Informacje

05.08.2017 16:05 w wieku 89 lat

Zmarł prof. Bogusław Wolniewicz

SERWISY:

Jak poinformował w sobotę dr Paweł Okołowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, w wieku 89 lat zmarł profesor Bogusław Wolniewicz. Był wybitnym filozofem i logikiem, publicystą.

Profesor Wolniewicz urodził się 22 września 1927 w Toruniu. Przez większość zawodowego życia związany był z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Krytyk Unii Europejskiej

Od 1956 roku do 1981 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zwolennikiem marksizmu. W ostatnich latach związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne, znany m.in. z radykalnej krytyki Unii Europejskiej. 

Choć w wielu kwestiach identyfikował się z konserwatywnym sposobem myślenia, to istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko niekojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.

W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Dążenie do prawdy, niezłomny charakter oraz patriotyzm"

Paweł Okołowski z Instytutu Filozofii UW, uczeń Wolniewicza wskazuje, że profesor miał trzy główne cechy osobowości: dążenie do prawdy, niezłomny charakter oraz patriotyzm.

- Mówiąc za Platonem, że dusza ludzka zmierza do prawdy, to w przypadku profesora Wolniewicza ja bym powiedział, że jego dusza zmierzała do prawdy. Był to człowiek, który kochał przede wszystkim prawdę, a prawda jest wielką wartością naszej cywilizacji. Są też inne wartości równie wielkie i czasem wchodzą one ze sobą w konflikt. Jest także tak, że prawda może kłócić się z dobrem i tutaj Wolniewicz był rozdarty. Miał jednak taką konstrukcję, że dążenie do prawdy przeważało nad wszystkim. Był zdania, że we wszystkich sferach życia, prawda najlepiej służy - powiedział.

Doktor dodał, że Wolniewicz wskazywał na to np. w kontekście relacji polsko-ukraińskich, które - według niego - powinny być oparte właśnie na prawdzie, na ujawnieniu wszystkiego i rozliczeniu z historią.

Kontrowersyjność częścią programu

Według filozofa i etyka prof. Jacka Hołówki zmarły w piątek prof. Bogusław Wolniewicz był jednym z najciekawszych polskich filozofów ostatnich dekad.

- Jest to człowiek, który przeszedł bardzo wielką ewolucję jeśli chodzi o swoje poglądy. W latach 70-tych prezentował się jako zdecydowany marksista. Potem stał się jednym z najbardziej żywych orędowników filozofii pozytywistycznej w Polsce. Stał się niezwykle ważny w życiu akademickim, przetłumaczył książki, które stały się fundamentem dla powstania neopozytywizmu - powiedział Hołówka.

Wskazał, że Wolniewicz uchodził za jednego z najlepszych ekspertów od filozofii Ludwiga Wittgensteina austriackiego filozofa zajmującego się logiką, filozofią matematyki i umysłu.

- Wolniewicz rozumiał go bardzo oryginalnie. Dużo bardziej cenił sobie wczesne dzieła Wittgensteina niż jego późniejsze prace, co jest bardzo nietypowe. Większość uważa, że wczesny Wittgenstein był bardzo suchy, scjentystyczny (pogląd filozoficzny głoszący, że uzyskanie prawdziwej wiedzy o rzeczywistości jest możliwe tylko przez poznanie naukowe). Z kolei ten późniejszy odnosił się też do kultury, języka, religii i szerokiego rozumienia realizacji międzyludzkich. Wolniewicz myślał odwrotnie - powiedział Hołówka.

Profesor podkreślił, że w twórczości Wolniewicza, ceni jego tomy esejów na temat wartości życia ludzkiego, czy relacji społecznych.

- Tam Wolniewicz przedstawia się jako bardzo ciekawa postać, która jest niezwykle radykalna jeśli chodzi o poglądy. Jest bardzo wymagający, zdecydowany. Narzuca pojęcie obowiązku i zobowiązania wobec innych jako pewnego rodzaju relację podstawową. Wolniewicz zawsze podkreślał, że nie ma w etyce reguł bezwyjątkowych. Występuje coś takiego jak sytuacje tragiczne. Mówił on na przykład, że eutanazja jest w zasadzie niedopuszczalna, ale nie wolno mówić, że jest niedopuszczalna zawsze i we wszystkich okolicznościach, bo powstają sytuacje tragiczne, w których nie ma innego rozwiązania jak tylko zgodzić się na przyspieszenie czyjejś śmierci. Dokładnie to samo mówił na temat przerywania ciąży. W zasadzie powinno być to niedopuszczalne, ale nie wolno w sposób brutalny ingerować w życie, wartości, wyobrażenie o świecie jakimi kobieta potrafi bądź nie potrafi obdarzyć swoje przyszłe potomstwo. W sytuacji tragicznej, nikt nie ma prawa do komentarza - ani sąd, ani ksiądz, ani moralista, ani filozof - by ingerować i pouczać - wyjaśnił.

Zwrócił jednak uwagę, że Wolniewicz w wielu kwestiach zasłużył na krytyczne uwagi.

- Jego kontrowersyjność była częścią programu, ale nie był nigdy agresywny. Potrafił sformułować ostre wypowiedzi, ale nigdy nie był napastliwy w stosunku do konkretnych osób - podsumował filozof.

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ge2ac7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2018 17:24 ~ge2ac7

  Również przychylam sie do wypowiedzi pozytywnych o śp. Boguslawie Wolniewiczu. Bardzo często słuchałem jego wywody w internecie, niejednokrotnie po 5-6 odcinków. TO BYŁ NAPRAWDE MĄDRY CHOĆ KONTROWERSYJNY PROFESOR. I NIEZALEŻNIE OD TEGO ŻE GLOSOWAŁ NA PIS (JA NIE) TO GO WPROST UWIELBIAM. CZEŚC JEGO PAMIECI

 • git_muzk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2017 02:15 ~git_muzk

  szkoda, że nie poznałem Profesora w realu

 • MarekGitarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 22:18 ~MarekGitarek

  i kogo nam przyjdzie teraz słuchać?
  Została pustka .

 • pitt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 15:45 ~pitt

  LuclucLucluc

  3. O powodach, dla których głosował na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości
  Trzeba jednak PiS-owi oddać co mu należne. Rząd Jarosława Kaczyńskiego podjął trzy bardzo ważne sprawy. Pierwsza to walka z korupcją, którą na serio podjął, z tym rakiem toczącym wszystkie demokracje wschodnie, a może zachodnie też. Jedyny podjął na serio, i dlatego pewnie go obalono. Po drugie zastopował tę szaleńczą zupełnie wyprzedaż majątku narodowego, którą od dwudziestu lat w Polsce się prowadzi. I po trzecie, to był jedyny rząd, od kilkudziesięciu lat, który podjął serio próbę przywrócenia w szkole elementarnej dyscypliny. Te trzy zasługi są dla mnie wystarczające by głosować na nich, ale mówię to tylko za siebie


  A na czym polega ta większa walka z korupcją? Od lat trwa z nią walka. PiS w względzie nie ma większych efektów od poprzedników.

 • Kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 10:08 ~Kot

  Nie łasił się do żadnej grupy społecznej czy politycznej i żaden rozmówca nie mógł czuć się bezpiecznie, bo w każdej chwili mógł "oberwać".

 • einar02

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 01:47 ~einar02

  Wspaniały Umysł...

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2017 23:45 ~Piotr

  Uwielbiałem profesora Wolniewicza. Bo jak się bliżej zastanowić nad czasami zaskakującymi tezami to one wszystkie mają sens. Spoczywaj w Bożym pokoju

 • Lucluc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2017 23:02 Lucluc

  14. O Radiu Maryja
  Fenomen moim zdaniem polega na tym, że tam się czuje prawdziwy szacunek dla słuchacza. Nie ma cienia tej arogancji dziennikarskiej, który u takich pań Olejnik i innych się słyszy i widzi. Zdumiony jestem, jak ci ojcowie redemptoryści - przecież oni nie dziennikarze są - oni to robią lepiej niż ci wszyscy fachowcy. A ten szacunek przejawia się w tym - i ludzie to czują - że tam mogą powiedzieć, co myślą i co czują i że nie jest na nich nałożony kaganiec libertyńskiej cenzury.

 • Lucluc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2017 23:02 Lucluc

  3. O powodach, dla których głosował na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości
  Trzeba jednak PiS-owi oddać co mu należne. Rząd Jarosława Kaczyńskiego podjął trzy bardzo ważne sprawy. Pierwsza to walka z korupcją, którą na serio podjął, z tym rakiem toczącym wszystkie demokracje wschodnie, a może zachodnie też. Jedyny podjął na serio, i dlatego pewnie go obalono. Po drugie zastopował tę szaleńczą zupełnie wyprzedaż majątku narodowego, którą od dwudziestu lat w Polsce się prowadzi. I po trzecie, to był jedyny rząd, od kilkudziesięciu lat, który podjął serio próbę przywrócenia w szkole elementarnej dyscypliny. Te trzy zasługi są dla mnie wystarczające by głosować na nich, ale mówię to tylko za siebie

 • Lucluc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2017 23:01 Lucluc

  12. O Jarosławie Kaczyńskim po wyborczym zwycięstwie Andrzeja Dudy
  Architektem sukcesu Andrzeja Dudy jest Jarosław Kaczyński. Nie jestem i nie byłem entuzjastą Kaczyńskiego, ale trzeba powiedzieć, że on w tych wyborach i w czasie kampanii pokazał klasę męża stanu. Ufam, że on tę klasę pokaże także w wyborach jesiennych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »