Informacje

03.09.2013 06:27 robotnicy wrócili na lotnisko

Znowu naprawy w Modlinie. Tym razem droga kołowania

SERWISY:

Ciężki sprzęt znów pojawił się na lotnisku w podwarszawskim Modlinie. Tym razem robotnicy naprawiali jedną z dróg kołowania samolotów.

- W ramach gwarancji były wykonywane naprawy jednaj z kilku dróg kołowania. Te prace już się zakończyły w tej chwili montowane są światła. Zostały prace wykończeniowe - przyznaje Edyta Mikołajczyk, doradczyni zarządu lotniska Modlin. Ale na zdjęciach wykonanych przez naszego reportera widać wyraźnie ciężki sprzęt budowlany (m.in. walce i ciężarówki) w ruchu.

Podkreśla przy tym, że prace te nie mają żadnego związku z tymi zakończonymi w czerwcu na pasie startowym. - Sprawdzaliśmy wszystkie możliwe miejsca i naprawialiśmy wszystko to, co takich napraw wymagało. Lotnisko jest przygotowane do obsługi samolotów - dodaje.

"Awaria? Bardzo możliwe..."

Przedstawicielka portu nie chciała powiedzieć wprost, co było bezpośrednią przyczyną uszkodzenia nawierzchni. Jak informowali nas internauci, nawierzchnia miała zapaść się pod kołami pracującego tam traktora.

- Bardzo możliwe, że była jakaś awaria, która spowodowała, że trzeba było to naprawić. Nie wiem nic o traktorze, być może w trakcie prac była jakaś historia związana z maszyną, która się zapadła – stwierdziła Edyta Mikołajczyk.

Problemy z nawierzchnią

Problemy w Modlinie zaczęły się w grudniu 2012 roku, kiedy inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych - odcinków o długości 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, dlatego duże samoloty nie mogły tam wykonywać operacji lotniczych.

Pod koniec zeszłego roku generalny wykonawca drogi startowej, firma Erbud, został zobowiązany do wykonania napraw gwarancyjnych. Na początku stycznia wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podtrzymał decyzję o wyłączeniu z użytkowania betonowych części drogi startowej i polecił wykonanie kompleksowych napraw pasa.

Erbud w ramach prac naprawczych wymienił 26-centrymetrową warstwę betonu na obu progach pasa. Do naprawy obu progów, podwykonawca Bilfinger Infrastructure zużył ok. 15 tys. m sześciennych betonu. Prace remontowe nadzorowane były przez ekspertów powołanych z ramienia portu - firmę APB Analiza Projekt Budowa, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

W lutym Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzymał ekspertyzę wykonaną przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, z której wynika m.in., że przyczynami powstawania odprysków ma drodze startowej była obecność w kruszywie zastosowanym w mieszance betonowej znaczącej liczby ziaren węglanowych i węglanowo-ilastych, które nie powinny się w nim znaleźć.

Natomiast firma Erbud mówiła, że powodem uszkodzenia było użycie nieodpowiednich środków do odladzania nawierzchni pasa startowego. Nie zgadzali się z tym przedstawiciele Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Lotnisko argumentowało m.in., że spękania zaobserwowano także ubiegłej zimy, gdy nie używano żadnych środków chemicznych.

Lotnisko ponownie zostało otwarte 3 lipca.

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • znawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 20:27 ~znawca

  Potocznie Modlin nazywany jest dzielnicą, jednak administracyjnie miasto Nowy Dwór Mazowiecki nie posiada dzielnic, lecz osiedla. Teren dawnego Modlina podzielony jest na dwa osiedla Modlin Stary i Modlin Twierdza, na terenie którego znajduje się centralna część Twierdzy Modlin, jednej z największych twierdz w Polsce. Przez osiedle Modlin Stary przebiega linia kolejowa nr 9, na której znajduje się przystanek kolejowy Modlin.

  W 2012 roku powstał tu Port lotniczy Modlin obsługujący dwóch przewoźników Wizz Air i Ryanair. Lotnisko to ma służyć jako drugi port lotniczy dla aglomeracji warszawskiej.

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2013 09:28 ~anka

  zzzzzzz~zzzzzzz

  Lotnisko jest w Modlinie nie ma takiej miejscowości jak Nowy Dwór Mazowiecki.

  Nowy Dwór istnieje od wielu wielu lat wpisz w google i zobacz Modlin to jest dzielnica Nowego Dworu Mazowieckiego ! Wiem bo miaszkam tam od ponad 40 lat Pozdrawiam .

 • mike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 08:04 ~mike

  Kibic Warszawy~Kibic Warszawy

  Do mike:
  wiem, mój post miał być swego rodzaju uzupełnieniem twojego.
  Śmieszy mnie napinka i rozbuchane nadzieje względem Radomia. Podejrzewam że będzie jak z lotniskiem w Lublinie - 3-4 operacje dziennie, czyli niecałe 300 000 pasażerów rocznie, a może być mniej, bo Radom jest bliżej Warszawy i Okęcie z Modlinem będzie za silna konkurencją


  też słyszałem że ma być mało lotów na początku.

 • vvv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2013 01:57 ~vvv

  Lotnisko jest już gotowe - tylko co z tego?

 • kusy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 20:26 ~kusy

  tsdtyrhrtdyhtr~tsdtyrhrtdyhtr

  Nie "w Modlinie" pismaki bo Modlin to nie miejscowość. Pod Warszawą nie ma żadnego Modlina.

  A jest Nowy Modlin i co buraku ?

 • zzzzzzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 20:21 ~zzzzzzz

  Lotnisko jest w Modlinie nie ma takiej miejscowości jak Nowy Dwór Mazowiecki.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 19:07 ~Czytacz postów

  W Chinach ludowych już wiedziano by, co zrobić z inwestorem, projektantem, konstruktorem, wykonawcą i nadzorem takiej fuszerki. I zapewne odbyłoby się to na płycie takiego badziewia.

 • gdfyhufguj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 14:56 ~gdfyhufguj

  OBSERWATOR~OBSERWATOR

  Ciekawe czy i kiedy ktoś odpowie za to przestępstwo, bo to jest przestepstwo,niegospodarności jakie miało miejsce przy budowie lotniska w Modlinie?
  Za cos takiego, za czasó wrednej komuny, juz dawno ktoś wyleciałby ze stołka, a zapewne siedziałby juz także na ławie oskarżonych w sądzie. Nasze Państwo, które powstało po 1989r jest chore, niedołężne i jeszcze trochę, a rozwali się jak to lotnisko w Modlinie.


  Lotnisko to jest w Nowym Dworze Mazowieckim a taka miejscowość jak Modlin nie istnieje.

 • tsdtyrhrtdyhtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 14:54 ~tsdtyrhrtdyhtr

  Nie "w Modlinie" pismaki bo Modlin to nie miejscowość. Pod Warszawą nie ma żadnego Modlina.

 • Wizz_joner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 14:25 ~Wizz_joner

  pilot z radomia~pilot z radomia

  dobrze dobrze ...Radom się cieszy....nasze lotnisko "startuje" juz w tym miesiącu...Jak to dobrze widziec jak konkurencja sama sie wykańcza :))

  Ty na poważnie, czy dla jaj? Ten Radom to jest TAK SAMO "potrzebny", jak Modlin i Gdynia. No chyba że ZZL (Związek Zbędnych Lotnisk) uruchomi WŁASNE połączenia rejsowe pomiędzy tymi portami, proponując ceny niższe niż Polski Bus. Z czasem ma szansę dołączyc do nich Łódź, Mińsk Mazowiecki i Sochaczew z expresowym połączeniem autokarowym do Żelazowej Woli. No i Biała Podlaska jak się kiedyś ten "ich" turecki biznesmen odnajdzie....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »