Informacje

09.12.2015 11:54 historyk literatury, pisarz i muzealnik

Zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek. "Błagam, tylko nie profesor"

SERWISY:


Zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek, historyk literatury, pisarz i muzealnik - podaje Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Janusz Odrowąż Pieniążek był dyrektorem tej placówki w latach 1972-2009. Kilka miesięcy temu ukazała się jego ostatnia wspomnieniowa książka pt."Błagam, tylko nie profesor".

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 8 grudnia 2015 r. zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek, wieloletni dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Był historykiem literatury, pisarzem i muzealnikiem, w latach 1972–2009 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Literatury" - poinformowało Muzeum Literatury.

Odznaczony orderami

W latach 1954-55 Odrowąż-Pieniążek był sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Jubileuszowego Dzieł Adama Mickiewicza. Od 1956 do 1972 r. był pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W 1967 r. został sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Krytycznego Dzieł Wszystkich Adama Mickiewicza. Sprawował funkcję redaktora naczelnego "Muzealnictwa", był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Książki, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Muzeum przypomina też, że Janusz Odrowąż Pieniążek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2009 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2012 r. "za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności publicystycznej w dziedzinie historii literatury, za wspieranie rozwoju muzealnictwa" został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wspomnienia o Miłoszu i Gombrowiczu

Janusz Odrowąż-Pieniążek urodził się 2 lipca 1931. Jako pisarz debiutował w 1963 roku książką "Opowiadania paryskie". Potem opublikował m.in. "Teorię fal" (1964), "Małżeństwo z Lyndą Winters albo Pamiątka po Glorii Swanson" (1971) i "Party na calle Guatemala" (1974). W tym roku ukazało się ostatnie jego dzieło - zbiór wspomnień zatytułowany "Błagam, tylko nie profesor", w którym autor wspominał przyjaciół, znajomych i ludzi, z którymi zetknął go los, m.in. Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Jerzego Giedroycia.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tropiciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2015 03:58 ~Tropiciel

  Do Virgilio. Proszę sprawdzić- na Liscie Wildsteina.......I jeszcze uwaga- tych list jest trochę na necie i wiele ma powycinanych osób. Tak więc jednak pana poprzednik w dyskusji podjął dobry trop.

 • Virgilio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2015 18:35 ~Virgilio

  Do fgfdg. Wyraźnie Ci się pomylił sekretarz komitetu naukowego tj. facet od fizycznej niemal roboty, której szacowne gremium naukowe by nie tknęło, z seretarzem a więc kierującym POP, KW czy innym komunistycznym tworem.

 • fgfdg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 15:59 ~fgfdg

  24-letni młodzieniec w tak szacownym gremum w latach stalinowskich (54-55)? Takie cuda za darmo sie nie odbywały.

 • szatan667

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 14:39 ~szatan667

  Szkoda gościa ale co robić..... Życie toczy się dalej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »