Informacje

17.10.2018 08:38 usuwają je strażnicy

Znikają reklamy wyborcze,
bo "rozpraszają kierowców"

SERWISY:


Strażnicy miejscy usuwają plakaty wyborcze umieszczone w rejonie dróg, bo - jak twierdzą - mogą one rozpraszać kierowców.

 

Nasz reporter był świadkiem ściągania plakatów przez strażników na Woli. - Mundurowi są wyposażeni w drabinę, raki oraz noże - relacjonował Artur Węgrzynowicz.

"Może zagrażać życiu"

Jak poinformowała nas straż miejska, funkcjonariusze usuwają plakaty w trybie artykułu 110 § 5 Kodeksu wyborczego, który mówi o tym, że "policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym".

A zdaniem straży miejskiej, reklamy mogą zmniejszać koncentrację kierowcy.

"Szczególne zagrożenie stanowią reklamy, których celem jest wzbudzenie zainteresowania i skupienie na nich uwagi kierowców, a takie bez wątpienia są reklamy wyborcze, skierowane ekspozycją w kierunku drogi" -  wyjaśnia referat prasowy warszawskiej straży miejskiej w odpowiedzi na pytania tvnwarszawa.pl.

"Apelujemy do kandydatów"

O problemie nielegalnych plakatów wyborczych piszemy na tvnwarszawa.pl niemal podczas każdych wyborów.

"Do kandydatów na radnych apelujemy, by zadbali o niezaśmiecanie przestrzeni publicznej bannerami, plakatami i konstrukcjami reklamowymi" - napisali na swojej stronie urzędnicy Zarządu Oczyszczania Miasta. I dodali: "Obserwujemy umieszczanie plakatów w przypadkowych, nieprzeznaczonych do tego miejscach, co może ograniczać widoczność czy utrudniać ruch pieszych i kierowców".

- Legalne miejsca wyznacza miasto poprzez dzielnice. Ich listy można znaleźć w urzędach poszczególnych dzielnic. Można też zgłaszać się bezpośrednio do zarządców danych terenów, na przykład do Zarządu Dróg Miejskich, który wydaje zezwolenia na wieszanie plakatów na barierkach czy kładkach w pasie drogi - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Magdalena Niedziałek z Zarządu Oczyszczania Miasta.

Jak nielegalny obiekt

Banery można też umieszczać na terenach należących do spółdzielni lub na terenach prywatnych. Ważne jednak, by posiadać zgodę danego właściciela lub zarządcy.

Co, jeśli się jej nie ma? - Traktujemy nielegalne plakaty wyborcze tak samo, jak każdy nielegalny obiekt umieszczony w naszym pasie drogi. Jeżeli mamy informację od mieszkańca, z 19 115 albo jeśli sami widzimy jakiś nielegalny obiekt, to najpierw zawsze musimy ustalić, kto jest jego właścicielem. Jeśli to zrobimy, to informujemy właściciela, by niezwłocznie go zdjął - wyjaśnia Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Jeżeli dany komitet pozostaje obojętny na te prośby, drogowcy wszczynają postępowanie administracyjne. - Kiedy zostanie zakończone, mamy prawo usunąć taki element, a do tego naliczana jest kara administracyjna - dopowiada. Wysokość kary jest różna, zależy między innymi od wielkości danego banera i liczby dni, podczas których wisiał.

Gałecka przypomina jednak, że plakaty można zamieścić w pasie drogi należącej do ZDM legalnie - wszystkie wytyczne i wnioski znajdują się na stronie drogowców. - Jednak nie wyrażamy i nigdy nie wyrażaliśmy zgody na zamieszczanie jakichkolwiek plakatów na sygnalizatorach i latarniach. Są to urządzenia bezpieczeństwa i plakatowanie ich może ograniczać widoczność kierowców - podsumowuje rzeczniczka ZDM.

30 dni od głosowania

Magdalena Niedziałek z Zarządu Oczyszczania Miasta przypomina, że zgodnie z Kodeksem wyborczym komitety mają obowiązek ściągnąć wszystkie plakaty do 30 dni po głosowaniu. - Jeśli tego nie zrobią, takie plakaty są ściągane za pośrednictwem służb sprzątania miasta, a komitety wyborcze są obarczane kosztami takich interwencji - zastrzega.

Co może zatem zrobić mieszkaniec, który widzi nielegalny baner wyborczy zarówno już teraz, w trakcie kampanii, jak i po jej zakończeniu? - Polecamy zgłaszać takie sytuacje przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115, gdzie ustalany jest od razu zarządca danego terenu - radzi urzędniczka.

Pomogą dotrzeć do urn

Strażnicy angażują się w sprawy wyborcze na jeszcze jednym polu. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, wyborcy, którzy mają problem z poruszaniem się, mogą podczas wyborów liczyć na strażników miejskich. Funkcjonariusze pomogą dotrzeć do urn wyborczych.

Chodzi o osoby, które ze względu na stan zdrowia mają problemy z poruszaniem się, ale nie wymagają transportu specjalistycznego. "Na przykład osoby starsze mogą w dniu wyborów samorządowych zgłaszać się do straży miejskiej w sprawie transportu do punktów wyborczych" - czytamy na stronie formacji.

Zgłoszenia będą przyjmowane pod specjalnie uruchomionym nr tel. 22 598 69 29 w godzinach 7-19. Jak zaznaczają funkcjonariusze, czas dowozu będzie uzależniony od liczby osób oczekujących.

Wybory samorządowe 2018

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października 2018 roku. W Warszawie będziemy wybierać prezydenta miasta, radnych miasta, radnych dzielnicowych oraz radnych sejmiku wojewódzkiego.

Jeśli żaden z kandydatów na prezydenta Warszawy nie zdobędzie ponad 50 procent głosów, to dwóch z największym poparciem zmierzy się w drugiej turze - 4 listopada.

kz/kw/b/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2018 08:33 ~tomek  dociekliwy~dociekliwy

  Oddam swój na tą partię, która zlikwiduje coś takiego jak kampania wyborcza.
  W dobie internetu takie cyrki...
  Czy nie prościej byłoby zrobić stornę na której byłaby mozliwość przeczytania obietnic wszystkich kandydatów z wszstkich regionów ?
  Przecież to jest chwila roboty, nawet developer-stażysta by to zrobił...
  Nick~Nick

  Nie każdy siedzi w internecie a spotkania z ludźmi to najważniejszy element kampanii.
  wehwrthj~wehwrthj

  Właśnie O TO CHODZI, żeby nie było chorych spotkań z ludźmi na których obiecują gruszki na wierzbie. Ktoś chce, sam sobie wejdzie na strone partii i znajdzie KONKRETY które go interesują. Jeśli będą.


  wczoraj ludzie jedzą sobie spokojnie kebsa na Marszałkowskiej a tam Trzaskowski ze swoją świtą podchodzi i zawraca głowę żeby na niego głosowali. kultura na najwyższym poziomie

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 22:42 ~jot


  AdUrbem~AdUrbem

  Kierowcy i tak zagłosują sensownie. Pierwsza runda Korwin, druga runda Jaki!
  Wspierajcie nas na fb - Fundacja Ad Urbem
  jot~jot


  Jestem kierowcą. Obaj twoi kandydaci mi nie pasują. Ja i moi znajomi (kierowcy i nie tylko) będziemy głosować sensownie. Na kogoś innego.

  ... na Puchalskiego!

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 20:40 ~jot

  AdUrbem~AdUrbem

  Kierowcy i tak zagłosują sensownie. Pierwsza runda Korwin, druga runda Jaki!
  Wspierajcie nas na fb - Fundacja Ad Urbem


  Jestem kierowcą. Obaj twoi kandydaci mi nie pasują. Ja i moi znajomi (kierowcy i nie tylko) będziemy głosować sensownie. Na kogoś innego.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 19:19 ~gość

  beor~beor

  Zaskakujące: "udało" się uchwycić na jednym zdjęciu jeden PO.
  Edytor zdjęć powinien zostać zwolniony za to niedopatrzenie.

  A u mnie na Zaciszu proporcje są odwrotne: 70% plakatów PO, 30% plakatów PiS.

  Być może tam podległa służba czyszcząca dopiero zaczęła czyścić ulice tak, by te 70 procent jedynej słusznej partii urosło do stu procent.
  A potem ta cała nowoczesna młodzież zacznie fejsować, hasztagować i rozsyłać po zaprzyjaźnionych mediach zagranicznych jak tvn, onet, wp, niosłyk, gw, że w Warszawie wyborcy byli jednogłośni i rządzi jedynie słuszna partia a wybory to tylko po to aby wyborcy mogli wyrazić najjaśniejszej władzy swoje poparcie i miłość.

  Korea Północna....

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 18:07 ~benek

  Jak zwykle 3 pasy do parkowania, a osobówkarze zatarasowali chodnik. Oczywiście policja i straż miejska nie widzą świętych krów.

 • ciekawe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 17:13 ~ciekawe

  W Wawrze wszystkie słupy oklejone przez PO i N. Trakt Lubelski to już przegięcie.

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 16:13 Grzcie2083  janusz~janusz

  ciekawe czy usuwają wszystkie jak leci, czy tylko te niezwiązane z PISem
  nemesis~nemesis

  jak widać na zdjęciach, usuwają tylko te związane z PiSem, dzbanie Januszu
  ech~ech

  bo jak widać w tym miejscu tylko pis nielegalnie umieścił plakaty

  Na Osowskiej od Chłopickiego do Hetmańskiej wiszą kandydaci pisowscy , i nie usuwają.jako że są powieszone nielegalnie , sami usuniemy.

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 15:01 ~AdUrbem

  Kierowcy i tak zagłosują sensownie. Pierwsza runda Korwin, druga runda Jaki!
  Wspierajcie nas na fb - Fundacja Ad Urbem

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 14:48 ~ech


  janusz~janusz

  ciekawe czy usuwają wszystkie jak leci, czy tylko te niezwiązane z PISem
  nemesis~nemesis

  jak widać na zdjęciach, usuwają tylko te związane z PiSem, dzbanie Januszu

  bo jak widać w tym miejscu tylko pis nielegalnie umieścił plakaty

 • Maxkks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 14:39 ~Maxkks

  Bardzo dobrze kandydaci zapewniają o porządkach we wszystkich dziedzinach życia mieszkańców a swoim plakatowym wizerunkiem zasmiecają otoczenie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »