Informacje

04.07.2017 07:55 KONKURS NA KONCEPCJĘ

Zniknie nieformalny dworzec,
powstanie plac Centralny

SERWISY:

Miasto ogłosiło konkurs na projekt przebudowy centralnej części placu Defilad. Propozycje nowej przestrzeni - nazwanej roboczo "placem Centralnym" - zostaną poddane pod konsultacje społeczne. Wiadomo już jednak, że zniknąć muszą autobusy i trybuna honorowa.

- Rusza międzynarodowy konkurs na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną. To będzie konkurs inny niż wszystkie dotychczasowe, jakie organizowaliśmy - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w stołecznym ratuszu wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Trudne zadanie

Jak mówiła, miasto wybierze pięć równorzędnych prac i w oparciu o nie przeprowadzi konsultacje.

- Architekci będą musieli pogodzić kilka istotnych i ważnych funkcji, bo mówimy o placu, jako miejscu o znaczeniu ogólnokrajowym, ale również lokalnym. Pogodzenie tych funkcji może okazać się dość skomplikowane - zaznaczyła.

Z kolei dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach podkreśliła, że miasto - ogłaszając konkurs - "trochę" ogłosiło też zaistnienie nowego placu.

- Nie ma na razie "placu Centralnego". Tę nazwę wykorzystaliśmy na potrzeby konkursu, żeby pokazać różnicę pomiędzy placem Defilad, który jest znacznie większy, a tym jego fragmentem, który jest przedmiotem konkursu - wyjaśniła Happach.

Co z trybuną?

Architekci zaprojektują przestrzeń pomiędzy głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a Marszałkowską.

Pierzeję północną stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Na kulturę i usługi zostanie przeznaczona również planowana pierzeja południowa.

Happach podkreśliła, że pięć wybranych prac zostanie pokazanych publiczności. - Chcielibyśmy te prezentacje połączyć z festiwalem "Warszawa w budowie", który w tym roku będzie poświęcony problematyce placu Defilad" - podawała.

Zaznaczyła, że miasto rozważa, czy powinna pozostać trybuna honorowa. Wskazała, że jej pozostawienie w obecnym miejscu "właściwie uniemożliwiłoby" zrealizowanie zapowiedzianych przez miasto inwestycji.

Happach podkreśliła, że w skład jury konkursowego wejdą zarówno przedstawiciele miasta - m.in. wiceprezydent Michał Olszewski i stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki - jak i instytucji, które znajdą się przy placu - Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa - oraz architekci i reprezentanci aktywistów miejskich.

"Przewoźnicy mają świadomość"

Kaznowska zaznaczyła, że zniknie parking autobusowy. - Przewoźnicy mają tego absolutną świadomość - stwierdziła.

Przypomniała, że pod placem ma powstać parking podziemny.

Termin składania prac konkursowych to 24 października.

PAP/kz/r/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 22:25 ~WAW

  Zabudować to natychmiast. Dość publicznej toalety pod chmurką, wyszynku, narkoareny, parkingów itp. Dośc bajek o zieleni. To przed wojna bylo centrum Warszawy, żywe, zabudowane siatką ulic a nie sztucznym placem dla socjalistycznych defilad. To ma żyć - sklepy, kawiarnie, restaueacje, hotele, biura, mieszkania. a nie ten syf co obecnie....

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 18:59 ~Jarek

  Też uważam,że Park Centralny byłby fajną sprawą jakby obsadzić to fajnie zaprojektowaną zielenią i skupić się na pieszych!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 18:58 ~warszawiak

  Kiedy wreszcie wywalą tę "pętlę" autobusową sprzed domów Centrum?! Podmiejskie autobusy regularnie zatykają Rondo Dmowskiego! Mieli je przenieść stąd, ale nadal KORKUJĄ RONDO!

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 18:04 ~ech

  Marzy mi się w dawnej Trybunie Honorowej coś w rodzaju dużej kawiarni, powiększone i zagospodarowane podziemia, BRAK MUZEUM SZTUKI nowoczesnej (karykatura stoi przy Wiśle) i niech stoi na zawsze. Plac Centralny to nie jest miejsce na wszelkie tego typu potworki.
  Drzewa i jeszcze raz drzewa, dużo drzew antyszyszkowych, dożo różnej zieleni żeby plac żył. Knajpki, kafejki - NIECH TO MIEJSCE ŻYJE a nie kolejne dziesięciolecia peryferie w centrum i hulający wiatr. Zgroza.

 • Skwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 17:49 ~Skwer

  FED~FED

  Zrobić tam plac na wzór londyńskiego Trfalgar Square. Tylko to muzeum sztuki nowoczesnej należałoby zmienić w coś bardziej pasującego architekturą do otoczenia.

  Na mnie Trafalgar Square robi wrażenie jakiegoś klaustrofobicznego cyrku. Tłok, wrzask, natłok reklam... Lepiej nie przenosić do Warszawy złych wzorów.

 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 17:36 ~andrzej

  NAJPIERW TRZEBA SKOŃCZYĆ REMONT SALI KONGRESOWEJ ALBO RACZEJ JEJ DEWASTACJE

 • Zxuo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 17:08 ~Zxuo

  Aud~Aud

  Jak to dla kogo? Pewnie dla tego samego, co już ma parking pod PKiNem
  stawki zacne, a przepisy żadne nie obowiązują: "Pani niepełnosprawna? No przykro mi, ale może pani w tej sprawie do zarządu się zwrócić, a ja nie mogę" ....
  Ciekawe z kim ta firma ma podpisaną umowę?

  Fakt, ze ten parking to jakis zart. Tam powinny byc miejsca strefy parkowania bo ten samozwanczy parking to niezla prywata czyjas.

 • Kra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 17:02 ~Kra

  SEBBAXSEBBAX

  a gdzie przeniosą autobusy spod pałacu ??? autobusy stoją w bardzo dobrym miejscu, do którego każdy bez problemów może trafić... W Polsce w dziwny sposób się wszystko załatwia - zamiast znaleźć najpierw miejsce dla wywalanych autobusów - to miasto idzie najprostszą linią - po prostu i wyrzuca i niech się sami martwią... dokładnie tak jak z miejscami parkingowymi - polikwidowali miejsca nie budując żadnych parkingów...

  Sluszna uwaga. Pewnie znowu zrobia wymarly plac jak na Powstancow Warszawy i Swietokrzyskiej. Zlikwiduja cos przydatnego a za to jakis pociotek dostanie miejsce do budowy albo dompostawienia sztucznych drzewek w doniczkach. A potem pod naciskiem opinii publicznej wroci stare. Ale ze kilka firm zarobi po drodze a przy okazji i ratusz to normalne.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 16:52 ~Piękny Roman

  Marzycielka~Marzycielka

  popieram przedmowcow piszacych o sadzeniu drzew! z roboczej nazwy plac centralny zrobilabym ostateczna PARK CENTRALNY :) ..i turystom bedzie latwiej ( i taniej) zapamietac i lansowac sie w Warsaw Central Park :) ...a i nam, Warszawiakom spedzac w tym miejscu czas :) latem lody, lemoniada, wata cukrowa a zima super miejsce na bazarki bozonarodzeniowe, wsrod osniezonych swierkow, a obok lodowisko :)

  Oooooooo i taka koncepcja mi się podoba, nie żadne betonowe kloce szumnie nazwane muzeami sztuki, czy inne wynalazki tylko trawa, drzewa i kawiarenki lub puby.
  Wtedy może będzie warto przyjechać do Centrum dla spacerów, bo póki co to mamy ciekawsze miejsca na spokojne spędzenie wolnego czasu (Łazienki, Skaryszewski cy nawet inne lokalne parki).

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2017 16:49 ~Piękny Roman

  Który to już kolei konkurs na projekt tego placu? Straciłem rachubę czy poprzednie, szumnie ogłaszane, to były tylko jakieś luźne koncepcje?

  Wszelkie autobusy poza komunikacją miejską powinny z tego miejsca wylecieć, ale najpierw powinny być stworzone węzły przesiadkowe gdzieś dalej w kierunku peryferii miasta, połączone z komunikacją miejską i najlepiej też stacjami kolejowymi. Tak żeby dojazd do nich był możliwie najmniej uciążliwy.
  No przepraszam, ale centrum miasta to nie jest miejsce na takie atrakcje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »