Informacje

16.11.2011 08:39 Na co miasto wyda pieniadze w 2012 roku?

Znów kryzysowy budżet: cięcia w dzielnicach

SERWISY:

 

Zmniejszanie zadłużenia, utrzymanie inwestycji na obecnym poziomie, obcinanie budżetu w dzielnicach – to główne złożenia projektu budżetu Warszawy na przyszły rok. Czeka nas trudny rok – pisze "Życie Warszawy".

W przeciwieństwie do lat ubiegłych nowy budżet zakłada, że wydatki miasta będą niższe od zaplanowanych na 2011 rok. Wyniosą 13,3 mld zł, czyli o 4 procent mniej niż w tym.

Mimo kryzysu, urzędnicy założyli, że dochody miasta będą o 8 procent wyższe niż w tym roku i wyniosą 12,4 mld zł (ratusz zakłada m.in. wzrost wpływów z podatku PIT).

Co piąta złotówka na inwestycje

– Nasz cel na 2012 r. to ograniczenie wydatków bieżących. Deficyt redukujemy o 62 proc. Zadłużenie obniżamy z ponad 50 do 45 proc. dochodów miasta, czyli do 5,6 mld zł. Przeczekujemy niekorzystny czas na emisję obligacji. A jednocześnie utrzymujemy wysoki poziom inwestycji – tłumaczy w rozmowie z „Życiem Warszawy" Mirosław Czekaj, skarbnik miasta.

Oznacza to, że na inwestycje zostanie przeznaczonych w 2012 roku 2,9 mld zł. To nominalnie mniej niż w 2011 roku (3,3 mld zł), ale proporcjonalnie tak samo. Generalnie co piąta złotówka zostanie przeznaczona na inwestycje.

Najwięcej ogólnomiejskie

Część z tych pieniędzy – 345 mln zł, trafi do dzielnic. Jednak większość pochłoną duże, ogólnomiejskie inwestycje, m.in. II linia metra, przebudowa ul. Marsa i Al. Jerozolimskich, Trasa Mostu Północnego.

Na remonty w szpitalach ratusz planuje wydać ponad 100 mln zł, na inwestycje w kulturze – 78 mln zł.

828 milionów janosikowego

Mimo, że stolica musi zmniejszyć swój budżet i siegające 50 procent zadłużenie, nie ma mowy o zdjęciu z ratusza obowiązku płacenia daniny na rzecz biedniejszych regionów. Od 2004 r. do końca 2011 r. Warszawa odda do budżetu państwa ponad 6,6 mld zł.– Mamy nadzieję, że ten podatek zostanie obniżony przez nowy parlament. Ale na razie musimy uwzględnić do wypłaty kolejne 828 mln zł – mówi w rozmowie z „ŚW" Mirosław Czekaj.

Budżet na 2012 rok trafił właśnie do analizy Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Wkrótce nad dokumentem zaczną pracować radni.

mjc/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MazdFan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 23:34 MazdFan

  Na co miasto wyda pieniądze w 2012 roku?

  Jak to na co na Janosikowe zawsze sie znajdą MILIONY!

 • Jas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 23:01 ~Jas

  Kiedy zostaną dokończona wiaty na bankowym. Jest to dla nas bardzo ważne, bo widzę już potężne natychmiastowej ich modernizacji. Chyba ze to efekt jeszcze ich niedokonczenia. W sytuacji gdy świeci mocne słońce z pobliskich okien w blokach nie da się patrzeć z balkonu. Tak ,ocno odbija się blask słońca. Przejeżdżający samochodem rownież wbnieoczekiwanym momencie jak najedziez na wiaty i świeci słońce tontotalnie nic ńie widać. O nieszczęście pewnie długo nie trzeba będzie czekać. Lepiej urzędach podniescie d....e stołków i w słoneczny dzień przejdzie się wkoło wiat.

 • palik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 21:05 ~palik

  Po co trawniki otacza się takimi niebezpiecznymi , metalowymi palikami? Nawet tam gdzie nie jeżdżą samochody? Kto na tym zarabia? Po co komu były te przeciekające "kosmiczne" wiaty? Kto za to zapłaci? Pani prezydent?

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 20:36 ~Waw

  No to będzie jeszcze większy syf na Bielanach niż jest! Od sierpnia na niektórych osiedlach Bielan sprząta się tylko po kilkukrotnych interwencjach w Straży Miejskiej, a i to przychodzi z wielkim trudem. Straż Miejska nie wlepia mandatów za niesprzątanie administratorowi z ZGN. Dlaczego? Jak mi powiedział jeden z funkcjonariuszy, nie może przecież wręczyć mandatu "swojemu pracodawcy", czyli miastu...

  Gratulacje Pani Prezydent.

 • logika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 19:20 ~logika

  Na nowe telefoniki dla urzędasków 20 milionów . Na premie 50 milionów. Na bezpieczeństwo spadek z 32 milionów do 5 milionów.

 • dziękuję

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 19:16 ~dziękuję

  o 85 % zmniejszono nakłady na bezpieczeństwo . Czyli mamy bronić się sami.

 • H.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 18:25 ~H.

  do scandinavus:

  Chołeła mas łację. Poczekajmy do piełszego stycznia 2012r. dobły moment na podwyżki już sa płany bezpośrednio od Łincentego i Ducka. My się z Duckiem rozumiemły błez łozmowy bło tak samo gładamy

 • antyleming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 17:47 ~antyleming

  do ewa:

  nie masz prawa narzekać - głosowałaś na PO więc o co się ciskasz? Sama chciałaś żeby tak było. Chyba że myślałaś że coś się zmieni, haha LEMINGI czyli wyborcy PO teraz będą narzekali - no ale Lemingi to wkońcu nie ludzie tylko zwierzęta a do tego pozbawione instynktu samozachowawczego, nie myślące , naiwne, głupie

 • scandinavus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 17:43 ~scandinavus

  Kłyzys kłyzysem ale na płemie i nagłody dla płezesów i kolesiów hgw znajdzie pieniadze-zafunduje mieszkancom Warszawy kolejne podwyzki a usłuzni i dyspozycyjni radni po je przeforsuja.

 • p

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 15:40 ~p

  Wysokie wynagrodzenie urzędników to bajka - "młodzi, wykształceni i chętni do pracy" (jak to ktoś napisał) jak słyszą ile mogą zarobić w urzędzie, to odwracają się na pięcie i wychodzą. Zatrudnia się średniaków, bo na prawdziwych fachowców miasta nie stać. To prawda że jest wielu darmozjadów. Urzędnicy powinni zarabiać więcej, ale powinno być ich mniej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »