Informacje

20.10.2010 22:38 Plac w nowej odsłonie

Zobacz nowy plac Grzybowski

SERWISY:

Rdzawe ławki, które nie brudzą, kaskada z kamieni, po której ma spływać woda i drzewa - odporne na miejskie zanieczyszczenia. Tak wygląda plac Grzybowski w zupełnie nowej, jesiennej odsłonie. Portal tvnwarszawa.pl pokazuje jego zakamarki na półtora tygodnia przed oficjalnym otwarciem.

- Zostały już tylko prace wykończeniowe - mówi Remigiusz Nowak, który z ramienia Zarządu Terenów Publicznych nadzoruje prace na placu. Praktycznie we wszystkich jego częściach można jeszcze spotkać robotników Mostostalu, ale najważniejsze założenia projektu już zostały zrealizowane.

Ławki nie dla deskorolkarzy

Płyty z szarego granitu - to rzuca się w oczy, gdy przechodzimy po wschodniej stronie placu. A wokół niego wmurowano ciemne pasy - mają symbolizować dawne szyny tramwajowe. Ale nie tylko granit dominuje. Uwagę przykuwają też ławki na... kółkach. - Będą przesuwane, ale planujemy, żeby były blokowane - mówi Nowak. Jak przekonuje, urzędnicy chcą uniknąć sytuacji, kiedy zwiedzający plac będą mieli ochotę nimi się pobawić. Ławki wyróżniają się też kolorem - brązowym, przechodzącym w rdzawy. - To jest specjalna stal. Utlenia się i dzięki temu rdza nie brudzi - zaznacza Nowak.

Ławki mają jeszcze jeden mały element - nieduże, metalowe płytki na krawędziach. - Są po to, żeby deskorolkarze nie jeździli po siedziskach - tłumaczy Nowak. I zaznacza, że drewniane ławki to nie tylko domena wschodniej części placu. W formie pomostów będzie je można również znaleźć na oczku wodnym, które znajduje się po środku. Część już została zamontowana. - Pomosty mają wystawać nad wodą. Będzie można usiąść i pomoczyć nogi - mówi Nowak.

"Droga mleczna" z "świeczkami"

Oczko w kształcie litery "L" jest już właściwie gotowe. Odbyła się nawet próba techniczna puszczenia wody. Spływająca po kamieniach woda zapełnia staw, a później zawraca, dzięki zamkniętemu obiegowi. Teren wokół oczka wyłożono nawierzchnią z żywicy, w której zamontowano lampki wyglądające jak małe świeczki. Nocą mają tworzyć symboliczną "drogę mleczną".

Reflektory będą iluminować również wszystkie drzewa, które są na placu - w większości nowo nasadzone. Kolor będzie dostosowany do pory roku. - To specjalny gatunek drzew odporny na zanieczyszczenia miejskie - tłumaczy Remigiusz Nowak. Zasadzono również mnóstwo krzewów, a ich zielono-czerwona barwa idealnie wpasowała się w jesienną aurę. Jak zapewniają urzędnicy, rośliny zostały dobrane tak, żeby kwitły praktycznie przez cały rok.

Otwarcie 29 października

Na oficjalne otwarcie czeka również gotowa wiata przystankowa w częście zachodniej, wciąż przygotowywane są latarnie. I choć prac zostało już niewiele, to wszystkim zależy na czasie. Oficjalne otwarcie placu zaplanowano na przyszły piątek, a w grudniu czeka nas dodatkowa niespodzianka. Plac Grzybowski ma ozdobić świąteczna iluminacja, która zawiśnie na 12 latarniach.

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »