Informacje

22.04.2017 15:44 miał 85 lat

Zmarł Stefan Sutkowski, założyciel Warszawskiej Opery Kameralnej

SERWISY:

W wieku 85 lat zmarł w sobotę Stefan Sutkowski, założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, pomysłodawca i redaktor serii wydawniczej Historia Muzyki Polskiej - poinformował Krzysztof Kur, były zastępca dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej.

Jak poinformował Kur, Stefan Sutkowski, muzykolog i działacz muzyczny, miał wpływ na kształt polskiego życia muzycznego ostatnich 60 lat. "W 1957 roku stworzył zespół instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Na jego bazie w 1961 roku założył Warszawską Operę Kameralną, której dyrektorem był nieprzerwanie do 2012 roku" - napisał w informacji.

Wielokrotnie odznaczany

Stefan Sutkowski za swoją działalność uhonorowany został najwyższymi polskimi orderami państwowymi, m.in. w roku 2001 Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a także zagranicznymi: Krzyżem Honorowym I Klasy w dziedzinie Nauki i Sztuki Prezydenta Republiki Austrii (1991), Komandorią Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (1999), Krzyżem Oficerskim Zakonu Kawalerów Maltańskich.

"W roku 2007 otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2002 otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – swojej macierzystej uczelni".

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL

tmw/PAP/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nbz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2017 21:34 ~nbz

  Zwolnienia mściwe niemal całego zespołu WOK, znakomitych śpiewaków związanych z WOK, orkiestry WOK, doświadczonych pracowników działów to hańba, rzecz niedopuszczalna skrajnie. W 1999 roku zlikwidowano karygodnie Państwową Operetkę Warszawską, w dobie szerzące się komercji upadło także niemało zespołów kameralnych. Dzis Adam Struzik, wpierw za pośrednictwem pana Lacha, a teraz ze zdwojoną siłą za pośrednictwem Pani Węgorzewskiej, Pana Laszczkowskiego, a od paru dni cwanego Pana Sulka niszczy sie instytucję, dzieki której artyści mają tzw. chleb, ale i możliwość wykonywania dla Warszawy a także Świata koncertów i oper Mozarta, Monteverdiego, Haendla, Haydna, Kurpińskiego a także kompozytorów współczesnych?

 • baszert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2017 20:51 ~baszert

  Niech spoczywa w pokoju. Na pewno do Jego śmierci przyczyniły się wydarzenia z ostatnich tygodni związane z likwidacją Warszawskiej Opery Kameralnej, którą stworzył i przez wiele lat znakomicie zarządzał. Szkoda, że Adam Struzik i Alicja Węgorzewska uparcie dążą do likwidacji dzieła Śp. Stefana Sutkowskiego. Właśnie rozpoczęły się zwolnienia artystów, na początku 150 osób

 • dlza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2017 20:22 ~dlza

  RIP. Przykro w ten sposób rozumowac i szukac winy, niemniej psucie jego dziela (m.in przez Marszalka Struzika, włodarza Mazowsza, panią Węgorzewską) nie sluzyly jego zdrowiu....

 • Pyzdra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2017 16:40 ~Pyzdra

  Zmarł też Witold Pyrkosz.Dlaczego TVN24 i TVN WARSZAWA milczy nna ten temat?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »