Informacje

19.11.2016 18:30 Wybory w stołecznej Radzie Adwokackiej

Znany adwokat nowym dziekanem warszawskiej adwokatury

SERWISY:

Mikołaj Pietrzak został wybrany w sobotę na nowego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Zastąpi Grzegorza Majewskiego, jednego z prawników, który uzyskał słynną działkę przy przedwojennym adresie Chmielna 70.

Wyboru dokonało Nadzwyczajne Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie. Wybrano też rzecznika dyscyplinarnego, którym został mec. Krzysztof Stępiński.

Dotychczasowy dziekan mec. Grzegorz Majewski - jeden z prawników, który uzyskał słynną nieruchomość przy Chmielnej 70 - zrezygnował z tej funkcji we wrześniu. Powołał się na "atak medialny". Zapewnił, że przy tej reprywatyzacji nie złamał prawa ani nie naruszył zasad etyki adwokackiej, a rezygnuje z szacunku dla adwokatury. O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Wywalczył 100 tys. euro

Pietrzak to znany adwokat, specjalizujący się w prawie karnym oraz ochronie praw człowieka. Był obrońcą m.in. b. posłanki PO Beaty Sawickiej, prawomocnie uniewinnionej z zarzutu korupcji. Był pełnomocnikiem serbskiego zbrodniarza wojennego gen. Radislava Krsticia, gdy warszawski sąd zgodził się by odbywał on w Polsce karę wymierzoną przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla b. Jugosławii w Hadze.

Jest pełnomocnikiem Abd al-Rahim al-Nashiriego, który ma status poszkodowanego w polskim śledztwie ws. więzień CIA w Polsce. Pietrzak wywalczył dla niego od Trybunału w Strasburgu 100 tys. euro zadośćuczynienia od Polski za naruszenie konwencji praw człowieka ws. więzień CIA. Występował też w procesach lustracyjnych, m.in. jako obrońca Tomasza Turowskiego. Występował przed Trybunałem Konstytucyjnym, m.in. w 2014 r. reprezentował gminy żydowskie w sprawie o ubój rytualny.

Pietrzak to przewodniczący Komisji Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej. Od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w tym z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, gdzie koordynował program "Prawa człowieka a rozliczenia z przeszłością".

Zaczęło się od Chmielnej 70

Od sprawy działki Chmielna 70, tuż obok Pałacu Kultury, rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy. Miasto przekazało ją w 2012 r. trzem osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł. Jednym z nowych właścicieli działki został mec. Majewski.

Po tym, jak sprawę opisały media, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki był pochopny, a odpowiedzialni są miejscy urzędnicy, którzy zostali zwolnieni. Media podawały, że obecni właściciele chcą zwrócić ją miastu. Sąd - na wniosek ratusza - ustanowił zakaz sprzedaży działki. Niedawno ministerstwo rozwoju i finansów zdecydowało zaś, że prawo własności dwóch trzecich tego gruntu przechodzi na własność Skarbu Państwa. Kilka dni temu adwokacki rzecznik dyscyplinarny postawił zarzuty naruszenia etyki zawodowej mec. Robertowi Nowaczykowi, który prowadził m.in. reprywatyzację tej działki.

PAP/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2016 10:32 ~gosc

  Znany ? Raczej watpie. Jeden z tysiecy adwokatow w Warszawie.

  Jego tata to Jan Pietrzak. MOze z tego jest znany.

  Raczej idealista.

  Bez szans na zmiany w ORA Warszawa.

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2016 05:53 ~Jerry

  Ciekawe czy jest też umoczony w reprywatyzacji

 • haha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2016 21:18 ~haha

  Komu znany? Jakiś redakcyjny koleś?

 • ubawiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2016 20:50 ~ubawiony

  hmmm to ma zasługi a w reprywatyzacji nie uczestniczył

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »