Informacje

05.10.2013 07:18 "to początek dyskusji"

Zniknie Warszawa Śródmieście? ZTM chce nowych nazw stacji PKP

SERWISY:

Zamiast Warszawa Śródmieście - Warszawa Centralna, a zamiast Warszawa Ochota - Warszawa Plac Zawiszy. Między innymi takie roszady w nazwach stacji PKP zaproponował Zarząd Transportu Miejskiego. Eksperci i radni z komisji nazewnictwa podchodzą do nich sceptycznie.

"Głównym celem jest integracja informacyjna w zakresie nazw obowiązujących w stolicy. Chodzi o ujednolicenie nazw poszczególnych przystanków w danym węźle komunikacyjnym, obejmującym zarówno kolej, jak i inne środki transportu miejskiego" – poinformowała tvnwarszawa.pl Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM. "ZTM zaproponował rozważenie zmian nazw pięciu stacji kolejowych. Należy to uznać jako początek dyskusji, a nie jednoznaczny wniosek" –  napisała.

Warszawa Centralna Podmiejska

Jakie dokładnie zmiany zaproponował zarząd? Najbardziej znacząca dotyczy przystanku Warszawa Śródmieście i Warszawa Śródmieście WKD- na Warszawa Centralna – tak jak pobliski dworzec. "Po zmianie, do nazw stacji proponujemy dodać dopiski doprecyzowujące ich funkcję w układzie komunikacyjnym (np. WKD, PODMIEJSKA ) wraz z ew. zmianą numeracji peronów na tych obiektach. W naszej ocenie niniejsza zmiana – na wzór rozwiązań europejskich - w znaczący sposób ułatwiłaby identyfikację przystanku osobowego Warszawa Śródmieście w przestrzeni miasta (z racji jej trudnej nazwy dla obcokrajowców)" – twierdzi Potocka.

I przekonuje, że dziś traktowane są, jako odrębne obiekty, mimo, iż są ze sobą połączone kilkoma bezpośrednimi przejściami. "Podobną zmianę PKP PLK wprowadziła – m.in. za aprobatą ZTM - w przypadku stacji Warszawa Wola (została włączona w skład Warszawy Zachodniej – jako peron 8). Dzięki temu standard informacji pasażerskiej na peronie 8 nie odbiega od pozostałej części dworca Warszawa Zachodnia" – wyjaśnia Potocka.

Warszawa Plac Zawiszy

Kolejna zmiana dotyczyłaby przystanku Warszawa Ochota. Nazwa zmieniłaby się na Warszawa Plac Zawiszy. "Stacja kolejowa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Zawiszy, jednocześnie tworząc z nim węzeł przesiadkowy. Proponowana przez nas nazwa byłaby dla pasażerów wskazówką co do lokalizacji stacji kolejowej i dogodnego miejsca przesiadkowego" – przekonuje Potocka.

Z kolei zamiast nazwy Gołąbki, ZTM proponuje – Warszawa Gołąbki. Zaznaczają, że to byłaby jedynie zmiana porządkowa. Warszawa Koło zmieniłaby się w przystanek Warszawa Młynów. Jak argumentuje ZTM, w okolicy planowana jest budowa stacji II linii metra, a po zakończeniu inwestycji pojawiłaby się możliwość utworzenia węzła przesiadkowego obejmującego kolej, metro i autobusy. "Dzięki temu zapewnilibyśmy pasażerom korzystającym z węzła przesiadkowego pełną i przyjazną informację o możliwych przesiadkach" – wyjaśnia Potocka.

W ZTM przekonują, że Warszawa ZOO mogłaby zostać zmieniona na Warszawa Rondo Starzyńskiego, bo stacja znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, a sama nazwa byłaby wskazówką dla pasażerów o dogodnym miejscu przesiadkowym.

Zmiana spowoduje chaos?

Zarząd zwrócił się do miejskiego biura drogownictwa o rozważenie tych propozycji.
Zdążyli się już im przyjrzeć eksperci z miejskiego zespołu nazewnictwa. Zaopiniowali pozytywnie zmiany Gołąbki na Warszawa Gołąbki oraz Warszawa Koło na Warszawa Młynów (ta zmiana ich zdaniem powinna być dokonana, gdy II linia metra z pobliską stacją – Młynów - rozpocznie pracę).

Ale według ekspertów zmiana nazwy Śródmieście na Warszawa Centralna spowoduje chaos i utrudni orientację w terenie. Z podobnych przyczyn nie popierają zmiany mocno utrwalonej nazwy przystanku Warszawa ZOO. Mówią również "nie" zmianie przystanku Warszawa Ochota na Warszawa Plac Zawiszy. Zaznaczają jednak, że można się pokusić, by zespół przystankowy nosił nazwę PKP Ochota.

Możliwe konsultacje

Do zdania ekspertów przychylili się też warszawscy radni z komisji nazewnictwa, którzy propozycję zaopiniowali. Ale droga do ewentualnych zmian jest długa.

"Nie istnieje ściśle określona procedura, która określałaby zasady postępowania w takich sytuacjach. ZTM rozpoczyna w tej sprawie merytoryczną dyskusję wewnątrz instytucji i komórek miejskich, która ma na celu przeanalizowanie sprawy i rozważenie ew. dalszych kroków. Ponieważ stacje i przystanki należą do spółek Grupy PKP ostateczna decyzja byłaby i tak po stronie kolei" – wyjaśnia Magdalena Potocka. "Poza tym uważamy, że po przeprowadzeniu dyskusji wewnętrznej, jeżeli okazałoby się, że propozycje (bądź ich część) mają pozytywną rekomendację, należałoby przeprowadzić w tym zakresie szerokie konsultacje z mieszkańcami i organizacjami społecznymi oraz z podmiotami obsługującymi ruch kolejowy (przewoźnicy, zarządca infrastruktury, zarządcy dworców, itp.)" – dodaje.

I zaznacza, że ZTM zdaje sobie sprawę, iż dla części mieszkańców i środowisk propozycje mogą budzić wątpliwości.

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obibok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 08:06 ~obibok

  Najpierw to niech pan redaktor nadrobi zaległości z podstawówki w zakresie pisowni słowa "zoo".

 • RJW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 21:06 ~RJW

  Jest to jak najbardziej potrzebna rzecz ze względu na nieprawdziwość nazw i konieczność dostosowania do potrzeb kolei aglomeracyjnej. Komentarze bywają tu smutno żenujące. Zamiast się cieszyć, że będzie porządek...

 • ojej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 16:25 ~ojej

  Żenada. I my im płacimy!

 • logik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 16:15 ~logik

  W sumie dworce śródmieście i centralny się łączą,mają nawet przejścia między peronami.

 • wawerczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 15:10 ~wawerczyk

  Warszawa Młynów - bo jest Koło w Wielkopolsce,
  Zamienić Warszawa Międzylesie na Kaczy Dół (dawna nazwa) bo jest Międzylesie na Dolnym Śląsku.

 • Mikołaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 14:42 ~Mikołaj

  Zdziesiek~Zdziesiek

  A co ze stacją Warszawa Aleje Jerozolimskie ???
  Gdzie to jest ?
  Może być od Wisły aż do Pruszkowa !!
  BARDZO GŁUPIA NAZWA !
  A tuż obok są Szczęśliwice !

  Otóż - może być tylko w tym miejscu, bo to jest nazwa przystanku kolejowego, a nie ztm. Tory kolejowe krzyżują się z Alejami Jerozolimskimi tylko w tym miejscu. Tam, gdzie są do Alei równoległe, przystanki mają inne nazwy.

 • toja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 13:33 ~toja

  Gołabki chyba już od dawna w "systemie" kolejowym nazywają się Warszawa Gołabki. Pozostał tylko napis na peronie. W zeszłym roku zmieniony np nazwy w Wesołej i woli Grzybowskiej dodając "Warszawa".

 • INŻYNIER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 13:23 ~INŻYNIER

  LUDZIE WYPOWIADAJĄCY SIĘ TU NIE MAJĄ POJĘCIA O CZYM PISZĄ. KOMUNIKACJA MIEJSKA POLEGA NA TYM, ŻEBY UPRASZCZAĆ NAZEWNICTWO, NIE TYLKO DLA TURYSTÓW Z INNYCH KRAJÓW, ORAZ DLA TURYSTÓW Z INNYCH MIAST POLSKI, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DLA NASZEJ WYGODY. STACJA KOLEJOWA WARSZAWA CENTRALNA, PODMIEJSKA ŚRÓDMIEŚCIE, WKD WARSZAWA I METRO CENTRUM POWINNY MIEĆ JEDNA NAZWĘ I BYĆ POŁĄCZONE PODZIEMNYMI TUNELAMI (WSZYSTKIE OPRÓCZ METRA CENTRUM JUŻ SĄ, METRO MIAŁO BYĆ OD POCZĄTKU ALE ZABRAKŁO PRZY BUDOWIE PIENIĘDZY) TO ABSURD, ŻE DZIŚ CZTERY STACJE NAZYWAJĄ SIĘ INACZEJ. W MIEJSKIM SYSTEMIE KOMUNIKACJI MUSIMY WIDZIEĆ ŁATWO NA PROSTYCH MAPACH MOŻLIWOŚCI PRZESIADEK I SZYBKICH POŁĄCZEŃ. TO WŁAŚNIE DA NAM UJEDNOLICONE NAZEWNICTWO.

 • deres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 10:56 ~deres

  to może i nazwe Warszwy zmienić, na przykład na Słoikowo??????

 • powiślanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 09:47 ~powiślanin

  Jak można ujednolicać numerację peronów na stacjach W-wa Centralna i Śródmieście - przecież pociągi jeżdżą inną trasą!?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »