Informacje

25.01.2016 10:04 pociągi mają pojechać szybciej

Zmodernizują trasy, wyremontują stacje. Plany kolejarzy na 2016 rok

SERWISY:


Kolejarze planują zmiany na kluczowych dla Warszawy trasach, remonty na ponad 20 stacjach i przystankach. Zapewniają, że roboty nie będą uciążliwe dla pasażerów. O inwestycje planowane w stolicy i okolicach w tym roku zapytaliśmy PKP Polskie Linii Kolejowe.

Jeszcze w listopadzie 2015 roku kolejarze ogłosili przetarg na modernizację podmiejskiej linii na odcinku Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki. Ma się zwiększyć przepustowość linii kolejowej, a prędkość wzrosnąć do 120 km/h.

- Dzięki inwestycji zdecydowanie poprawi się dojazd mieszkańców podwarszawskich miejscowości do stolicy. Realizacja powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku – zapewnia Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Zaplanowano prace na przystankach : Warszawa Ursus, Pruszków, Piastów, Brwinów, Milanówek oraz Warszawa Włochy, gdzie zostaną przebudowane perony, zmieni się wyposażenie i system informacji pasażerskiej. Inwestycja ma się zakończyć w 2019. Jej wartość to 350 mln zł.

Do Radomia w 70 min

Jak informuj kolejarze, trwają prace na stacji Warszawa Okęcie, szlaku Warszawa Okęcie – Piaseczno i stacji Czachówek Płd. Ruch pociągów prowadzony jest po jednym torze.

- W  najbliższym czasie rozpoczną się prace na szlaku między Piasecznem a Czachówkiem.
Prace są związane z modernizacją linii kolejowej nr 8 od stacji Warszawa Okęcie do Radomia. Po jej zakończeniu pociągi pasażerskie z Warszawy do Radomia będą mogły jechać z maksymalną prędkością 160 km/h, natomiast pociągi towarowe z prędkością do 120 km/h – zapowiada Siemieniec.

Docelowo, na trasie do Radomia, podróż najszybszym pociągiem zajmie około 70 minut. Przewidywany koszt przebudowy całej linii to 2,1 miliarda złotych.

Remonty na linii do Łochowa

Na ten rok PKP PLK zaplanowały również modernizację na odcinkach Warszawa Rembertów – Zielonka, Zielonka – Wołomin oraz Tłuszcz – Łochów. Prace będą wykonywane przy utrzymanym ruchu pociągów po jednym torze.

- Sposób prowadzenia prac uwzględniony jest już w rozkładzie jazdy i pociągi powinny zachować ustalony czas przejazdu. Prace obejmują linię do Białegostoku. Szybsza podróż, lepsze warunki dla przewoźników pasażerskich i towarowych – to cele prowadzonej modernizacji linii E75 na odcinku Warszawa – Rembertów – Zielonka – Tłuszcz (Sadowne) - Białystok – wyjaśnia rzecznik.

Po przebudowie na linii pociągi pasażerskie będą jeździły do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. - Modernizacja, oprócz szybszej i wygodniejszej podróży, znacznie poprawi standard obsługi na 4 stacjach i 15 przystankach. Perony zostaną przystosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Komfort poprawi również zainstalowanie nowych wiat, ławek, oświetlenia, oznakowania, a także systemu informacji pasażerskiej – informuje Mirosław Siemieniec.

Zapytaliśmy kolejarzy czy zamierzają współfinansować budowę tunelu pod torami kolejowymi w Rembertowie, o który walczą mieszkańcy. Na razie nie dostaliśmy odpowiedzi.

Inwestycje na stacji Warszawa Gdańska

W roku 2016 PLK planują kolejne prace na stacji Warszawa Gdańska (dotychczas przebudowano tam 8 kilometrów torów używanych głównie przez pociągi towarowe, a także wymieniono 10 km sieci trakcyjnej). Tegoroczne prace mają się odbywać bez utrudnień w ruchu pociągów pasażerskich. Chodzi m.in. o połączenie nowego peronu z podziemnym przejściem dla pieszych oraz przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Inwestycja pochłonie 53 mln zł.

Z kolei na moście Gdańskim zaplanowano wymianę niemal 3 km torów i ponad 1500 mostownic (podkładów stosowanych na przeprawie) oraz prawie 700 podkładów na dojazdach. - Prace te pozwolą  usprawnić połączenia kolejowe w Warszawie. Pociągi pojadą 20 km/h szybciej niż obecnie – czyli 60 km/h. Łączny koszt napraw, które są prowadzone przy utrzymanym ruchu pociągów, przekracza 17 mln złotych – podkreśla Siemieniec.

Prace rozpoczęły się w maju 2015 roku i potrwają do jesieni tego roku. Kolejarze zapewniają, że prace nie powodują utrudnień w ruchu pociągów.

Prace na przystankach Gocławek i Ochota

- Komfort podróżowania w aglomeracji warszawskiej poprawią też prace na przystankach Warszawa Gocławek i Warszawa Ochota. Za ponad milion złotych zarządca infrastruktury naprawi perony i wiaty oraz zainstaluje m.in. nowe ławki, a także poprawi oświetlenie i oznakowanie – informuje rzecznik.

W maju PKP PLK poprawi wjazd na tory postojowe Warszawa Grochów. Zapewni to sprawny wyjazd składów rozpoczynających i kończących jazdę. - W pierwszym i drugim kwartale PLK zaplanowały wymianę rozjazdów na stacji Warszawa Zachodnia w kierunku stacji Warszawa Włochy. To zapewni sprawny przejazd pociągów dalekobieżnych i podmiejskich – informuje Siemieniec.

9 grudnia otworzono nowy budynek Dworca Zachodniego:ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kuciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2016 09:03 ~kuciaczek

  Potrzebne~Potrzebne

  Przystanki i kolejka na obwodowej: Warszawa Gdańska - W. Gołąbki przez Odolany


  no właśnie dziwie się, ze nic o tym nie piszą, a przeciez mają być to roboty, które mają być zakończone do 2018 roku

 • gocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2016 08:57 ~gocha

  A po co remontują W-Wa Gocławek przecież przy modernizacji 7 do Lublina mają stację przesunąć. To się nazywa "myślenie kolejowe" = "marnotrawstwo"

 • MichalK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 19:34 ~MichalK

  Skoro remontują odcinek trasy Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki to jaki jest sens podniesienia prędkości do jedynie 120km/h? Impulsy zakupione do obsługi tej trasy jadą do 160km/h i na taką prędkość powinno się przystosować szlak.

 • Sy98x4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 16:42 ~Sy98x4

  Po co remontować tory do Radomia przecież jest piękne lotnisko w Radomiu.

 • OLA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 14:42 ~OLA

  Co z tynelami /wiaduktami w Rembertowie ???

 • ddt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 13:19 ~ddt

  julek~julek

  Można jeszcze raz zerwać do gołej ziemi i zrobić nowe i tak co roku, kto bogatemu zabroni

  Jasne bo jalpeiej nic nie remontowac i nic nie budować. Najlepiej wrócić do furmanek

 • Potrzebne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 12:59 ~Potrzebne

  Przystanki i kolejka na obwodowej: Warszawa Gdańska - W. Gołąbki przez Odolany

 • Soverxdx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 12:11 ~Soverxdx

  "Zapewniają, że roboty nie będą uciążliwe dla pasażerów"
  Haha remont trasy Okęcie - Czachówek. Rozkład tak zrobiony że zamiast 30 minut pokonywać ten odcinek codziennie jak do tej pory pociągi stoją po dwie godziny w polu. Jedyny plus że wszyscy przesiedli się do samochodów, wiec luzy w pociągach.

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 12:05 ~pasażer

  masz rację, kto bogatemu zabroni
  wydawać bez sensu bo brak kontroli

 • kalibaru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 11:50 ~kalibaru

  Na przejściach przez tory przy stacji Warszawa Radość debile dali tak cholernie śliskie podłoże za zabić się można i to nie tylko zimą!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »