Informacje

16.01.2019 17:34 konferencja rafała trzaskowskiego

Zmiany w budżecie miasta. Więcej pieniędzy na wyborcze obietnice

SERWISY:

Od września przyszłego roku wszystkie żłobki publiczne będą w Warszawie darmowe - zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zmiany w budżecie zakładają też między innymi podwyżki dla nauczycieli stażystów i kontraktowych oraz dodatkowe 145 milionów złotych na ochronę zdrowia.

Środowa konferencja w ratuszu odbyła się z udziałem wiceprezydentów: Renaty Kaznowskiej, Pawła Rabieja, Michała Olszewskiego, Roberta Soszyńskiego, a także koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyny Glusman oraz skarbnika miasta Mirosława Czekaja.

Prezydent Warszawy zapowiedział, że na środowej komisji budżetowej zostanie zgłoszona autopoprawka do projektu budżetu. - W przyszłym tygodniu na radzie miasta będziemy rozmawiali o szczegółach - dodał.

Prezentując priorytety budżetu, Trzaskowski wymienił edukację, transport i kulturę.

36 żłobków, 1000 dodatkowych miejsc

- Pamiętacie państwo, że w pewnym sensie jednym z leitmotivów kampanii był temat żłobków - mówił Trzaskowski. - Rzeczywiście jest tak, że od września wszystkie żłobki publiczne będą w Warszawie za darmo - zapowiedział. Decyzja ta ma kosztować budżet miasta 36 milionów złotych.

Prezydent stolicy zapowiedział powstanie 36 nowych żłobków w ciągu całej kadencji. 1000 dodatkowych miejsc w żłobkach ma pojawić się w przyszłym roku, w czasie całej kadencji ma ich powstać 5 tysięcy. - Będziemy również organizowali nowe miejsca, czyli będziemy dopłacali do tych miejsc prywatnych, które się na rynku pojawią - dodał, tłumacząc, że niemożliwe jest zbudowanie nowych placówek tak szybko, by sprostać zapotrzebowaniu w tej kwestii.

Jak zaznaczył, celem na całą kadencję jest dojście do sytuacji, w której każdy, kto chce skorzystać z bezpłatnego żłobka, będzie mógł to zrobić.

Podwyżki dla nauczycieli

Trzaskowski zapowiedział też podwyżki dla 9,6 tys. nauczycieli stażystów i kontraktowych, co ma kosztować budżet miasta 39 mln zł. Zgodnie z zapowiedzią ratusza w 2019 r. nauczyciele kontraktowi z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzymają 270 zł brutto podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, a nauczyciele stażyści z tymi samymi kwalifikacjami 250 zł brutto.

Podwyżki dotyczą też 7,1 tys. pracowników obsługi w szkołach i przedszkolach. Na ten cel miasto przeznaczyło ponad 17 mln zł. Jak czytamy w komunikacie prasowym urzędu miasta, ci pracownicy mieli wyższe pensje już w grudniu. W sumie dotyczą one 11 dzielnic. Podwyżki, w zależności od dzielnicy, wyniosły od 50 do 268 zł brutto.

- Chcemy zachęcać nowych nauczycieli, żeby przychodzili do zawodu i tych najmłodszych, żeby zostawali w zawodzie - mówił prezydent stolicy. Zapowiedział jednocześnie budowę 19 nowych przedszkoli oraz 14 nowych szkół.

Ochrona zdrowia

Na zdrowie przeznaczonych ma być w nowym budżecie dodatkowych 145 mln zł. Mają one zapewnić pomoc seniorom, sfinansować dopłaty do szczepień 6w1 oraz przeciwko wirusowi HPV, a także pomóc w rozszerzeniu programu in vitro oraz sfinansować dodatkowe weekendowe i świąteczne dyżury lekarskie.

Dodatkowe fundusze trafią także na walkę ze smogiem. Na ten cel miasto ma przeznaczyć 30 mln w 2019 r. W roku kolejnym kwota ma wzrosnąć do 60 mln zł, a w 2021 r. - do 100 mln zł. Poprawa jakości powietrza ma uwzględnić m.in. likwidację tzw. "kopciuchów" oraz termomodernizację budynków.

Sport i kultura

Miasto planuje też wydać 3,2 mln złotych na zadaszenie "orlików" i "syrenek" halami pneumatycznymi. 26 milionów złotych zostanie przeznaczonych na dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Wśród obietnic na nadchodzący rok znalazło się też wsparcie udział warszawskich drużyn w ogólnopolskich rozgrywkach ligowych w grach zespołowych.

Wśród finansowanych przez miasto inwestycji kulturalnych znajdzie się m.in. budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, modernizacja Muzeum Powstania Warszawskiego oraz budowa Teatru Rozmaitości. "Do końca kadencji chcielibyśmy, żeby otoczenie Pałacu Kultury wygadało zupełnie inaczej" - zapowiedział Trzaskowski.

Poza tym w planach jest budowa pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik. Miasto chce też wyłożyć środki na modernizację teatru "Baj" oraz modernizację zabytkowych obiektów i budowę sali koncertowej na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Komunikacja miejska i inwestycje drogowe

Mówiąc o transporcie, prezydent stolicy podkreślił, że w obecnej kadencji ma zostać dokończona druga linia metra. - Chcielibyśmy w tej kadencji przygotować prace koncepcyjne, a jeżeli pojawią się pieniądze z unijnego budżetu, chcielibyśmy zacząć również budowę kolejnych linii metra - powiedział. W komunikacie ratusza czytamy, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace z tym związane, a w budżecie miasta zostanie przeznaczonych na ten cel 12,5 mln złotych.

W ciągu najbliższych czterech lat w 20 lokalizacjach zostaną przebudowane lub powstaną nowe przystanki, zatoki i pętle autobusowe. Przy stacji PKP Żerań planowana jest budowa parkingu P+R.

Urzędnicy rozpoczynają też prace przygotowawcze przy budowie układu drogowego towarzyszącego nowej linii tramwajowej na Gocław i Zieloną Białołękę. "W planach jest budowa drogi na odcinku od ulicy Bora-Komorowskiego do alei Stanów Zjednoczonych oraz budowa drogi na odcinku od Rembielińskiej do ulicy Zaułek" - zapowiada ratusz.

Bezpieczniej na moście Poniatowskiego

W ramach programu "Bezpieczna Warszawa" sfinansowany będzie system odcinkowego pomiaru prędkości na Moście Poniatowskiego. Do czasu jego instalacji miasto ma zamiar opłacać stałą obecność policji w tym miejscu.

Urzędnicy chcą też dostosować most do ruchu rowerowego. Na ten cel w ramach programu budowy tras rowerowych przeznaczono 3 mln zł.

Polityka mieszkaniowa

Podczas konferencji prasowej prezydent Trzaskowski zapowiedział też budowę nowych mieszkań komunalnych i modernizację istniejących budynków komunalnych. Dodatkowo miasto planuje też udział programie budowy mieszkań w systemie TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego). Na najbliższe cztery lata w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 272 mln zł.

W budynkach mieszkalnych należących do miasta będą też budowane windy. Celem tego programu jest poprawa komfortu życia osób starszych i z niepełnosprawnościami. W latach 2019-2021 miasto przeznaczy na ten cel 30 mln zł.

PAP/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • real1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 16:23 ~real1

  ... logicznie biorąc , to w większości Kolesie skorzystają z tych darmowych żłobków , ponieważ matka z trojgiem dzieci opiekuje sie nimi w warunkach domowych i w perspektywie oczekuje na zasłużoną emeryturę wychowawczą ... .

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 15:43 ~fifi  student~student

  Tę jego prezentacje to chyba robiły dzieci w przedszkolu, zenada
  fifi~fifi

  prezentacja jak prezentacja - zdecydowanie widziałem gorsze - białe pole z ogromem tekstu
  Wprost~Wprost

  Oczywiście "obiektywny" TVN nie pokazał też jak prezydent Warszawy ma kłopot z głupią prezentacją i nie umie zmienić slajdu. :D Pocięli materiał i jest profeska.

  Znów goebbelszczyzna działa, co?

  po pierwsze oglądałem ten materiał i faktycznie jakies drobne problemy techniczne były (materiał TVN) ale jakie to ma znaczenie???? oczyms negatywny to świadczy??? tobie takie rzeczy się nie zdarzaly??

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 14:49 ~Wprost


  student~student

  Tę jego prezentacje to chyba robiły dzieci w przedszkolu, zenada
  fifi~fifi

  prezentacja jak prezentacja - zdecydowanie widziałem gorsze - białe pole z ogromem tekstu

  Oczywiście "obiektywny" TVN nie pokazał też jak prezydent Warszawy ma kłopot z głupią prezentacją i nie umie zmienić slajdu. :D Pocięli materiał i jest profeska.

  Znów goebbelszczyzna działa, co?

 • staś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:46 ~staś

  jakdojadę~jakdojadę

  Z żadnego z tych bonusów nie skorzystam, a podatnikiem warszawskim jestem. Natomiast od lat proszę o przywrócenie trasy autobusu Nr 125 sprzed budowy metra tj. na ul. Targową do Pl. Hallera!

  no obyś z nocnej i świątecznej opieki medycznej nie musiał skorzystać. ale jeżeli dzieci nie masz i nie zbliżasz się do wiku 70+ to jest to jedna z tych rzeczy z którym potencjalnie możesz skorzystać

 • daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:38 ~daniel

  adamm~adamm

  A może coś o kanalizacji i wodociągach? Czy to nie wstyd, że grupa kilkudziesięciu tysięcy osób nie ma możliwości korzystania z takich przybytków, tylko jest skazana na szamba i studnie? Mówimy o stolicy kraju w centrum Europy, 90% pipidów na wygwizdowie była w stanie wybudować te sieci. A niedługo miasto zacznie płacić kary za brak tych sieci (rozporządzenie UE) - ale tu jest podejście, że jakoś to będzie...

  Darmowe żłobki to kpina. Co z tego, że osoby obecnie z nich korzystające zaoszczędzą 200-300 zł miesięcznie, skoro równie duża grupa ludzi nie ma możliwości skorzystania z nich i jest skazana na te prywatne, płacąc 1000-1500 zł w skali miesiąca? Jasne, jest to stosunkowo szybkie i proste do zrealizowania, do tego łatwo to sprzedać i siać propagandę sukcesu, ale nie rozwiązuje to ŻADNYCH problemów. Te pieniądze powinny być przeznaczone na szybkie tworzenie nowych żłobków, podwyżki dla pracowników istniejących (brak kadry) albo dopłaty do żłobków prywatnych. Problemem nie jest opłata 200-300 zł za żłobek, problemem jest ich brak i niedoinwestowanie w kadry.

  a dlaczego kary. kary miły być jeżeli będziemy spuszczać ścieki do Wisły - a to się nie dzieje od czasu wybudowania czajki - proszę okonkret (temat mnie żywnie interesuje)

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:36 ~fifi

  student~student

  Tę jego prezentacje to chyba robiły dzieci w przedszkolu, zenada

  prezentacja jak prezentacja - zdecydowanie widziałem gorsze - białe pole z ogromem tekstu

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:33 ~fifi

  sugarbabe~sugarbabe

  A co z obwodnicą Śródmieścia na Pradze? Od wielu lat Praga tonie w korkach i nic się nie dzieje w tej materii.

  napisz oficjalne pismo do urzędu miasta. Możesz próbowac radnych ze swojej okolicy namawiać aby sie tematem zainteresowali albo jakieś stowarzyszenie - dzięki temu jest szansa, że temat w koncu ruszy

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:32 ~fifi

  jakdojadę~jakdojadę

  Z żadnego z tych bonusów nie skorzystam, a podatnikiem warszawskim jestem. Natomiast od lat proszę o przywrócenie trasy autobusu Nr 125 sprzed budowy metra tj. na ul. Targową do Pl. Hallera!

  no ale korzystasz z innych udogodnień - na karcie warszawiaka jazda "za darmo" po calej aglomeracji, zniżek w kinach np. atlatic, czy na basenie. Jeździsz nowymi tramwajami, siadasz na nowych ławkach, chodzisz do muzeum pragi, masz doświetlone przejścia dla pieszych czy wymienione oświetlenie na ulicach, masz opłacone dodatkowe patrole policji (bez tego to chyba już wogóle by policji na ulicach nie było widać) itp

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:24 ~fifi

  pszczoła~pszczoła

  podobno jeszcze mielony z ziemniaczkami ma być darmowy dla tych co jeżdzą rowerami...

  ale się uśmialem. a co złego jest w darmowych żłobkach? super - jest to jeden z elementów, który zachecić może do posiadania dzieci (wzrost demograficzny) do tego pozwoli zaoszczędzić, co przy co raz większej drożyźnie jest oczekiwane

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:21 ~fifi

  adamm~adamm

  A może coś o kanalizacji i wodociągach? Czy to nie wstyd, że grupa kilkudziesięciu tysięcy osób nie ma możliwości korzystania z takich przybytków, tylko jest skazana na szamba i studnie? Mówimy o stolicy kraju w centrum Europy, 90% pipidów na wygwizdowie była w stanie wybudować te sieci. A niedługo miasto zacznie płacić kary za brak tych sieci (rozporządzenie UE) - ale tu jest podejście, że jakoś to będzie...

  Darmowe żłobki to kpina. Co z tego, że osoby obecnie z nich korzystające zaoszczędzą 200-300 zł miesięcznie, skoro równie duża grupa ludzi nie ma możliwości skorzystania z nich i jest skazana na te prywatne, płacąc 1000-1500 zł w skali miesiąca? Jasne, jest to stosunkowo szybkie i proste do zrealizowania, do tego łatwo to sprzedać i siać propagandę sukcesu, ale nie rozwiązuje to ŻADNYCH problemów. Te pieniądze powinny być przeznaczone na szybkie tworzenie nowych żłobków, podwyżki dla pracowników istniejących (brak kadry) albo dopłaty do żłobków prywatnych. Problemem nie jest opłata 200-300 zł za żłobek, problemem jest ich brak i niedoinwestowanie w kadry.


  a to da się zrobić konferencję o wszystkich zadaniach samorządu na raz? Dużo łatwiej jest w mniejszej miejscowości rozwijac równomiernie sieć wodociągową i kanalizację z nową zabudową - w Wawie gdzie tyle się buduje, często na terenach gdzie nie ma wlaśnie tej infrastruktury ciężko jest budować wodociąg i kanalizację w takim tempie co nowe bloki - prawo pozwala budować domy bez dostepu do kanalizacji - więc się buduje.

  Co do żłobkow - poza darmowymi żłobkami, ratusz będzie budował nowe żłobki, zwiększajac w nich miejsce. Zgodnie z zapowiedzią co roku ma przybywać 1000 miejsc, więc co raz wiecej osob będzie mogło z tego skorzystać

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »