Informacje

21.12.2011 15:15 nowości na peronach

Zmierzch klapkowych pragotronów

SERWISY:

Nie tylko Centralny się zmienia. Na dworcach Wschodnim i Zachodnim pojawi się nowy system informacji dla podróżnych. Będzie też nowe nagłośnienie i tablice informacyjne, a nowoczesne wyświetlacze zastąpią wysłużone klapkowe pragotrony.

"Klapkowe pragotrony" lub "tablice paletowe" w kolejarskim żargonie wyświetlacze starego typu, te w których każda litera i cyfra wymalowane były na czarnych klapkach. Do najbardziej niezawodnych nie należały. Zastąpią je nowsze, elektroniczne. Pojawią się na Dworcu Wschodnim po to, by pasażerowie łatwiej mogli dowiedzieć się, kiedy odjedzie ich pociąg.

- Nowych wyświetlaczy będzie znacznie więcej, niż starych tablic informacyjnych, więc będzie to więcej niż wymiana starych urządzeń - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji. - Wyświetlacze będą też umieszczone w wygodniejszych miejscach, np. w przejściach podziemnych prostopadle do osi przejścia, dzięki czemu będą lepiej widoczne dla podróżnych - dodaje.

Pokażą kolejkę pociągów

Większe zmiany zajdą jednak na stacji Warszawa Zachodnia. Do tej pory nie ma tam nawet poczciwych pragotronów. Pociągi zapowiadane są przez megafon. Po modernizacji, informacje będzie można przeczytać na każdym z peronów, a podróżni na linii podmiejskiej sprawdzą, w jakiej kolejności przyjadą te najbliższe.

- Na peronach obsługujących ruch podmiejski (perony 2 i 3) wyświetlacze będą pokazywały kilka (przynajmniej 6) najbliższych pociągów, dzięki czemu pasażerowie będą mogli zobaczyć, że ich pociąg jest np. czwarty w kolejce, albo że w kilka minut po pociągu do Żyrardowa będzie jechał pociąg do Skierniewic - tłumaczy Dutkiewicz.

Nie tylko wyświetlacze

Z kolei w gablotach na tych dwóch dworcach będą umieszczane rozkłady i inne informacje dla pasażerów. Ponadto pojawią się nowe tablice, na których znajdą się schematy przystanków kolejowych, autobusowych i całych węzłów komunikacyjnych.

- W przypadku Warszawy Zachodniej będzie to m.in. dworzec autobusowy, przejścia podziemne pod Al. Jerozolimskimi i cały zespół przystanków komunikacji miejskiej - precyzuje Maciej Dutkiewicz.

Ma działać w maju

PKP ogłosiły konkurs na wykonawcę nowego systemu informacji. - Rozstrzygnięcie planujemy 23 grudnia 2011 roku. Po 10 dniach i przygotowaniu przez wykonawcę harmonogramu rzeczowo - finansowego, jeżeli nie będzie odwołań będzie można podpisać umowę - mówi rzecznik.

System informacyjny ma działać do 20 maja 2012 roku. PKP przeznaczyło na niego 14 milionów złotych.

wp/mz/roody//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nath

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 03:07 ~Nath

  Dworzec Zachodni to mogliby w końcu doprowadzić do ładu. Uważam że jest on ważniejszy od Wschodniego chociażby z przyczyn reprezentacyjnych.

  Turyści z zachodu, co nasuwa się samo, najpierw zobaczą Dw. Zachodni, który wygląda jakby wyjęty prosto z realiów środkowej Rosji, małego zapyziałego miasta, gdzie żyją jedynie potomkowie wysiedleńców z Polski i kozy.

  Wstyd po prostu... postapokaliptyczny wstyd w stolicy dużego europejskiego miasta.

 • pkp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 17:52 ~pkp

  największe zagrożenie dla tego dobrego pomyslu jest to że jakis pacan z rzadu zazyczyl sobie tego przed euro i jest to robione na szybko na wariackich papierach, skutek może byc taki że nie bedzie czasu na normalne testy systemu ktory ma obslugiwac dwie duze stacje i może sie zdarzyc ze na euro będzie chaos. oczywiście pretensje beda miec pasazerowie do pkp, a nie do p. massela

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 17:15 ~Andrzej

  Moze stare przewiesić na Ochotę i stacje podmiejskie - tam ich brakuje.

 • baba z mięsnego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 12:39 ~baba z mięsnego

  Na Zachodnim nigdy nie było nawet klapek - w końcu jakakolwiek informacja się pojawi prócz Pani z megafonu

 • Iop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 12:28 ~Iop

  Po co zmieniać te klapki, są oszczędniejsze. A ekrany led będą kradli bo drogie i pewnie też będą na nich wyświetlać reklamy

 • a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 10:41 ~a

  Klapki są najfajniejszą rzeczą w dworcach, bez sensu ta zmiana... Ten dźwięk przeskakujących klapek, oldshoolwoy wygląd - przecież to było super!

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 08:59 ~nnn

  Czy nowe nagłośnienie, sprawi, że komunikat o pociągu, który odjedzie z toru x przy peronie y będzie dochodził przed odjazdem pociągu?

 • pkp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 08:52 ~pkp

  @Maro
  zapewniam cie że wpadła

 • Maro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 07:42 ~Maro

  A ja się zastanawiam, czy kolej wpadła na to, żeby wyświetlać informacje także np. w języku angielskim na tych nowych tablicach.

 • dan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 00:20 ~dan

  kocham dzwięk zmieniającej się informacji o najbliższym pociągu na Śródmieściu, te klikanie przemieszczających się literek zapada mi niezle w pamieci... robi się takie trrrrrr:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »