Informacje

16.05.2014 18:02

Zmarł pisarz Marek Nowakowski

Zmarł Marek Nowakowski, jeden z najciekawszych polskich pisarzy ostatniego półwiecza. Był również scenarzystą i publicystą. O śmierci pisarza poinformował w piątek po południu Jacek Moskwa, prezes warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Marek Nowakowski urodził się 2 marca 1935 w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1957 roku, ogłoszonym na łamach "Nowej Kultury" opowiadaniem "Kwadratowy".

Potem ukazywały się kolejno zbiory opowiadań "Ten stary złodziej" (1958) i "Benek Kwiaciarz" (1961). W tych utworach pisarz zarysował główny obszar swoich literackich zainteresowań - świat marginesu, lumpów, prostytutek i paserów, czyli ludzi żyjących na marginesie spraw i kodeksów "normalnego" społeczeństwa.

Opublikował też m.in. powieść "Trampolina" (1964); zbiory opowiadań "Silna gorączka" (1963), "Zapis" (1965), "Gonitwa" (1967); "Mizerykordia" (1971), "Układ zamknięty" (1972), "Śmierć żółwia" (1973), "Wesele raz jeszcze" (1974), "Raport o stanie wojennym" (1982-1984), "Notatki z codzienności" (1983), "Dwa dni z aniołem" (1984), "Wilki podchodzą ze wszystkich stron" (1985), "Grisza, ja tiebia skażu" (1986).

W latach 90. wydał kilka książek w satyryczny sposób ukazujących rzeczywistość społeczną Polski z okresu transformacji ustrojowej: "Homo Polonicus" (1992), "Grecki bożek" (1993). W 2005 napisał książkę "Nekropolis", w której wraca do Warszawy z lat swojej młodości, dając obraz ówczesnego życia literackiego stolicy.

"Pasja dokumentowania"

- Nowakowski uwiecznił świat, który na naszych oczach przemija: warszawskich cwaniaków, budek z piwem, pijackich melin, honorowych przestępców. W dobie, gdy literatura unika konkretów taka pasja dokumentowania, zatrzymywania czasu, zasługuje na najwyższy szacunek - powiedział przewodniczący jury Nagrody Literackiej miasta Warszawa, prof. Andrzej Makowiecki, kiedy w 2010 roku wręczał Markowi Nowakowskiemu nagrodę dla Warszawskiego Twórcy.

7 maja nakładem Iskier ukazała się ostatnia książka Marka Nowakowskiego - "Dziennik podróży w przeszłość", tom wspomnień obejmujący okres od późnych lat czterdziestych do początku pięćdziesiątych XX wieku.

PAP/tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 10:31 ~Benek

  kaspijczykkaspijczyk

  Pierwsze słyszę o takim człowieku!

  To szkoda, że go nie czytałeś, bo to był bardzo dobry pisarz. Pisał bardzo dużo o swojej Warszawie, która już nie istnieje. Jedną z lepszych pozycji tego typu jest "Benek Kwiaciarz ". Rzecz dzieje się na Szczęśliwicach w środowisku lumpenproletariatu. Nadrób zaległości i poczytaj, co napisał pan Marek Nowakowski.

 • szaser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 10:28 ~szaser

  Rozpytałem w moim instytucie i okazało się, że na 20 osób, tylko jedna powiedziała, że skądś go zna, ale tylko twarz ze zdjęcia, ale kto to, to nie wie.

 • agnjusza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2014 08:40 agnjusza

  Diotec, ja bym się tym nie chwaliła….

 • kaspijczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2014 22:23 kaspijczyk

  Pierwsze słyszę o takim człowieku!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »