Informacje

09.09.2011 13:14 relacja z budowy

Zobacz budowę węzła Konotopa

SERWISY:

Konotopa - to tu spotkają się trasa S8, Południowa Obwodnica Warszawy i Autostrada A2. Na najbardziej opóźnionych odcinkach budowy tej ostatniej praca wre przez 24 godziny na dobę. Na tych, których budowa idzie najszybciej, widać już pierwszą warstwę asfaltu.

Węzeł Konotopa będzie miał kształt litery Y. Estakady połączą ze sobą trzy trasy - autostradę i dwie drogi ekspresowe, które utworzą pierwszy fragment obwodnicy miasta. Na razie gotowa jest tylko część trasy S8, która kończy się na starej szosie poznańskiej, w Morach. Kilkaset metrów dalej widać dwa mosty nad linią kolejową. Południowa Obwodnica Warszawy jest w budowie. W pierwszym etapie ma dojść do ulicy Puławskiej.

Wszystko to jednak tylko tło dla najważniejszej inwestycji - autostrady, która wreszcie ma dojść do Warszawy. 91-kilometorwy odcinek A2 między Łodzią, a stolicą podzielono na 5 fragmentów. Najgłośniej jest o dwóch, które budować miało chińskie konsorcjum z firmą Covec w roli lidera.

Rozgrzany do czerwoności asfalt

Tymczasem odcinek E, a więc ten położony najbliżej Warszawy, powstaje w imponującym tempie. - Wykonaliśmy ponad połowę prac na tym odcinku - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przechodząc przez teren budowy, trzeba uważać. Z każdej strony przejeżdżają ogromne wywrotki z piachem. Swoimi gabarytami imponują estakady łączące trzy trasy. Na jednej z nich widać koparkę - pomaga przy układaniu potężnych betonowych płyt umacniających nasypy.

Estakada, która poprowadzi na przyszłą obwodnicę miasta, jest bardzo wysoka. Na razie skrywa ją metalowe rusztowanie, a robotnicy, którzy chodzą wewnątrz, sprawiają wrażenie, jakby błądzili w labiryncie. Całość wygląda zaś trochę jak rzymskie Koloseum.

Brodząc w błocie, dochodzimy do miejsca, gdzie zaczyna się asfalt. Jest jeszcze gorący - nad nim widać falujące ciepłe powietrze, a w powietrzu unosi się specyficzny zapach. W oddali walce wyrównują nawierzchnię.

W pewnym momencie minął nas robotnik niosący... brytfanki. Szybko okazuje się, że to jednak nie ciasto. Niósł próbki asfaltu do badania jakości.

Praca przez całą dobę

Odcinek od Konotopy do Pruszkowa ma tylko 7 kilometrów. Ale za to na całej jego długości położony jest już asfalt. Samochody mają po nim pojechać najpóźniej w czerwcu 2012 roku, tuż przed pierwszym gwizdkiem w meczu otwarcia mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Nawet, jeśli "chińskie" odcinki nie będą w pełni gotowe, mają być przejezdne (ostateczny kształt droga ma uzyskać w październiku przyszłego roku). Czy to w ogóle możliwe? - Prace są prowadzone siedem dni w tygodniu, przez całą dobę - podkreśla Tarnowska.

GDDKiA zapowiada tymczasem, że będzie walczyć o kary umowne, których nie chcą zapłacić Chińczycy.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2011 17:11 ~piotr

  przejezdna będzie, ale gotowa nie...zresztą sama pani powiedziała, że dwa odcinki bedą gotowe w październiku 2012, co jest prawie pół roku po mistrzostwach...dobrze jednak, że w ogóle coś się dzieje..

 • ab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2011 08:35 ~ab

  Do Sturmfuehr…
  Ale to wlasnie za Kaczynskiego wiekszosc tych inwestycji zostala przygotowana. A na budowe w tamtym czasie nie bylo szans, bo jak zwykle rzad nie mial pieniedzy. Dopiero po 2007 otworzyl sie worek z kasa z EU i tylko dlatego tyle sie buduje, a nie dlatego ze ryzy czy HGW sie do tego przylozyli.

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 13:53 ~lolek

  zdjęcie nr 4 piękne, wprost dla inspekcji pracy

 • agent_J

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 17:46 ~agent_J

  @Voodoo Child: http://www.siskom.waw.pl/mapy/SWD/WWD.png <- tu jest pełny schemat

 • Voodoo Child

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 11:14 ~Voodoo Child

  Czy trasy S8 i S2 będą ze sobą połączone, tzn. czy będzie można z Bielan przejechać na Ursynów omijając centrum?

 • Lubelak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2011 08:48 ~Lubelak

  U nas w lublinie szybciej sie buduje

 • plombabomba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 23:33 ~plombabomba

  ~astro
  TVP Warszawa to tuba wyborcza PiSu czyli propaganda bolszewików krzyżowców i moherów...

 • MSJ2000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 21:26 ~MSJ2000

  a po co te autostrady, jak w miastach i przy stadionach nie ma parkingów.

 • Bat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 20:51 ~Bat

  Wolał bym zdecydowanie mniej pośpiechu a więcej precyzji, dokładności, solidności i dobrej jakości. Oddawanie obiektów drogowych ku czci i z okazji, nigdy nie wychodzi na zdrowie tym obiektom i szarpie nasze kieszenie.

 • braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 19:38 ~braciszek Tuck

  "komuno wróć" Co ci przeszkadza, frajerze, że drogi budują? Za jakiś czas będziesz posuwać swoim rzęchem po nowej drodze i później tłumik ci odleci od limuzyny. Mniej będziesz mial żalu do ludzi. Modlę się za takich jak ty, skrzywionych i poszkodowanych, dobry bracie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »