Informacje

19.04.2011 06:42 główne uroczystości na muranowie

Złożyli hołd poległym w 68. rocznicę powstania w getcie

SERWISY:

 

Rankiem 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy rozpoczęli samotną walkę z niemieckimi oddziałami, które przystąpiły do likwidacji getta w Warszawie. Dzisiaj obchodzimy 68. rocznicę tych wydarzeń. Główne uroczystości mają miejsce się przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

O godz. 12 organizacje żydowskie oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przed Monumentem przy ul. Zamenhoffa.

Uroczystości mają miejsce również przy płytach upamiętniających "Żegotę" i Szloma Zygielbojma oraz m.in. koło bunkra Anielewicza i na Umchlaglaplatzu.

Miotacze płomieni, czołgi

19 kwietnia 1943 r. 850 żołnierzy Waffen-SS, uzbrojonych w karabiny maszynowe, miotacze płomieni, działka, wozy pancerne i czołgi wkroczyło na teren getta bramą od strony Nalewek. Zostali tam zaatakowani przez żydowskich powstańców, którzy w pierwszym starciu odnieśli sukces. Po południu tego samego dnia, liczniejsze i lepiej uzbrojone oddziały niemieckie ponownie wkroczyły na teren getta. Dowodził nimi gen. SS Juergen Stroop.

W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyto pojazdów opancerzonych, artylerii, a także lotnictwa. Przez blisko miesiąc warszawskie getto prowadziło samotny bój z wojskami niemieckimi.

Zawisły dwie flagi

Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. Niemcy systematycznie posuwali się w głąb getta. Paląc i niszcząc dom po domu zmuszali ludność cywilną do opuszczania bunkrów i schronów. Drugiego lub trzeciego dnia powstania nad gettem na pl. Muranowskim zawisły dwie flagi: biało-czerwona i biało-niebieska. Podejmowane w ograniczonym zakresie przez polskie podziemie (nieliczne oddziały Kedywu, Socjalistycznej Organizacji Bojowej i GL) próby pomocy bohaterskim bojownikom żydowskim zakończyły się niepowodzeniem.

8 maja Niemcy odkryli i otoczyli ogromny schron przy ul. Miłej 18, w którym znajdowało się kilkuset ludzi. Na wezwanie Niemców cywile wyszli, natomiast większość powstańców razem z dowódcą Mordechajem Anielewiczem popełniła samobójstwo. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja. Tego dnia gen. Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Zrównane z ziemią

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów gen. Stroopa, od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do obozu zagłady w Treblince. Pozostała grupa ok. 36 tys. osób została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i do obozu na Majdanku.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Escobar80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 15:18 ~Escobar80

  ten portal jest chyba Żydowski bo żadna krytyka tego Plemienia który buduje getta Palestyńczykom nie przechodzi :D

 • Chomik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 13:04 ~Chomik

  ciekawe,czy straż miejska po 22.00 usunie kwiaty i znicze.Pójdę sprawdzić.

 • app

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 11:57 ~app

  I następni będą zaśmiecać miasto jakimiś kwiatami i zniczami. Mało wam Jarosława? Zamiast stawiać pomniki dzielące społeczeństwo mogliby dać kasę na Owsiaka.

 • krzyżan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 11:26 ~krzyżan

  @Maślak, ty od tych grzybów dostałeś kociokwiku chyba. A gdzie tu widzisz jakieś antysemickie sformułowanie? Dla Nas, Polaków liczą się przede wszystkim polskie tradycje, święta i pomniki - reszta na II miejscu.

 • asp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 11:13 ~asp

  A czy hgw zaprowadziła prezydenta Niemiec pod Pomnik Powstania Warszawskiego? NIE! Nie złożył tam kwiatów tylko pod pomnikiem Boh.Getta. więc City ma racje matoły.

 • Warszawiak_od_pokolen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 10:39 ~Warszawiak…

  CityCenter to nie żaden prowokator, tzn. ogolnie na pewno tak, ale w pewnym sensie ma dużo racji. Ratusz bardzo chętnie oddaje jojkom przedwojenne grunty i inne, a czy oni odgruzowywali to miasto po wojnie?

  Czy rodowici Warszawiacy, których praktycznie wyrżnięto w pień również dostali to co mieli przed wojną spowrotem? Nie bo przyszli czerwoni i trafilismy z deszczu pod rynne. Jakiej nacji ludzie czesto gesto zostawali NKWDskim katami o tym pisać nie muszę, i dodam dla nieznających faktów, że nie byli to Rosjanie.

 • abadaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 10:32 ~abadaba

  CityCenter, wydaje Ci się, że obrażanie ludzi w innym języku jest fajne?? Jak będzie 1 sierpnia to zapytaj ilu rabich złożyło kwiaty pod pomnikiem powstańców, dziś jest rocznica wybuchu innego zrywu... Więc po co tu mieszać historię. Nie ten miesiąc, nie ten rok i nie to powstanie...

 • maslak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 10:09 ~maslak

  Zenujace sa te glupie, antysemickie uwagi odmozdzonych, zapyzialych pajacy.
  Chwala bohaterom Getta !!!

 • mikey75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 10:06 ~mikey75

  cześć ich pamięci...peace

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 09:11 CityCenter

  Ho ho hoo... typowy semicki atak na niewinnego człowieka. A ja Ci zarzucam antypolskie wypowiedzi. Finito psichico giudeo..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »