużym projekcie to nic nadzwyczajnego.

Zapytany, czy chciałby tu jeszcze coś projektować odpowiada dyplomatycznie: - Na razie całą uwagę skupiam na projekcie muzeum. To ogromne wyzwanie i być może jedyna szansa w moim życiu na zbudowanie czegoś tak dużego i tak ważnego - mówi architekt.

Kerez poszedł na jeszcze jeden kompromis. Choć nie lubi wizualizacji, a pracować woli na modelach, na potrzeby czwartkowej prezentacji przygotował nawet animacje. Podkreślona zieleń parku Świętokrzyskiego, przeszklone i rozświetlone partery i spektakularne wnętrza oswajają wizerunek zimnej budowli, który dominował na wcześniejszych obrazkach.

3 lata budowy

Budynek ma być gotowy w 2014 roku. Inwestor - Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta - musi teraz wystąpić o pozwolenie na budowę, a z wydanym dokumentem będzie mógł ogłosić przetarg na wykonawcę. - Mam nadzieję, że uda się go rozstrzygnąć na przełomie 2011 i 2012 roku. Wtedy budowa mogłaby się zacząć zaraz po zakończeniu Euro 2012 - planuje Paweł Barański, szef SZRM.

Nie wiadomo natomiast, ile będzie kosztować muzeum. - Na pewno więcej, niż zakładaliśmy początkowo - przyznają urzędnicy. Na czwartkowej konferencji minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił jednak, że pieniędzy nie zabraknie. - Ten projekt to element nadrabiania 60-letnich za zaległości wobec często lekceważonej sztuki współczesnej - podkreślił.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • emig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 18:54 ~emig

  powinni odbudować tą cześć Warszawy z przed wojny i będzie spokuj

 • ziomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2012 12:18 ~ziomek

  Po co budować tam jakieś muzea lub inne konstrukcje, to nie potrzebne. Pałac zawsze ładnie wygladał z zielenią i przestrzenią, która go otaczała...

  Najgorszy był ten cały blaszany bazar, który oszpecił okolice pałacu na parę ładnych lat, na szczeście to już mineło..

 • lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 21:09 ~lola

  hahaha chcą postawić polski Metropolitan Museum.. Straszna kaszana, nie podoba mi się ten projekt!

 • Martin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2012 22:38 ~Martin

  Powinno być w mieście miejsce gdzie można organizować koncerty i inne wydarzenia publiczne, choćby światełko do nieba. Zabudowanie tej przestrzeni to głupota, tym bardziej ze budynek wygląda jak hangar i na pewno nie wtapia się w otoczenie PKiN. A ogólnie widzę dwa budynki a nie lepiej zrobić jeden wyższy i bardziej funkcjonalny, i kto sobie pozwala na marnowanie przestrzeni w samym centrum Warszawy na tak rozległe kolosy...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2012 20:37 ~warszawiak

  to chyba najgorszy projekt budynku od 1945r, kto to wybrał? Budują kolejny barak tak jak Domy centrum Architekci co się z wami dzieje? Dlaczego nie budujecie budynków nawiazujacych do przedwojennej Warszawy - bogatych architektonicznie i pięknych.

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 21:55 ~Robert

  Ten projekt to jakaś porażka. To jest centrum stolicy dużego Europejskiego miasta - dlaczego budujemy kolejne domy towarowe centrum?

 • vinnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2011 20:07 ~vinnie

  Co tu z wami konsultować, skoro nie znacie się na architekturze. Projekt jest świetny.

 • basyle@wp.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 21:14 ~basyle@wp.pl

  muzeum 21 wieku kdt.

 • sylwek z woli -wolskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 21:12 ~sylwek z…

  jako czwarte pokolelie warszawiaka,wstydze sie bardzo ,ze przed postawieniem tego szkaradztwa nie skonsultowaliscie sie z rodowidymi warszawiakami.za projekt wart 100 milionow mozna by przedszkoli wybudowac ile mieszkan dla mlodych malzenst itd.z lini partyjnej z funduszow spolecznych pani walc legie wybudowala za 700 milionow teraz muzeum.ludzie nie za duzo ta pani publiczne piniazki wydaje,w dobie kryzysu.wstyt i hanba....

 • HellBoy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2010 11:21 ~HellBoy

  Dla mnie spoko nawet napis KDT dobrze będzie wyglądał od strony Marszałkowskiej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »