Informacje

20.03.2015 08:59 jest umowa

Znamy projektanta przebudowy mostu Łazienkowskiego

SERWISY:

Firma Transprojekt-Warszawa zaprojektuje przebudowę zniszczonego po pożarze mostu Łazienkowskiego. Na razie nie wiemy jeszcze kto odbuduje kluczową dla ruchu w stolicy przeprawę.

Miasto podpisało umowę z Transprojektem w minioną środę. – Jesteśmy oficjalny wykonawcą projektu przebudowy mostu Łazienkowskiego – potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl prezes zarządu firmy, Tadeusz Suwara. Projekt ma zakładać wymianę zniszczonej konstrukcji mostu oraz odtworzenie przewodów, które biegły pod nim.

– Transprojekt będzie przekazywał projekty w etapach tak, aby wykonawca odbudowy, gdy tylko zostanie wybrany, mógł od razu przystąpić do pracy – wyjaśnia rzecznik ratusza, Bartosz Milczarczyk. Na razie rzecznik nie chciał zdradzić, kiedy wykonawca zostanie oficjalnie ogłoszony.

Transprojekt-Warszawa znany jest z projektów drogowych. Warszawska firmowa projektowała m.in.: 40 km odcinek nowej trasy S8 między Sycowem a Wieruszowem i most w Wyszogrodzie.

Przejezdność do końca roku

Pod koniec lutego na sesji rady miasta wiceprezydent Warszawy zapowiadał, że projekt przebudowy mostu Łazienkowskiego poznamy do końca marca. Dodał, że wykonawca odbudowy zostanie wybrany z wolnej ręki, "co pozwoli na przyspieszenie prac remontowych".

Wojciechowicz mówił wówczas, że wykonawca powinien rozpocząć prace na początku kwietnia, tak by do końca roku na moście została przywrócona przejezdność.

Pół na pół

Przebudowa mostu Łazienkowskiego ma kosztować 110 milionów złotych. Koszy zostały podzielone na pół między ratusz i rząd. Stołeczni radni w ubiegłym tygodniu zdecydowali, że pieniądze na prace zostaną rozłożone na dwa lata – 75 mln zł w 2015 roku i 35 mln w roku 2016.

Pożar mostu

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Został ugaszony po 12 godzinach. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Uszkodzenia mostu okazały się na tyle poważne, że zdecydowano się na wymianę jego konstrukcji.

Jak informowaliśmy w marcu śledztwo, które ma odpowiedzieć, kto spowodował pożar mostu Łazienkowskiego, utknęło w martwym punkcie.

jb/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • f5pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 16:59 ~f5pl

  Most zaprojektuje Transprojekt ponieważ pierwotna wersja projektu została wykonana w tym biurze. Pozatym pracują tam jeszcze ludzie którzy projektowali ten most. Jest to wybór jak najbardziej uzasadniony. Z wykonawców obstawiał bym firmę VISTAL jako generalny wykonawca lub przynajmniej partner. Wszystkie większe mosty stalowe budowane w ostatnich latach były wykonawane w zakładach VISTALU w tym most północny, most w Toruniu czy most w Puławach.

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 16:17 ~Yogi

  kkk~kkk

  Jak zwykle cały kraj inwestuje w Wasze miasto (tu akurat most) to cisza, jak ktoś od Was coś chce to wielkie krzyki...

  Ten most to był akurat budowany jako droga krajowa nr 2 więc po co skamlesz

 • janosik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 15:58 ~janosik

  kkk~kkk

  Jak zwykle cały kraj inwestuje w Wasze miasto (tu akurat most) to cisza, jak ktoś od Was coś chce to wielkie krzyki...

  A Janosikowe to kto bierze? Tyle kasy ładujemy - my warszawiacy - w prowincje i jeszcze im źle. Warszawa to stolica tego zapyziałego kraju to raz, a dwa, skoro mieszkańcy prowincji walą drzwiami i oknami do tej Warszawy - chcą tu mieszkać pracować - to niech ją budują.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 15:48 ~asd

  Ile łapówki?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 15:34 ~stonka

  kkk~kkk

  Jak zwykle cały kraj inwestuje w Wasze miasto (tu akurat most) to cisza, jak ktoś od Was coś chce to wielkie krzyki...

  Spoko, ale następnym razem jak będzie chciał przejechać Wisłę w Warszawie to zabierz swój most ze sobą, ewentualnie możesz dymać do Góry Kalwarii albo na Modlin, jak Ci tak Warszawa kością w gardle stoi.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 14:54 ~kkk

  Jak zwykle cały kraj inwestuje w Wasze miasto (tu akurat most) to cisza, jak ktoś od Was coś chce to wielkie krzyki...

 • informaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 14:11 ~informaty

  W ramach tego projektu most zostanie odbudowany taki jaki był. To jest warunek wyboru wykonawcy z wolnej ręki. Nawet ścieżka rowerowa bedzię oddzielnie budowana, z przetargiem.

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 13:46 ~seba


  Kracho~Kracho

  Wywalić chodnik na dolny poziom razem z rowerami, nadłożyć dodatkowe 2 metry (jak na Grota) i będzie akurat na czwarty dodatkowy pas między estakadą wjazdową a zjazdową, tylko między węzłami po obu stronach Wisły, specjalnie dla pojazdów chcących pokonać sam most, bez jazdy trasą "Ł" (Wisłostrada - most - Wał) i będzie naprawdę super. I piesi będą szczęśliwi, i rowerzyści, i przepustowość dla aut wzrośnie, i buspas zostanie. Same pozytywy. Zobaczymy czy projektanci staną na wysokości zadania.
  qwerty~qwerty


  Pamiętaj tylko, że konstrukcja ma być stawiana na istniejących podporach, które mają swoje parametry a więc nie można "ta po prostu" dodać po jednym pasie dla samochodów bo zwiększy to obciążenia jakim poddawany jest most.

  Chodnik dla pieszych czy ścieżka rowerowa to pikuś ale cały dodatkowy pas zastawiony autami (w razie korka na moście) to setki dodatkowych ton...


  Grota poszerzyli jednak na istniejących podporach.

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 13:43 ~boleks


  Marton~Marton

  Na jakie podstawie wybrano projektanta tak bez przetargu czy z wolnej ręki?
  ffff~ffff


  Czas naglił, i w ogóle...

  Zgadza się, wszystkim zależy aby odbudowano go jak najszybciej. Dopiero byłyby narzekania gdyby most stał bezczynnie rok bo przetargi, bo odwołania.

 • andrew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 13:40 ~andrew  Marian~Marian

  Czy prokuratura złapała już sprawców podpalenia? Mam nadzieję że jak wygra wybory Korwin to dokładnie sprawdzi czy przypadkiem nie było tu powiązań między podpalaczem, ratuszem a firmami, które będę budować most.
  Xavery~Xavery


  Widzę, że powstaje następne lemingostwo. Obok pisowskiego mamy coraz więcej zaślepienia korwinowskiego. Jeszcze kilkanaście lat temu lat temu można było usłyszeć, że Polacy zasługują na Leppera u władzy. To się ziściło lecz jak widać nauki z tego żadnej. Teraz chyba niektórzy (bo wszystkich to szkoda) potrzebują przeżyć choćby rok w korwinowskim rezerwacie.
  markiz~markiz


  Nieśmiało prostuję iż pojęcie "leming" jest nierozłącznie związane z klientelą rzadzącej partii i "zaprzyjaźnionych mediów".

  Mylisz się. wśród PiS-uarów też jest mnóstwo lemingów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »