Informacje

22.02.2019 17:00 wyjdą przed siedzibę GDOŚ

Znów zaprotestują przeciw obwodnicy. "Nasze zdrowie jest zagrożone"

SERWISY:

Mieszkańcy Wesołej i Sulejówka zorganizują w poniedziałek protest przed siedzibą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Manifestacja ma związek z planowanym przebiegiem Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez teren Wesołej. Protest wspiera Polskie Stronnictwo Ludowe.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak wraz z mieszkańcami Wesołej i Sulejówka na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie zapraszał do wzięcia udział w proteście, który odbędzie się w poniedziałek 25 lutego przed siedzibą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Protest ma związek z decyzją środowiskową z 28 grudnia 2018 roku wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku dotyczącą przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez teren dzielnicy.

"Mieszkańcy mają rację"

Zdaniem Stefaniaka wszystko, co się dzieje w Wesołej "jest złe". - Decyzje o losie i przyszłości mieszkańców Warszawy podejmuje pani z Białegostoku, pytanie czy na zlecenie PiS-owskiego kacyka, któremu się nie podoba, że droga będzie przebiegała blisko jego domu. Wszystkie ekspertyzy, które wskazywały na to, że mieszkańcy mają rację są zmieniane, a jeśli ktoś się nie podporządkowuje to urzędnik zastępuje urzędnika tak, żeby był spolegliwy - mówił rzecznik PSL.

Według niego już nie tylko sejmik województwa, miasto i samorządy lokalne, ale wszyscy są za tym, żeby budować tę obwodnicę tak, jak sobie życzą tego mieszkańcy. - Albo jesteśmy państwem cywilizowanym i demokratycznym, albo jesteśmy republiką bananową. Dlatego dzisiaj raz jeszcze zapraszamy na protest, który odbędzie się w poniedziałek o godzinie 15 - oświadczył Stefaniak.

Uczestnicy protestu zbiorą się najpierw przed siedzibą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przy Wawelskiej. Później planują też przemarsz tą ulicą i aleją Niepodległości.

"Decyzja jest wielkim kuriozum"

Przewodniczący protestu Sylwester Kominek powiedział, że powodów zgromadzenia jest wiele. - Cała ta decyzja jest jednym wielkim kuriozum. Natomiast najbardziej istotną rzeczą dla nas w tej chwili jest to, że ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, oznacza to, że mieszkańcom odebrano prawo do ścieżki odwoławczej - podkreślił Kominek.

Dodał, że w ten sposób inwestor może wykonywać kolejne kroki, a mieszkańcy nie mogą się od tego odwołać. - Mieszkańcy Wesołej czują się oszukani i dlatego uważamy, że ta decyzja jest zła i powinna zostać uchylona - oświadczył Kominek.

Wiceprezes stowarzyszenia "Sąsiedzi dla Wesołej" Karina Białek podkreśliła, że odwołanie od tej decyzji złożyło wiele osób, w tym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodała, że sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Decyzja według nas powinna zostać uchylona, ponieważ narusza przynajmniej kilkadziesiąt punktów, artykułów ustawy o ochronie środowiska i kodeksu postępowania administracyjnego. Przede wszystkim została ona wydana przez niewłaściwy organ - stwierdziła Białek.

Szykują zbiorowe pozwy

Mieszkanka Sulejówka Marzena Nowogródzka podkreśliła, że mieszkańcy są oburzeni decyzją o wyborze najgorszego wariantu środowiskowo i społecznie. - Wariantu, który przechodzi nasypem przez centrum Wesołej i teren ujęć wody pitnej dla naszego miasta. Nasze zdrowie jest zagrożone, dlatego domagamy się przywrócenia wariantu, który był uzgodniony z samorządem - podkreśliła.

Nowogródzka zapowiedziała, że mieszkańcy będą domagać się swoich praw w sądzie. - Nie poddamy się, szykujemy pozwy zbiorowe, nie zgadzamy się, aby budować taniej za to kosztem zdrowia ludzi, nie zgadzamy się, aby inwestor ignorował ustalenia pomiędzy samorządem, ludźmi, a państwem. Nie zgadzamy się na dziadostwo i bylejakość - mówiła mieszkanka Sulejówka.

>>CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT WSCHODNIEJ OBWODNICY WARSZAWY<<

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o kościele Opatrzności Bożej i polichromiach Nowosielskiego, których istnieniu może zagrozić budowa obwodnicy:


PAP/kk/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2019 18:59 ~Robert

  " zlecenie PiS-owskiego kacyka, któremu się nie podoba, że droga będzie przebiegała blisko jego domu." - Konflikt interesów istniał rzekomo w przypadku min. Szyszko, który - jak Go rozumiałem - bronił środowiska, nie własnego domu. Decyzja RDOŚ nie uzasadnia inwestycji rzeczywistymi potrzebami, w tym kierowców, a opiera się na ogólnikowych stwierdzeniach i subiektywnej "wizji" jutra. Powołuje się na tranzyt nie precyzując, o który chodzi - główny jest na kierunku wschód - zachód i ten ma być wprowadzony do Wesołej, bo nie ma autostrady A2 na wschód (w/g statystyk Policji ~1,3 mln. ciężarówek); na kierunku północ - południe prawie nie ma tranzytu. Rygor natychmiastowej wykonalności nie został uzasadniony. Nie ma źródłowej informacji o pozwoleniu na budowę, a prace wyburzeniowe już trwają. To samowola?

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2019 08:39 ~Luki

  A mi sie jednak wydaje, ze budowanie oparte na "prawnym scinaniu zakretow" (tak delikatnie mowiac) raczej nie dojdze do skutku. : ) I sami procedujacy te sprawe w Urzedach do tego doprowadzili - bo mogli robic wszystko w zgodzie z wymogami, a nie robili... Teraz najwyzej jest na razie motanie sie i wyscig by przykryc bledy/fałsze urzednicze. To jest w dokumentach.

 • Krystyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2019 10:09 ~Krystyna

  Mieszkaniec~Mieszkaniec

  Cały czas to samo. Nawet PSL już się tym zajmuje aby wzrosło poparcie. A teraz trochę faktòw. Wariant wybrany przez GDDKiA był wybrany za rządów PO marzec 2015 rok. Wariant wybrany nie wymaga wysiedleń wyburzeń będzie około 100 metròw od zabudowań po działkach Skarbu Państwa wzdłuż linii wysokiego napięcia. Stowarzyszenie Sąsiedzi dla Wesołej manipuluje wszystkimi i podaje nieprawdę aby odsunąć obwodnicę od swoich domów i wysiedlić około 100 mieszkańcòw dzielnicy ktòrzy mieszkają w tym miejscu od pokoleń TVN nie dajcie się wplątać w te manipulacje Pseudo stowarzyszenia.

  Taka prawda !!!

 • Halina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2019 09:59 ~Halina

  Protest, protest - i po proteście. Na tym polega demokracja, każdy może wykrzyczeć, co mu się nie podoba. Szkoda tylko, że przy okazji paraliżuje ruch w centrum Warszawy w godzinach szczytu, ale to wina władz Warszawy, powinni wyznaczyć jakieś miejsce na protesty. Natomiast w kwestii samej obwodnicy - na szczęście protestowanie niczego nie opóźnia, prace projektowe już trwają.

 • Mieszkaniec Wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2019 09:44 ~Mieszkanie…

  Mieszkańcy aktualnie protestujący to zdecydowana mniejszość zamieszkujących Wesołą (niemająca zresztą racji). Dla wszystkich i środowiska oraz lasu najlepszy jest WARIANT ZIELONY - oby SZYBKO ...

 • Tak jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 20:40 ~Tak jest

  Warianty w tabeli różnią się dopiero na DRUGIM MIEJSCU PO przecinku (czyli....nie różnią się w ogóle) Te same ptaszki, te same żabki, te same wrzosy i chrobotki (w MPK zdecydowanie więcej ptaków, grzybów w chrobotków). Różnią się tylko planem zagospodarowania przestrzennego (na jednym wariancie - czerwonym jest las i mieszkają ludzie, a na zielonym wariancie jest las i alpaki na spacerze raz w roku).
  Lasu zawsze szkoda - ale więcej lasu zostałoby wycięte na wariancie czerwonym - bo 1300 m dłuższy.

 • Seniorka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 19:51 ~Seniorka

  Budować wreszcie, nie gadać!
  A jak nie, to cały gigantyczny ruch pójdzie przez dzielnicę. Na to nas chcecie narazić, protestujący? O taką ekologię i zdrowie dzieci wam chodzi?

 • Stachu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 19:36 ~Stachu

  Garstka (!!!!) frustratów się wygłupia i pajacuje jak małe dzieci. Było ich max. 50. A 25 tysięcy mieszkańców dzielnicy czeka na obwodnicę, aby ruch nie szedł po terenach zamieszkałych. Na dodatek tej garstki pilnować musi policja za nasze podatki. Utratę zdrowia mieszkańców to powoduje właśnie brak obwodnicy!

 • Kalapita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 15:56 ~Kalapita

  Po pierwsze, decyzji środowiskowej nie można nadać rygoru natychmiastowej wykonalności. To nie jest decyzja budowlana. Jest tyle wyroków NSA w Internecie, tylko trzeba zaskarżyć decyzję do SKO. Potem, WSA.

 • gwergwth

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2019 15:55 ~gwergwth

  Robić obwodnicę i nie dyskutować. Wszystkim zawsze wszystko szkodzi. Nie ma czasu na ociąganie się.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »