Informacje

19.08.2017 14:40 pisarz, scenarzysta filmowy

Zmarł Janusz Głowacki

SERWISY:


W sobotę zmarł Janusz Głowacki - dramaturg, prozaik, felietonista i autor scenariuszy filmowych.

"W dniu 19 sierpnia 2017 roku w wieku 79 lat odszedł mój najukochańszy mąż Janusz Głowacki" - przekazała w sobotę Olena Leonenko-Głowacka. Informacje o dacie i miejscu pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie.

Felietonista, pisarz, scenarzysta

Głowacki urodził się 13 września 1938 roku w Poznaniu. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, ale przeniósł się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wyrzucony za "brak zdolności i cynizm", jak to oceniał po latach w autobiograficznej książce "Z głowy", wrócił na UW i w 1961 r. ukończył filologię polską.

Janusz Głowacki, zwany popularnie "Głową", zaczynał jako prozaik, przez wiele lat uprawiał felietonistykę, pisywał scenariusze filmowe. Choć w każdej z tych dyscyplin osiągnął sukcesy, prawdziwą sławę i międzynarodowe laury zdobył jako dramaturg.

Swój pierwszy tekst prozatorski opublikował w 1960 r. w "Almanachu Młodych". Cztery lata później znalazł się w zespole redakcyjnym warszawskiego tygodnika "Kultura", gdzie ukazywały się jego felietony i opowiadania. Był współscenarzystą filmu "Rejs".

Został na emigracji

Debiut dramaturgiczny Głowackiego przypadł na rok 1972, kiedy Studencki Teatr Satyryków przeniósł na scenę jego "Cudzołóstwo ukarane". Jego teksty często gościły na deskach polskich scen teatralnych oraz w teatrze telewizji - w 1975 zrealizowano "Dzień słodkiej śmierci" (Teatr TV), w 1976 "Obciach", w 1977 - "Mecz" (Teatr Powszechny, Warszawa) oraz "Wizytę" (Teatr TV), a w 1979 "Kopciucha" (Teatr Współczesny, Szczecin).

W grudniu 1981 roku wyjechał do Anglii na premierę swojej sztuki "Kopciuch". Tam zastał go stan wojenny. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstały jego dramaty, m.in. "Polowanie na karaluchy", "Antygona w Nowym Jorku" i "Czwarta siostra".

Autor takich tomów prozy jak: "Ostatni cieć" (2001), "Z głowy" (2004), "Jak być kochanym" (2005), "Good night Dżerzi" (2010) i "Przyszłem czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy" (2013).

Głowacki wypracował sobie własną stylistykę felietonu i własną, przewrotną strategię walki z cenzurą. Pisząc o "Ulissesie", zestawił książkę Joyce'a z trzeciorzędną powieścią pornograficzną "Głupia sprawa" Stanisława Dobrowolskiego, sławiąc zalety tej ostatniej a krytykując dzieło Irlandczyka.

Szekspirowi Głowacki zarzucał pesymizm, czarnowidztwo i niedostrzeganie osiągnięć, chwalił natomiast Attylę za "zdrowy stosunek do zdegenerowanej sztuki rzymskiej". "Cenzura była skołowana. Część czytelników też" - wspominał pisarz, który określał narratora tych felietonów jako "osobę cokolwiek ograniczoną umysłowo, ale zaangażowaną po właściwej stronie".

Obserwator elit i półświatka

W opowiadaniach Głowacki opisywał świat ówczesnych elit, artystyczny półświatek, bywalców literackich kawiarni. Materiał literacki zbierał imprezując m.in. w sławnym SPATiF-ie, Hybrydach i pobliskim barze Przechodnim, pijał z Hłaską, Andrzejewskim i Himilsbachem. W latach 60. i 70. Głowacki, stał się postacią popularną i powszechnie rozpoznawalną, bohaterem licznych anegdot towarzyskich.

Głowacki był laureatem prestiżowych nagród literackich, m.in. American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award i National Endowment for the Arts. W 2005 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie literatury, a w 2011 r. został laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - otrzymał nagrodę główną w kategorii „Warszawski twórca”.

W 2014 r. z rąk ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

 

Zdjęcie na stronie głównej: Leszek Szymański/PAP

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mał60sia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 18:07 ~Mał60sia

  Bardzo smutno w sercu. Pana Janusza bardzo lubiłam i słuchałam zawsze z wielkim zainteresowaniem, przykuwał uwagę tym co mówi, w jaki sposób, trafnością i nietuzinkowością postrzegania tego, co wokół. Mądrość, ale nigdy przemądrzałość. Skromność, lekkość stylu wypowiedzi, lekkość pióra. Dowcip i przenikliwa inteligencja. Dobry i serdeczny człowiek.
  Pamiętam, kiedyś w jednym z wywiadów powiedział, że jak mieszkał w Nowym Jorku, to mówił do siebie na głos na ulicy. Uśmiechnęłam się wtedy,bo jakże dobrze Go rozumiałam, ja też tak miałam - takie to jest specyficzne miasto...
  Dla mnie był zawsze młody duchem, miał taki swój niepowtarzalny styl.
  Wielka strata. RIP.
  Serdeczne wyrazy współczucia dla najbliższych.

 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 12:19 ~Witold

  Wielka strata dla wielkiej i demokratycznej Polski po 2015 roku.

 • Takitam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 23:40 ~Takitam

  Zed~Zed

  Wszyscy wielcy uciekają z Polski PiSbolszewickiej jak potrafią.

  Odejdź i ty, jako wyjątek wśród malutkich

 • ANNA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 23:38 ~ANNA

  ŻAL I SMUTEK Odszedł wspaniały człowiek
  Współczuje rodzinie

 • Caro7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 20:45 Caro7

  Dlaczego tak szybko odchodzą?! Szacunek i żal...

 • piesekbiesek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 18:47 ~piesekbiesek

  Geniusz.Po "Wirówce nonsensu" już nikt i nigdy nie doda niczego prawdziwszego o Polsce. Żal i szacunek.

 • zasmucony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 18:30 ~zasmucony

  W niewiedzy obejrzałem dziś REJS. Przypadek ?

 • joan07

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 16:45 ~joan07

  RIP

 • lest77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 16:23 lest77

  Poszerzał , kulturowo , Nas i 'dużo więcej" - ale nie chciał , ... !!?

 • Wiosna88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 15:59 ~Wiosna88

  Wielka strata. Brak słów

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »