Informacje

15.02.2012 07:09 KONKURS TOTALIZATORA SPORTOWEGO

Zobacz kolektury przyszłości

SERWISY:

Architekci z Warszawy i Gliwic wygrali konkurs na projekt "Kolektury przyszłości". Jedni zaproponowali ekologiczny mebel miejski, drudzy futurystyczny kiosk ruchu. Niestety, Totalizator Sportowy na razie nie zdecydował się na realizację choćby pojedynczych egzemplarzy.

W adresowanym głównie do młodych architektów konkursie przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody. Zgarnęli je architekci ze stołecznej pracowni WWAA Marcina Mostafy, znanej m.in. z projektu Pawilonu Polskiego na Expo w Szanghaju i gliwickiej group_a_architects - autorzy  oryginalnej stacji benzynowej w Sierczy koło Wieliczki.

Ekologia i futuryzm...

Projekt WWAA to efekt poszukiwania odpowiedzi na dwa palące problemy przestrzeni publicznej. - Jej użytkownik doświadcza nie tylko natłoku tandety, ale również braku mebli miejskich pełniących podstawowe funkcje: stojaka na rowery, ławki czy miejsca spotkań - czytamy w autorskim opisie.

By to osiągnąć, postanowili wkomponować wiele funkcji w jeden obiekt, który znacząco odetnie się od typowych kiosków i budek obecnych na każdym kroku. Skalą przypomina typowe obiekty, ale jego elewacją jest nieproporcjonalnie szeroki wachlarz drewnianych elementów, w których te typowe niedostatki przestrzeni publicznej dosłownie odciskają swoje piętno: wycięty w drewnianych elementach stojak na rowery. Wnęka ze stolikiem i dwoma siedziskami to zarys dwojga ludzi pijących razem kawę. Od środka w ten sam sposób ukształtowana jest przestrzeń kolektury: lada, ławka i stolik do wypełniania kuponów lotto.

Jedną z zalet projektu jest jego elastyczność - zależnie od potrzeb, w każdym miejscu kolektura mogłaby być "wycięta" w nieco inny sposób, ale wszystkie zachowałyby spójną estetykę.

Gliwicki zespół group_a_architects poszedł w zupełnie innym kierunku. Ich kolektury przenoszą gry losowe w świat filmów SF. Opracowali trzy elementy większego systemu - stacjonarną kolekturę w postaci żółtej kuli wykonanej z tworzywa sztucznego, podświetlonej diodami, kolektury mobilne w postaci robotów krążących po mieście i kolekturę osobistą - urządzenie pozwalające najbardziej fanatycznym graczom na nieustanne uczestnictwo w grze. Kolektury mobilne miałyby samodzielnie "orbitować" wokół statku-matki - żółtej kuli, która przypominałaby statek kosmiczny lądujący w centrum miasta.

Ten ostatni pomysł Totalizator Sportowy mógłby prawdopodobnie zrealizować już dziś, z pomocą aplikacji na nowoczesne telefony komórkowe. Z kolekturami - robotami mogłoby być trudniej, natomiast żółte kule, choć wykorzystują bardzo dosłowne skojarzenie, czerpią też z aktualnych trendów dizajnerskich i z pewnością na plus odróżniałyby się od istniejących budek i kiosków.

 

... kontra szara rzeczywistość

Tyle, że to wszystko to tylko teoria. Na razie bowiem Totalizator Sportowy nie planuje realizacji pojedynczych choćby egzemplarzy. Wizje architektów są traktowane raczej jako punkt wyjścia do dyskusji o tym, jak w przyszłości mogłyby wyglądać punkty lotto, niż jako gotowe projekty.

Na razie ponad 12 tysięcy punktów lotto w całym kraju zyskać ma nową, ujednoliconą kolorystykę, opracowaną przez firmę Loża A5. Na pierwszy ogień pójdzie 800 własnych kolektur, a więc tych obsługiwanych bezpośrednio przez Totalizator Sportowy, a pierwszą w nowej odsłonie była ta ulokowana w centrum handlowym przy stacji Warszawa Wileńska. Otwarto ją w grudniu. Trudno mówić tu jednak o jakimkolwiek przełomie. Dominuje szarość, którą, w zależności od gustu, nazwać można elegancką lub po prostu nudną. Jedynym kolorowym akcentem jest wprowadzone w 2010 roku logo.

Autorzy projektów:

WWAA - Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Andrzej Ryniecki, Andrzej Hunzvi, Iwona Borkowska.

group_a_architects - Dariusz Gajewski, Jacek Krych, Klaudia Fiegler, Michał Krawczyk, Karol Sobalczyk.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Radzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 19:22 ~Radzio

  Po co myć... czystość miastu szkodzi widać to na wiosnę kiedy spłynie śnieg. Dbałość o czystość widać na autobusach i tramwajach. Ale to nie razi ratusza a także co wybranych warszawiaków.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 19:06 ~mmm

  obejrzyjcie animację WWAA. tam jest przynajmniej jakaś wizja. ta żółta kulka jest mizerna aż zęby bolą.

 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 19:04 ~mmmm

  wszystkie są niestety albo słabo albo nie na temat. szara budka to dno i lata 90. kula - postmodernistyczne g. które szybko się znudzi (żenujące są wizualizacje na tle miasta w rodzaju Nowy Jork, pokażcie tę kulkę na tle ul Świętokrzyskiej, pośmiejemy się razem. Z kolei projekt WWA jest na czasie, ale jednak przekombinowany. do poprawki.

 • Bat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 18:01 ~Bat

  Brawo dla TS. Jak widać decydentami w tej firmie są jeszcze ludzie rozważni nie dający się ponieść fali głupoty.

 • marketer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 14:45 ~marketer

  Nie trzeba być znawcą marketingu, żeby wiedzieć, że kolektury lotto powinny wyglądać jak MILION DOLARÓW, a nie jak leśna chatka.Proponuję, żeby architekci obejrzeli kilka zdjęć z Las Vegas...

 • brasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 12:47 ~brasia

  Konrad~Konrad

  Czy w tym mieście rządzonym przez złodziei nie ma innych problemów. Czy pieniądze z Totalizatora Sportowego muszą być trwonione na bzdury. Rząd szuka oszczędności... ludzie umierają z glodu, nie ma na leki, likwiduje się szkoly, zamyka przychodnie a organizuje się konkursy na wygląd kolektury. Gratuluję inteligencji rządzącym i organizatorom.

  Kto umiera z głodu? Nazwisko proszę?! Nie pi*** tylko weź się do pracy leniu!

 • ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 12:45 ~ryba

  nik~nik

  Kolejne pieniądze podatników w błoto.


  buhaha drogi podatniku jak nie chcesz żeby coś za Twoje pieniądze budowali to nie graj!

 • guest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 11:54 ~guest

  ludzie, ogarnijcie sie, tylko nie ta kula, to jest kicz na kiczu. juz lepszy jest ten szary blaszak, mimo ze tandetny. a projekt WWAA to mistrzostwo, ale i tak nigdy u nas nie powstanie.

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 11:15 ~Tomko

  Czy w projekcie WWAA nie przewidziano szyb/ścian ? Rozumiem że to taki lekki, przewiewny projekt w sam raz na nasz klimat ?

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 10:51 ~nik

  Kolejne pieniądze podatników w błoto.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »