Informacje

29.07.2019 09:35 zarząd zieleni wybrał wykonawcę

Zmiany w Parku Świętokrzyskim. Jest umowa na skwer aktywności

SERWISY:

Skwer aktywności w Parku Świętokrzyskim powinien powstać jeszcze w tym roku. Zarząd Zieleni podpisał właśnie umowę z firmą, która wykona prace budowlane.

W dokumentacji przetargowej nowe miejsce nazwane zostało "Skwerem Aktywności Miejskiej przy ulicy Marszałkowskiej". Obiekt będzie ogólnodostępny. Powstanie w południowo-wschodniej części Parku Świętokrzyskiego. Będzie przylegał do przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad.

- W piątek podpisaliśmy umowę na realizację skweru z firmą Palmett - informuje Mariusz Burkacki, rzecznik Zarządu Zieleni. Wykonawcę udało się wybrać przy drugim podejściu.

Oferty przekroczyły budżet

Pierwszy przetarg został unieważniony pod koniec ubiegłego roku. Zgłosiły się do niego trzy firmy. Jednak złożone przez nie oferty przekraczały kwotę, jaką Zarząd Zieleni zamierzał przeznaczyć na realizację inwestycji.

Tym razem chęć zaaranżowania skweru wyraziła wyłącznie firma Palmett. Jej oferta też przekroczyła kwotę zakładaną przez urzędników. Jak czytamy w dokumentacji przetargowej, Zarząd Zieleni zarezerwował na ten cel 1 133 750 zł, tymczasem oferta została wyceniona na 1 587 589,60 zł. W informacji o wyniku przetargu stwierdzono jednak, że "oferta spełnia wszystkie wymagania" i "uzyskała najwyższą liczbę punktów w kryteriach oceny ofert".

Sportowa strefa

Urzędnicy zaplanowali, że skwer powinien być gotowy do końca listopada. Będzie podzielony na kilka stref. Powstaną na nim trzy małe, okrągłe boiska do gry w piłkę. W projekcie znalazła się też altana ze stolikami do gier planszowych, ścianka do wspinaczki, stoły do ping-ponga, miejsce do jazdy na rowerach i deskorolkach czy przestrzeń dla fanów siatkówki i badmintona.

Za projekt skweru odpowiadają architekci Marcin Kwietowicz i Michał Sikorski.

Tuż po ogłoszeniu pierwszego przetargu na wybór wykonawcy, ówczesny dyrektor Zarządu Zieleni zapowiadał, że Park Świętokrzyski jest lokalizacją tymczasową. - Docelowo chcielibyśmy, żeby skwer aktywności miejskiej znalazł się w pawilonie Emilia (jest planowany trochę dalej - na wysokości Pałacu Młodzieży przy parku Świętokrzyskim - red.) - wyjaśnił Marek Piwowarski.

Miał być przy Zielnej

Choć docelowa lokalizacja skweru może w przyszłości się zmienić, pierwotnie mówiono o jeszcze innym miejscu. Już w 2010 roku pisaliśmy o pomyśle na taką przestrzeń. Wtedy wskazywano na działki po dawnych pawilonach u zbiegu ulic Zielnej, Królewskiej i Marszałkowskiej. Młodzi architekci mówili wówczas o strefie tańca, kinie plenerowym czy miejscu dla deskorolkarzy. Zabrakło jednak finansowania.

Tym pomysłem częściowo zainspirował się Grzegorz Walkiewicz (były radny Śródmieścia, aktywista z organizacji Warszawa Obywatelska, a obecnie radny dzielnicy Praga Północ). Zaproponował przy Zielnej skwer aktywności i zgłosił go do budżetu partycypacyjnego w 2015 roku. Pomysł został wybrany przez mieszkańców do realizacji, ale nie udało się go stworzyć przy Zielnej między innymi przez roszczenia do działki.

Miejski Zarząd Zieleni skorzystał z tej koncepcji. Okazało się jednak, że konieczne jest przeniesienie projektu na drugą stronę ulicy Świętokrzyskiej. Urzędnicy zaprosili do współpracy fundację Skwer Sportów Miejskich. Jak piszą jej przedstawiciele na Facebooku, zostali oni partnerem ds. zróżnicowanych form aktywności na terenach zieleni. "Powierzono nam przeprowadzenie analizy parku Świętokrzyskiego - miejsca, które pomimo lokalizacji tuż przy Pałacu Kultury jest relatywnie mało używane przez mieszkańców" - zaznaczają.

"Skwer w Parku Świętokrzyskim w tym sensie jest początkiem rewitalizacji całości terenu parku i północnej części otoczenia PKiN" - dodają.

W 2017 Grzegorz Walkiewicz zgłosił też do budżetu partycypacyjnego projekt Zielony Plac Bankowy. Nie przeszedł on jednak pozytywnej weryfikacji. Teraz ratusz stworzył tam tymczasową Strefę Relaksu:

kk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lingua

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 20:33 ~lingua


  Normalny~Normalny

  Brawa dla tego Pana! Tylko z takimi będę jeździć!
  Magda Sz~Magda Sz

  Kierowca powinien być ukarany wysokim mandatem, a nawet podany do sądu za szerzenie homofobii. Mam nadzieję, że organizacje LBGT nie pozostaną obojętne na to wykroczenie.  Do sądu? Za "strach przed człowiekiem"?

 • pałac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 20:30 ~pałac

  A czym sie tózni aktywnośc miejska od wiejskiej? Czy chodzi o hiperwentylacjeę płuc stęzonymi spalinami?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 20:21 ~Nick

  Znów skwerek za milion z palet na asfaltowym parkingu obok ruchliwej ulicy?

 • Magda Sz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 17:19 ~Magda Sz

  Normalny~Normalny

  Brawa dla tego Pana! Tylko z takimi będę jeździć!

  Kierowca powinien być ukarany wysokim mandatem, a nawet podany do sądu za szerzenie homofobii. Mam nadzieję, że organizacje LBGT nie pozostaną obojętne na to wykroczenie.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 15:47 ~Aga

  Kolejne betony i płoty zamiast drzew :( W smutnych czasach żyjemy :(

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 15:03 ~iza

  ile będzie palet i donic?

 • Wata szklana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 13:58 ~Wata szklana

  A może budżet partycypacyjny to ślepa uliczka. Większość zażąda wycinki parku pod budowę basenów - i co, słuchać ludu czy zdrowego rozsądku.

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 12:27 ~lupus71

  Więcej betonu!

 • kaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 12:13 ~kaz

  Działalność miasta w celu wytrucia
  i zmniejszenia populacji. Budowa ścieżek
  rowerowych wzdłuż najbardziej ruchliwych
  i zasmrodzonych spalinami arterii i podobnie
  takich stref.Mieszkańcy powinni dostać wyniki
  badań czy w takich miejscach można ćwiczyć
  i uprawiać sporty rowerowe. Gdzie jest Sanepit.

 • g3a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 12:12 ~g3a

  te zasikane ławki (przejdzcie sie tam i powąchajcie pod kolumnadą - to urynał za milion złotych to skandal. Latem za gorąco i smród, brak cienia, potem wrzesien i będzie lało i zimno.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »