Informacje

18.06.2018 06:12 głosowanie

Znamy wyniki referendum w Baranowie. Mieszkańcy niemal jednogłośni

SERWISY:

 

Mieszkańcy gminy Baranów (powiat grodziski) w niedzielnym referendum zagłosowali przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na pytanie: "Czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?", 84 procent uczestników głosowania odpowiedziało "nie".

 

Frekwencja wyniosła około 47 procent.

W referendum postawiono dwa pytania. Drugie dotyczyło zapisów specustawy: "Czy Pana/Pani zdaniem przepisy specustawy są korzystne dla mieszkańców?" Za korzystne zapisy uznało tylko 5,8 procent głosujących, a 94,2 procent uznało, że będą one niedobre dla mieszkańców gminy Baranów.

Uprawnionych do głosowania było 4120 osób. Udział w referendum wzięło 1932 mieszkańców.

- Przekaz jest bardzo jasny. Mieszkańcy nie chcą Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak i nie akceptują warunków zawartych w specustawie - powiedział PAP wójt gminy Baranów Andrzej Kolek.

Mieszkańcy głosowali w szkole podstawowej w Baranowie, gminnym przedszkolu w Cegłowie, szkole podstawowej w Bożej Woli oraz w szkole podstawowej w Kaskach. Lokale zostały zamknięte o godzinie 21.

"Żal będzie to zostawiać"

Duża grupa osób przyszła zagłosować do szkoły podstawowej w Baranowie po mszy świętej w pobliskim kościele.

82-letni pan Zdzisław z żoną Krystyną przyjechali rowerami oddać swój głos. Oboje są zgodni co do tego, że wynik głosowania - bez względu na to, jaki on będzie - nie wpłynie na rządzących, a konkretnie na zmianę ich decyzji.

- Myślę, że ta budowa się wydarzy, prezydent podpisał specustawę, cały PiS idzie za tym projektem. Mieszkamy obok, w nowym osiedlu. I to wszystko zostanie zburzone. To jest przykre. Ale co zrobić. My na to wypływu nie mamy. Możemy sobie podyskutować, porozmawiać. Zagłosować. Jesteśmy z żoną 60 lat po ślubie. Cały czas tutaj się mieszkało. Żal będzie to zostawiać - mówi pan Zdzisław.

"Rząd oszukuje mieszkańców"

Adam, właściciel sklepu spożywczego powiedział, że nowe lotnisko jest bez wątpienia potrzebne, ale wyraził wiele zastrzeżeń, przede wszystkim co do lokalizacji i komunikacji rządu z mieszkańcami. - Rząd oszukuje mieszkańców w tym przedsięwzięciu. Pełnomocnik rządu Mikołaj Wild jest człowiekiem skazanym na porażkę. W żadnym z tych spotkań, w których on uczestniczył z mieszkańcami, nie usłyszałem konkretów. Ale rząd i tak zrobi, co będzie chciał - ocenił.

Pani Alina i pan Jan - to rolnicy od pokoleń. - Tu są bardzo dobre ziemie. Utrzymujemy się z nich, mamy z nich chleb. Nie chcemy się stąd wyprowadzać. Przyszliśmy tu zagłosować z poczucia obowiązku i by wyrazić swój głos. Choć uważamy, że rząd i tak zdania nie zmieni - mówili PAP.

Para młodych ludzi powiedziała PAP, że w tej inwestycji upatruje szansę finansową dla siebie. - Jesteśmy młodzi, możemy zacząć wszędzie z odpowiednimi pieniędzmi na koncie - powiedzieli.

Wójt gminy Baranów Andrzej Kolek przekazał, że uprawnionych do głosowania było około 4 tysiące ludzi.

"Pójdziem na parlament"

Rada Gminy Baranów 18 kwietnia podjęła uchwałę o referendum w sprawie CPK. Termin jego przeprowadzenia został wyznaczony na 17 czerwca. Pod koniec maja wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera przekazał, że uchwała gminy Baranów jest zgodna z prawem.

Pod koniec maja przez prawie pięć godzin w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild rozmawiał z mieszkańcami i wójtem gminy nt. budowy CPK. Wiceminister poinformował wówczas, że trzy gminy: Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki ( pow. żyrardowski) są wyznaczone na obszar inwestycji CPK, obejmujący łącznie 66,2 km kw.

Licznie przybyli mieszkańcy, często w emocjonalnych słowach, pytali wówczas wiceministra Wilda o swoją przyszłość, w związku z planowaną przez rząd budową CPK. Dopytywali m.in. o wykup ziemi, ceny gruntu, odszkodowanie, gwarancję pieniędzy na koncie, prowadzenie działalności rolniczej. Mówili, że będą zmuszeni do sprzedaży swoich nieruchomości.

- Nie wydziedziczycie nas stąd, nie. Pójdziem na parlament, szturmem pójdziem, dlatego, żeby obudzić rząd – grzmiał mieszkaniec podczas jednego ze spotkań.

Prace do 2027 roku

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet około 100 mln. Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 roku.

W urzędzie gminy w Baranowie działa punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców gmin, na terenie których powstanie Centralny Port Komunikacyjny. Resort infrastruktury planuje, że punkt - w zależności od zainteresowania mieszkańców - będzie działał co najmniej do końca listopada.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Henio z Pcimia Dolnego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 18:23 ~Henio z…

  waldekpryciak~waldekpryciak

  Nie chcemy lotniska w Warszawie !!! Nikt nie chce miec pod oknami halas i huk samolotow !

  Waldziu, wracaj do siebie na wieś. Nie wiedziałeś, że w mieście jest hałas? To wracaj do łojców, tam cisza, spokój.

 • waldekpryciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 12:08 ~waldekpryciak

  Nie chcemy lotniska w Warszawie !!! Nikt nie chce miec pod oknami halas i huk samolotow !

 • studentnttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 09:52 ~studentnttt


  studenttt~studenttt

  Komentarze nie są publikowane, mimo, że są zgodne z regulaminem, ale niezgodne z widzimisię redaktora... Ech. Powtórzę... 1) Bądź wieśniakiem, który całe życie spędził w kurniku, nic nie osiągnął, a jedyną jego rozrywką jest pójście do sklepu p. Grażynki po bełta. Nie mając żadnych ambicji, perspektyw, nic. 2) Przychodzi jedna okazja na milion dostać za swój kurnik tyle hajsu, żeby się wybudować jak człowiek, choć raz w życiu zobaczyć na oczy pieniądze. Jedyny warunek - przeprowadzić się 3 ulice dalej. 3) Zagłosuj, że nie chcesz godnie żyć, nie chcesz hajsu ani pracy, chcesz do końca życia zostać u Grażynki pod sklepem i mieszkać w kurniku, bo jakakolwiek zmiana w życiu to koniec świata. LOGIKA
  stonka~stonka

  Wyjaśnij jak wieśniak z kurnikiem ma dostać milion złotych, skoro nieruchomości wyceniane są na podstawie cen rynkowych? Jakież to biznesy miał by prowadzić wieśniak, skoro wcześniej tylko w kurniku gospodarzył? Jak już zobaczy piniądze to ma je przejeść od razu czy rozłożyć na 10 lat a dzieciom i wnukom zostawić pamiątkową fotografię gospodarstwa?

  Normalnie, teraz jest to warte najwyżej 15 zł za metr, a pod lotnisko spokojnie zapłacą kilka tysi. Wystarczy się o swoje upomnieć, bo po wybudowaniu lotniska te grunty baaardzo zyskają na wartości. Ceny rynkowe - zgadza się. Cena rynkowa okolic portu lotniczego/ziemi pod budowę takiego portu jest na pewno wyższa, niż cena rynkowa pola kukurydzy, które teraz tam mają jeden z drugim.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 09:35 ~gosc

  ares28~ares28

  To lotnisko nigdy nie powstanie ponieważ koszt już obecnie jest szacowany na ponad 30mld złotych których nie mamy i mieć nie będziemy na takie głupoty!! W przeciągu kilku miesięcy UE zablokuje nam trochę ponad 100 mld zł czy też euro -jeden wuj ale to oznacza że pieniądze z CPK trzeba będzie skierować gdzie indziej.
  Budowa tego portu nie ma najmniejszego sensu chyba że po otworzeniu tego mega lotniska zlikwiduje się Chopina a grunt sprzeda deweloperom-tylko i tu są roszczenia rodziny Branickich na 30 hektarów.
  Cała powierzchnia lotniska to 830 hektarów a 1 ha to 10000m² czyli całe lotnisko zajmuje 8,3mln metrów kwadratowych. Jeśli przyjmie się obecną średnią cenę metra kwadratowego gruntu w tej dzielnicy na poziomie 3000 zł to wyjdzie 24 mld 900 mln lecz do tego trzeba by było doliczyć kubaturę budynków które mogły by być przeznaczone na lokale użytkowe itd. Więc na spokojnie 30 mld by wyszło a może i więcej bo gdyby lotnisko zamknięto to cena metra również by poszła do góry i to znacznie.

  Dokładnie
  Zostaje tylko forma PPP.
  Polecieli do Singapuru szukać firm które wejdą w ten biznes. Szczegółów brak

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 09:31 ~gosc

  Tylko LOT bo innego przewoźnika dalekiego zasięgu na horyzoncie nie widać. Zresztą tak działają inne duże lotniska. Przykład Niemiec i Frankfurtu, który jest hubem dla Fufthansy (linii która ma około 300 maszyn). Zresztą i tak decydować będzie pasażer - będą chętni do latania to i linie wietrząc zarobek będą otwierać połączenia. Tylko że my Polacy nie wygenerujemy takiego ruchu. Pozostaje lotnisko przesiadkowe - tylko ja nie wiem kto miałby się na tym lotnisku przesiadać.
  LOT podpisał umowę o współpracę z Singapore Airlines - może dogadają się z Singapurem żeby sypnęli kasę na lotnisko a w zamian ich linie będą mieli zapasowy hub w Europie który umożliwi im loty do NY, Chicago czy Miami. Innej opcji żeby tak duże lotnisko miało sens to nie widzę

 • Mircki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 08:45 ~Mircki

  CPK można wybudować na wschód od Warszawy ,na obszarze od Zielonki do Okuniewa .Ziemia jest tam niskiej klasy ,teren zalesiony,piasczysty miejscami podmokły.Odpada sprawa wykupu ziemi ponieważ należy do skarbu państwa.Sprawa skomunikowania jest też łatwiejsza do wykonania.

 • PIOTR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 07:55 ~PIOTR

  ALE NOWINA..
  PRZECIEŻ TO JEST JASNE, ŻE NIKT NIE CHCE LOTNISKA W MIEJSCU SWOJEGO ZAMIESZKANIA..
  POZA TYM NIKOMU SIĘ NIE DOGODZI W TEJ KWESTII!!

 • ministerstwo_propagandy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 07:25 ~ministerst…

  Rząd PiS odnosi kolejne sukcesy w dziedzinie rozwoju infrastruktury. Przypomnijmy, że dotychczas rozpoczęto już realizację programu Mieszkanie+, programu produkcji samochodu elektrycznego, programu budowy stoczni w Radomiu, programu rozwoju portu w Elblągu poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej itd.

 • ares28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 04:08 ~ares28

  To lotnisko nigdy nie powstanie ponieważ koszt już obecnie jest szacowany na ponad 30mld złotych których nie mamy i mieć nie będziemy na takie głupoty!! W przeciągu kilku miesięcy UE zablokuje nam trochę ponad 100 mld zł czy też euro -jeden wuj ale to oznacza że pieniądze z CPK trzeba będzie skierować gdzie indziej.
  Budowa tego portu nie ma najmniejszego sensu chyba że po otworzeniu tego mega lotniska zlikwiduje się Chopina a grunt sprzeda deweloperom-tylko i tu są roszczenia rodziny Branickich na 30 hektarów.
  Cała powierzchnia lotniska to 830 hektarów a 1 ha to 10000m² czyli całe lotnisko zajmuje 8,3mln metrów kwadratowych. Jeśli przyjmie się obecną średnią cenę metra kwadratowego gruntu w tej dzielnicy na poziomie 3000 zł to wyjdzie 24 mld 900 mln lecz do tego trzeba by było doliczyć kubaturę budynków które mogły by być przeznaczone na lokale użytkowe itd. Więc na spokojnie 30 mld by wyszło a może i więcej bo gdyby lotnisko zamknięto to cena metra również by poszła do góry i to znacznie.

 • Wytrych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2018 22:51 ~Wytrych

  WAW~WAW

  a ja Popieram tę inwestycję :) Polska się rozwija i potrzebuje potęznych inwestycji

  No to potrzebuje potężnych inwestycji czy słomianych bo pierw piszesz tak zaraz siak. Może przynajmniej port oceaniczny w Elblągu uda się otworzyć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »