Informacje

23.10.2010 21:42 Bulwary ożyją

Zobacz nowe bulwary wiślane

SERWISY:

- To ostateczny obraz tego, jak mają wyglądać lewobrzeżne bulwary po modernizacji – mówią projektanci z firmy RS Architektura. Wizję, którą dopracowywali przez ostatni rok, "przelali" na wizualizację. - Za niecałe trzy lata warszawiacy będą mogli odpoczywać na zielonych schodach, opalać się na plaży lub zjeść obiad na przystani przylegającej do brzegu – obiecują urzędnicy.

- Właściwie już kończymy projekt budowlany – mówi Patryk Zaręba, jeden z projektantów stołecznych bulwarów. I dodaje, że architekci mają za sobą już szereg rozmów z licznymi urzędnikami.

Uwaga na lód i wodę

Wśród wielu ustaleń jedno było najważniejsze – bezpieczeństwo warszawiaków, gdy woda zbliży się do stanu alarmowego. Dlatego po rozmowach z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej uzgodniono, że bulwary muszą być urządzone tak, by nie gromadziły wody w jednym miejscu i nie powodowały jej spiętrzenia. – Chodzi również o lód, który też może być niebezpieczny – tłumaczy Marek Piwowarski, pełnomocnik w ratuszu ds. Wisły.

Mimo że rozmowy dotyczące projektu budowlanego jeszcze się toczą, to już wiadomo, jakie atrakcje mają czekać na warszawiaków. Dwukilometrowy odcinek od ul. Boleść do Tamki zostanie podzielony na trzy strefy: rozrywki, kultury i edukacji.

Plaża i wodny plac zabaw

Tuż przy Centrum Nauki Kopernik znajdzie się park żywej rzeki – na schodach graniczących z Wisłą będzie można usiąść wśród naturalnej roślinności. Nieco wyżej ustawione zostaną ławki w formie głazów. Patrząc na północ, będziemy mieli do dyspozycji również plażę, a najmłodsi skorzystają z placu zabaw wypełnionego dyszami, z których ma wytryskiwać woda.

Na wysokości Mariensztatu powstaną pawilony, a w okolicach podzamcza pływające przystanie z funkcją gastronomiczną. Tam też mają przybijać statki. Projektanci zaplanowali budowę przejścia podziemnego na wysokości Mariensztatu. – Po to, żeby można było wyjść w kierunku skweru Hoovera – tłumaczy Zaręba.

Istniejące przejście podziemne na wysokości podzamcza zostanie przebudowane. Będzie z niego można wyjść bezpośrednio na bulwar.

Za niecałe trzy lata

Wzdłuż bulwarów mają znajdować się również latarnie w kształcie żagli, zaplanowane są też place. Władze miasta zapowiadają, że będzie można korzystać z bezpłatnego Internetu. – Prace budowlane i wszelkiego rodzaju przyłącza pochłoną najwięcej pieniędzy – mówi Piwowarski.

I choć na przebudowę zaniedbanych bulwarów ratusz ma 47 mln zł., to urzędnicy wciąż wprowadzają zmiany do kosztorysu. Mają nadzieję, że wszystkie projekty wraz z pozwoleniami będą gotowe do połowy przyszłego roku. Później wbiją pierwszą łopatę, a inauguracja bulwarów ma nastąpić w pierwszej połowie 2013 r.

"Przybliżyć Warszawę do Wisły"

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprezentowała nowe otoczenie Wisły na konferencji prasowej i przypomniała, że już wkrótce przy Wisłostradzie ma powstać park z multimedialnymi fontannami. Lewobrzeżny bulwar, od pomnika Syrenki do Podzamcza, ma przejść rewitalizację. Z kolei zielony prawy brzeg zostanie objęty programem ochrony przyrody. Mają powstać plaże, udostępniony ma być również zabytkowy statek oraz tramwaje wodne. - Plaże będą sukcesywnie rozwijane, żeby były gotowe na Euro 2012 - zapewniał Marek Piwowarski w "Miejskim Reporterze". Jak zaznaczył władze miasta zrezygnował jednak na razie z przeprowadzenia kładki łączącej Stare Miasto z zoo. - Nie ma na to pieniędzy, więc inwestycja nie jest przewidziana do 2013 r. - tłumaczy Piwowarski.

Z kolei Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że jeśli zostanie wybrana na kolejną kadencję, będzie chciała przygotować rewitalizację Portu Czerniakowskiego. - Jestem przekonana, że Warszawa odzyska Wisłę, a miasto zwróci się do niej frontem - oświadczyła prezydent Warszawy.

Andrzej Rejnson
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Robson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 23:22 ~Robson

  Wspaniały pomysł! Tego własnie Warszawie brakowało = zbliżenia do Wisły! Jeszcze tylko ruch samochodowy na Wybrzeżu Kościuszkowskim i Ggańskim sprowadzić pod ziemię i będzie tutaj można naprawdę miło spędzić czas:). Pozdrawiam Warszawę...

 • vangogh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2013 14:55 ~vangogh

  Najważniejsza sprawa to zamontowanie kamer bo inaczej będzie syf i malaria

 • klusek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 07:36 ~klusek

  Bardzo fajnie ..Warszawa jest piekna....Prosze pamietac o sciezkach rowerowych

 • Medyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 17:39 ~Medyk

  Nawet jak odnowią, to i tak banda dresiarzy i pseudo graficiarzy zdewastuje to miejsce, jak to w zwyczaju mają.

 • kptzima

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2011 18:07 ~kptzima

  Tak trzymać!-niech kapitanująca Warszawie Prezydent doprowadzi ten projekt do szczęśliwego ukończenia i dalej Port Czerniakowski nie zapominając o pogłębieniu Wisły w tym rejonie i usunięciu głazów.
  Dziękujmy P.Piwowarskiemu za już wykonaną wielką pracę bo już w lecie było fajnie ale sprawmy by w miesiącach zimnych było trochę cieplej na bulwarach i weekendy np.koksiaki z możliwością grillowania...

 • moosiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 16:11 ~moosiak

  lewa strona betonowa i użytkowa, prawa niech pozostanie zielona - moim zdaniem taki układ jest idealny ;)

 • ROWO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 10:02 ~ROWO

  a co Ty kolego pytzasz sie o prawy brzeg , przeciez to juz nie warszawa!!!!!!!! obwodnica po lewej wszystkie inwestycje po lewej a prawa strona???? prawa jest od tego zeba placic podatki bo lewa potrzebuje kasy:) w ogole to prawa wg wladz miasta wg lewe to : lumpiarstwo, wiesniarstwo, bronx warszawy, alkoholiz, przestepczosc, i BRAK WDZIECZNOSCI ZA TO ZE MAJA W MELDUNKU - WARSZAWA :)

 • y.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 22:48 ~y.

  eeej a co z prawym brzegiem od strony Narodowego? Może wreszcie ktoś się weźmie za to?!

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 00:00 ~marta

  beton, beton, beton!!!jeszcze zatęsknicie za zielenią na lewym nabrzezu Wisły... niech ktoś to powstrzyma póki czas!

 • JorgusW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2011 14:25 ~JorgusW

  wiele zamieszania, podniecenia dla dziennikarzyn a i tak z tego nic nie wyjdzie, juz widze nastepny tytul za jakies pare miesiecy "Nici z bulwarow, bedzie jak bylo"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »