Informacje

09.01.2015 06:21 początek prac 6 lutego

Znów węziej na Wisłostradzie.
Tym razem przejście na bulwary

SERWISY:

6 lutego ma się rozpocząć budowa przejścia podziemnego na Bulwary Wiślane, na wysokości ulicy Bednarskiej. Miała zacząć się w październiku. Teraz wykonawca zapewnia, że skończy do czerwca.

Nie minęło wiele czasu, odkąd Wisłostrada odzyskała pełną przejezdność, włącznie z tunelem na wysokości Powiśla, a kierowcy już muszą się liczyć z nowymi utrudnieniami.

6 lutego ruszy budowa przejścia podziemnego, która ma połączyć ulicę Bednarską z bulwarami wiślanymi. Wisłostrada będzie zwężana.

Cztery miesiące poślizgu...

Nowy termin rozpoczęcia prac został potwierdzony na spotkaniu ratusza z wykonawcą inwestycji, firmą Hydrobudowa Gdańsk. – We wtorek powinny rozpocząć się prace przygotowawcze przy wdrożeniu nowej organizacji ruchu. Sama budowa ma zacząć się 6 lutego – informuje Tomasz Gała, inżynier kontraktu z ramienia Zarządu Mienia m.st. Warszawy.

We wrześniu ubiegłego roku ratusz informował, że budowa rozpocznie się w październiku. Skąd cztery miesiące opóźnienia? Tej informacji ratusz zdradzić nie chce.

... i cztery utrudnień

W rejonie budowy zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, zatwierdzona jeszcze we wrześniu. Na wysokości ulicy Bednarskiej, na odcinku 200 - 300 metrów zamknięta zostanie jezdnia w kierunku Bielan, a ruch zostanie przełożony na nitkę w kierunku Mokotowa. Tam do dyspozycji kierowców będą nadal po trzy pasy w obie strony, tylko węższe.

Drogowcy wybudują dodatkowy pas w rejonie Bednarskiej kosztem chodnika i pasa zieleni. Na czas prac powstanie także tymczasowy chodnik dla pieszych.

Po zakończeniu prac pod jezdnią w stronę Bielan, podobny manewr zostanie powtórzony po drugiej stronie.

Samo przejście będzie powstawać metodą odkrywkową. Budowa nie powinna powodować dużych utrudnień. – Kierowcy będą musieli ciut zwolnić, ale ruch powinien być płynny – zapewnia Gała.

Wykonawca zapowiada, że prace powinny zakończyć się w czerwcu. – Tak wynika z przedstawionego harmonogramu i dokumentów – dodaje Gała.

Opóźnienie goni opóźnienie

Budowa Bulwarów Wiślanych została podzielona na etapy. Odcinek między ulicą Boleść, a mostem Śląsko-Dąbrowskim już kilkukrotnie łapał opóźnienie. Najpierw urzędnicy mówili o początku lipca, a potem o wrześniu. Obu terminów nie udało się utrzymać m.in. przez zbyt wysoki poziom wody w Wiśle, który utrudniał pracę. W listopadzie informowaliśmy, że choć prace są już na ukończeniu, oficjalnego terminu otwarcia nie ma.

Teraz pojawił się nowa data. – Wykonawca zapowiedział, że ten odcinek otworzy do końca stycznia – tłumaczy Gała. Z wyjątkiem przejścia podziemnego przy Grodzkiej, które ma być gotowe do końca lutego. Wydaje się jednak, że szanse na dotrzymanie tego terminu nie są zbyt duże. Nieoficjalnie w ratuszu mówi się nawet o końcu marca.

Zgodnie z dokumentacją budowa drugiego odcinka między mostem Śląsko-Dąbrowskim a Centrum Nauki Kopernik powinna zakończyć w połowie roku. – Istnieją jednak obiektywne sytuacje, takie jak np. wysoki poziom wody w Wiśle, które mogą wydłużyć ten termin nawet do końca 2015 roku – tłumaczy Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent miasta do spraw Wisły.

Co z karami dla wykonawcy? – Wszystkie roszczenia musimy rozpatrzyć my, a także inżynier kontraktu. Terminy w tym przypadku są jednak dość długie. O karach będzie można mówić dopiero przy ostatecznych rozliczeniach za kontrakt – dodaje Piwowarski.

Za 122 mln zł

Około dwukilometrowy odcinek bulwarów zostanie podzielony na trzy strefy: rozrywki, kultury i edukacji. Tuż przy Centrum Nauki Kopernik znajdzie się park żywej rzeki - na schodach graniczących z Wisłą będzie można usiąść wśród naturalnej roślinności, niedaleko będziemy mieli do dyspozycji plażę, na wysokości Mariensztatu powstaną pawilony, natomiast przy Podzamczu pływające przystanie. Prace pochłoną 122 mln zł. Część zostanie sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.


 

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2015 18:04 ~qwerty

  Wisłostradę na odcinku od mostu Łazienkowskiego do Gdańskiego należy zwęzić i powyznaczać przejścia naziemne.

  W obecnym kształcie ta droga to komunikacyjny ściek, prowadzi tędy ruch tranzytowy. Gdyby władzom miasta trochę zależało na jakości życia w mieście (zwłaszcza w centrum przy Wiśle) to by zakazały tranzytu tamtędy.
  A tak Warszawa jako jedyne duże miasto nie ma obwodnicy, tylko same drogi tranzytowe.

 • stolasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 16:51 ~stolasz

  4 mc na wykopanie, zaszalowanie i zasypanie przejścia, bo przeciez pracy wykonczeniowe mozna prowadzić już z ruchem na górze to niezłe przegięcie.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 16:03 ~asd

  Ale 128 pewnie nie wróci na swoją poprzednią trasę więc dojazdu z miasta do bulwarów nie będzie...
  Bo tylko idiota będzie zapie... od metra, które będzie kursować co 20 minut (bo takie jest zapotrzebowanie na przejazd tą trasą o czym świadczyły pustki w 125)...

 • Skamieniały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 12:41 ~Skamieniały

  200 metrów dalej przy Grodzkiej jest już przejście podziemne. Po jakie licho następne?

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 11:28 ~kilovolt

  Majkel~Majkel

  Jak zrobią przejście podziemne, to jak później chcą zagłębić Wisłostradę?

  Przecież jak zagłębią Wisłostradę to to przejście nie będzie już potrzebne bo się będzie chodzić górą :)

 • Majkel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 10:39 ~Majkel

  Jak zrobią przejście podziemne, to jak później chcą zagłębić Wisłostradę?

 • SnD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 09:29 ~SnD

  Mamy XXI wiek, a ludzie podniecają się rzeką. Rzeka to po prostu przeszkoda komunikacyjna, a robią z niej atrakcję.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 09:15 ~sss

  Dziwne że jednak przejscie będzie podziemne. Po ostatnich, idiotycznych decyzjach, lobby "aktywistów" w centrum, spodziewał bym się pasów na jezdni, co 200 m.
  Dzięki za ten promyczek zdrowego rozsądku.

 • Mieczysław Powietrznowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 09:06 ~Mieczysła…

  koszmarne parszywe miasto , najgorsza brudna wstrętna stolica Europy , syf straszny brud najgorsze drogi , zaniedbane , ciągle korki dziurawe chodniki , koszmarne miasto przygnębiające dobijające po 3 dniach mam dość koszmar , do tego parszywe syf zatrute powietrze , jak można na co dzień mieszkać w tym koszmarnym mieście , tylko chyba cyborgi jakieś , to wykańczalnia człowieka koszmar i ohyda smród brud i zgnilizna ...
  kara jak muszę tu przyjechać na 3-5 dni koszmar ... wracam i inny Świat .. okno otwieram słyszę kogutka , krówkę , kotka , las ,sarenka podejdzie , super powietrze cisza spokój relax komfort mieszkania , spacer po lesie zdrowe powietrze zupełna cisza zapach sianka lasu


 • Tede

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2015 09:02 ~Tede

  A czy postaią jeszcze jeden dodatkowy fotoradar w tym rejonie żeby zwiększyć płynność ruchu ??? Już teraz większość ,,bezpieczych,, kiroeców tam zwalnia do 30-20km na ograniczeniu do 50km a jak będzie wąsko to zaczniemu jezdzić 2-15km ,wąsko i slalomem to i zaraz będą kolizje i zatory Wisłostrady murowany więc i bezpieczrństwo murowane metodą odkrywkową.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »