Informacje

07.08.2013 08:11 Aktorka miała 79 lat

Zmarła Lidia Korsakówna.
"Porwały ją kino, teatr i estrada"

SERWISY:

Lidia Korsakówna znana z filmów "Przygoda na Mariensztacie", "Klub kawalerów" i "Dziewczęta z Nowolipek", przez lata związana z warszawskim Teatrem Syrena, zmarła we wtorek w Skolimowie, w wieku 79 lat - poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Korsakówna grała m.in. u Jerzego Passendorfera, Andrzeja Wajdy, Barbary Sass, Krzysztofa Kieślowskiego i Adama Hanuszkiewicza.

- Niezapomniana aktorka filmowa, teatralna i estradowa. W początkach kariery była solistką Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Po przebojowym debiucie w pierwszym powojennym kolorowym fabularnym filmie muzycznym, którym była "Przygoda na Mariensztacie" z 1953 r., kino, teatr i estrada porwały ją z zespołu i już nie oddały - napisano we wspomnieniu ZASP o artystce.

Związana z Teatrem Syrena

- Od 1955 roku aż do emerytury Lidia Korsakówna związana była przede wszystkim z Teatrem Syrena, który stał się jej teatrem macierzystym - w zasadzie trwało to nawet dłużej, bo ostatnia premiera artystki na tej scenie odbyła się w 1999 r. - podkreślono.

ZASP przypomniał, że Korsakówna (pełne nazwisko: Lidia Korsak-Brusikiewicz) występowała m.in. z Adolfem Dymszą, Kazimierzem Krukowskim, Hanką Bielicką, Ireną Kwiatkowską oraz Kazimierzem Brusikiewiczem, który stał się również partnerem życiowym aktorki.

"Dwa lata i jeden tydzień temu Lidia Korsak-Brusikiewicz, w uznaniu zasług, została honorową obywatelką Warszawy" - przypomniał we wtorek związek.

Duży dorobek artystyczny aktorki

Korsakówna urodziła się 17 stycznia 1934 r. w miejscowości Baranowicze. W Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze" występowała od 1950 r. Na ekranie zadebiutowała w 1953 r. jako Hanka Ruczajówna, bohaterka komedii "Przygoda na Mariensztacie" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego - o życiu i pracy odbudowujących stolicę murarzy.

Zagrała w wielu filmach m.in.: "Nikodem Dyzma", "Zerwany most", "Klub kawalerów", "Zakochani są między nami", "Ziemia obiecana", "Dziewczęta z Nowolipek". Aktorka pojawiała się także w spektalkach telewizyjnych, np. w "Granicy" i "Kartotece".

W stołecznym Teatrze Syrena można ją było oglądać m.in. w przedstawieniach: "Mąż Fołtasiówny", "Arka nowego", "Latające dziewczęta".

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wielolatek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 09:09 ~wielolatek

  najzgrabniejsza polska aktorka ..nogi miala boskie ...
  ale w TV o niej nie powiedza, bo nie byla z usa

 • jurysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 08:27 ~jurysta

  W pamięci zapadła mi przede wszystkim jej doskonała kreacja w serialu "Królowa Bona" gdzie zagrała damę dworu królowej Bony.

 • kaspijczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 08:23 kaspijczyk

  WIELKA STRATA!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »