Informacje

01.03.2019 16:39 konferencja rafała trzaskowskiego

Żłobki, metro, walka ze smogiem. Prezydent podsumował sto dni

SERWISY:

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podsumował sto pierwszych dni urzędowania w ratuszu. Mówił między innymi o programach pilotażowych finansowania zajęć dodatkowych dla uczniów i bezpłatnych żłobkach.

Rafał Trzaskowski podsumował pierwsze 100 dni swojej prezydentury podczas konferencji prasowej. - 100 dni za nami, jeszcze tylko 1726 przed nami - mówił otwierając spotkanie z mediami prezydent stolicy.

- W 100 dni, i tutaj muszę niektórych rozczarować, nie da się zrealizować całego swojego programu, natomiast da się rozpocząć te działania, które są najbardziej istotne, te, które obiecywaliśmy wspólnie z Koalicją Obywatelską - dodał.

Rozbudowa szkół i żłobków

Trzaskowski podzielił swoje podsumowanie na działy. Mówiąc o edukacji powiedział, że obecnie w

Warszawie powstaje 15 nowych szkół podstawowych dla 10 tys. uczniów, a za kilka dni miasto podpisze umowę na budowę kolejnych dwóch. Wspomniał również o tym, że w marcu rusza pilotażowy program finansowania zajęć dodatkowych w czterech dzielnicach. Również w marcu do szkół zostanie przekazane 15 mln zł, aby uczniowie mogli skorzystać z funduszu 100 zł na rok dla każdego ucznia na np. wyjścia do kina. Mówił również, że na marcowej sesji Rada Warszawy ma się zająć podwyżkami dla nauczycieli.

Mówiąc o żłobkach powiedział, że od września 2019 r. wszystkie miejsca w żłobkach będą bezpłatne. Przyznał przy tym, że potrzebne jest przyspieszenie z budową żłobków. - W tym roku chcemy oddać aż 1000 nowych miejsc, 580 już oddaliśmy - powiedział.

- Przygotowujemy się do specjalnych programów, które mają zachęcać do tego, żeby żłobki były budowane również przez przedsiębiorców prywatnych dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że tych miejsc w żłobkach publicznych nie wystarczy. Będziemy od września dopłacać do kilku tysięcy miejsc w żłobkach prywatnych i będziemy przez cały czas stymulować ten rozwój miejsc w żłobkach tak, żeby ten program darmowych żłobków się coraz bardziej rozszerzał i obejmował jak największą liczbę warszawiaków - powiedział.

Rozwój metra

Odniósł się do rozbudowy sieci metra w stolicy. - Zaczęliśmy prace planistyczne - mówił prezydent stolicy. - Będzie gotowa na dniach analiza a propos rozszerzenia II linii metra, również analizy dotyczące dodatkowych przypadków na I linii metra i w końcu przygotowujemy się wielowariantowo do III linii metra - poinformował.

- Dokładnie tak, jak zapowiadałem - w tej kadencji będziemy kończyli i ewentualnie rozszerzali II linię i przygotujemy się do realizacji III linii metra i będziemy na to gotowi dlatego, że przecież niedługo zmieni się rząd i na pewno zadbamy o to, żeby były pieniądze nie tylko z budżetu miasta, ale przede wszystkim pieniądze europejskie na tę niesłychanie istotną inwestycję, nawet jeżeli ten rząd nie będzie chciał pomóc, ten rząd, który jeszcze będzie z nami przez te kilka miesięcy, absolutnie sobie z tą

sprawą poradzimy - powiedział.

Priorytety Rafała Trzaskowskiego

Trzaskowski mówił również o obietnicach, które złożył podczas kampanii wyborczej, a które zalicza do swoich priorytetów. Wymienił m.in. walkę ze smogiem i przypomniał, że miasto kupiło dla straży miejskiej dwa drony do kontroli pieców oraz o kompleksowym programie wymiany pieców z uproszczonymi procedurami.

Wspomniał także o podpisaniu karty LGBT+. - To jest klarowny sygnał, że Warszawa będzie miastem otwartym, będzie miastem tolerancyjnym - mówił.

Prezydent stolicy został zapytany również o odbudowę stadionu Skry, która była przez niego zapowiadana w kampanii wyborczej. - Bardzo ubolewam, że od 20 lat ten stadion jest dewastowany. Trwa batalia prawna - w momencie, kiedy go przejmiemy będziemy szykowali plany, będziemy szukali inwestora. Trudno w tej chwili znaleźć inwestora, kiedy ten stadion nie został przekazany miastu - odpowiedział.

- Na pewno przez pięć lat dokonamy tam inwestycji. Oczywiście trudno to zrobić w pierwsze 100 dni - dodał i zapowiedział, że na pewno Skra będzie wyglądała inaczej niż dziś.

"Puste obietnice"

Warszawski radny PiS Sebastian Kaleta ocenił, że konferencja Trzaskowskiego była pełna "pustych obietnic". - Rafał Trzaskowski odchodzi od swoich obietnic. Nie realizuje ich, jak obiecywał. Pokazuje, że są to puste obietnice - tak, jak to zawsze z Platformą Obywatelską jest - powiedział.

Zaznaczył także, że Trzaskowski nie odniósł się do kluczowych obietnic, które złożył. - Obiecywał, że wszyscy warszawiacy będą mieli bezpłatne żłobki. Sam przyznał na konferencji, że nie zostanie to osiągnięte. To tak, jakbyśmy my program "500 plus" zaadresowali do mieszkańców jednego województwa, a nie do wszystkich Polaków - mówił.

Kaleta stwierdził, że wciąż nie został zrealizowany program 100 zł dla każdego ucznia, a budowę obwodnicy śródmiejskiej przesunięto o kolejnych kilka lat.

- Rafał Trzaskowski podejmuje decyzje o innym brzmieniu niż w kampanii wyborczej i zamiast realizować główne projekty społeczne i inwestycyjne do rangi najważniejszej ze spełnionych obietnic urasta podpisanie karty LGBT+ - mówił radny.

PAP/ap/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2019 18:12 ~opiekunka

  Panie Prezydencie planuje Pan darmowe żłobki pytam Pana kto w nich będzie opiekował się dziećmi? bo nie wiem, czy Pan wie czy udaje w Warszawie jest totalny brak opiekunek. Opiekunki uciekają z powodu nawałnicy obowiązków nie tylko związanych z opieką nad dziećmi do tego oceny pracownicze bezsensowne i tragicznie niska pensja uzależniona od tych durnych ocen. Może zamiast budować więcej placówek, czas pomyśleć o Nas opiekunkach i naszym niedocenionym zawodzie.

 • erger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:32 ~erger

  vicepetru

 • flaszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 19:00 ~flaszka

  17:15 ~kaleta

  "wszyscy warszawiacy będą mieli bezpłatne żłobki"?

  Żłobek przy Kolskiej bezpłatny nie był...

 • kubas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 18:46 ~kubas

  Pierwszy raz w jego wypowiedzi nie ma zamiast przecinka w zdaniu słowa "pis" haha:)

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 18:04 ~wkurzony

  100 dni stania w korkach !
  Dziękujemy panie prezydencie...!
  Jak się ktoś nie nadaje to powinien podać się do dymisji !

 • kaleta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 17:15 ~kaleta

  "wszyscy warszawiacy będą mieli bezpłatne żłobki"?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »