Informacje

09.06.2017 11:14 "Na WF do innej szkoły"

Zlikwidowali salę gimnastyczną, na boisku ma być parking

SERWISY:


Sale gimnastyczną przerobili na świetlicę. Korytarze zwęzili tak, że ćwiczyć się na nich nie da. Niedawno wyszło na jaw, że teren sportowy przed szkołą może zamienić się w parking. Remont szkoły podstawowej numer 77 na Bielanach przeraża rodziców. - Gdzie teraz będą zajęcia wychowania fizycznego? - pytają.

O remoncie podstawówki przy ulicy Samogłoski pisaliśmy w ubiegłym roku na tvnwarszawa.pl. Prace jeszcze się nie skończyły, część dzieci wciąż ma lekcje na Wrzecionie. Ale już pojawiły się kolejne kłopotliwe tematy.

- Szkoła ma problemy z salami gimnastycznymi. Remont spowodował, że korytarze są mniejsze, a mała sala gimnastyczna została zlikwidowana - twierdzi Krzysztof Wysocki, którego dzieci chodzą do szkoły numer 77.

Remont budynku był konieczny. Stara, sypiąca się elewacja straszyła przechodniów ulicy. A w środku było jeszcze gorzej: popękane ściany, uszkodzone sufity, zniszczone podłogi oraz stare grzejniki i instalacje. W podstawówce nie robiono nic od 20 lat i była w takim stanie, że sanepid zagroził jej zamknięciem.

"Zostaniemy z betonowymi parkingami"

Przy okazji remontu przebudowano małą salę gimnastyczną, która stała się świetlicą. Z kolei korytarze, na których także odbywały się zajęcia WF-u, zostały zmniejszone na rzecz sal lekcyjnych.

- Pozostała tylko jedna sala gimnastyczna na kilkuset uczniów. Nauczyciele wychowania fizycznego policzyli, że zajęcia musiałyby odbywać się na niej 18 godzin dziennie, tak aby pomieścić wszystkie klasy. Szkoła znalazła rozwiązanie i w razie czego obiecuje, że będzie wozić nasze dzieci do placówki na Wrzecionie - oburza się Jeżewski.

To oznacza, że dzieci byłyby wożone trzy kilometry, cztery razy w tygodniu na 45-minutowe zajęcia. Według szacunków rodziców, dzielnicę kosztowałoby to około 10 tysięcy złotych miesięcznie. - Propozycja wożenia dzieci trzy kilometry do szkoły jest śmieszna, bo połowa lekcji będzie przeznaczona na jazdę autokarem - dodaje Wysocki. Zarząd dzielnicy odpowiada, że dowożenie dzieci na na Wrzeciono będzie ostatecznością i postara się jej uniknąć.

Co zapisano w planie miejscowym?

Jakby tego było mało, rodzice na wiosnę dowiedzieli się, że szkole grozi konieczność pozbycia się kortów, bieżni i części boiska. W zamian miałby powstać parking dla 68 samochodów.

- Zostaniemy z ogromnymi betonowymi parkingami i klepiskiem zamiast boiska. W szkole, gdzie teraz wystarczyło pięć miejsc parkingowych, dzielnica chce zbudować 68 miejsc. Gdzie nasze dzieci będą uczyć się WF-u? - pyta się Jacek Jeżewski, jeden z rodziców.

Budowa parkingu jest wpisana do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego przez Radę Warszawy w 2002 roku. Dzielnica dowiedziała się o nim w 2015 roku, przy okazji rozpoczęcia przygotowań do remontu szkoły. Twierdzi, że plan miejscowy zawiera pomyłkę. Zakłada przeznaczenie terenu szkoły przy ulicy Samogłoski 9 na usługi. A to wymaga stworzenia miejsc postojowych dla aut.

- Plan zagospodarowania opiniowany był przez radnych dzielnicy w 2002 roku. Nie do końca wiadomo, dlaczego doszło do takiej pomyłki. Rada miasta przystąpiła już do zmiany planu dla tego miejsca. W maju podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia nowego mikroplanu dla tej okolicy. To potrwa około 1,5 roku - wyjaśnia wiceburmistrz dzielnicy Bielany Artur Wołczacki.

Wiceburmistrz ma świadomość, że konieczność jego budowy jest "kuriozalna" i obiecuje, że dzielnica zrobi wszystko, aby do tego nie doszło. - Zarząd się nie zgodzi na budowę tego parkingu - twierdzi stanowczo.

Zgodnie z prawem remont szkoły nie zostanie odebrany, dopóki nie powstanie parking.

 

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pułaski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 11:40 ~Pułaski

  Baba~Baba

  Po pierwsze tam nie ma potrzeby budowania parkingu, ponieważ w okolicy są same domy jednorodzinne z wyjątkiem UKSW za płotem.
  Po drugi e to chyba właśnie UKSW potrzebuje tych terenów.  Szkoła znajduje się przy ulicy Wrzeciono i do metra jest 400m. To nie są okolice UKSW. Tam są bloki z wielkiej płyty, apartamentowce i ogródki działkowe. Czemu nie zlikwidują ogródków. Nocznickiego, które jest równoległe do trasy mostu północnego kończy się w połowie, bo są ogródki. Paranoja

 • c832

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 19:41 ~c832


  c857~c857

  Zaorac boisko, budowac parking. Protesty olac. Samochody gdzies trzeba przeicez trzymac.
  jaw~jaw


  Najlepiej za darmo.  Oczywiscie ze za darmo. Kierowcy uczymuja ten kraj przecierz.

 • Szczytne cele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 17:43 ~Szczytne cele

  Monia~Monia

  Gdyby wybudowano parking podziemny a na nim boisko wszyscy byliby zadowoleni. Ale oczywiście kasy brak.

  HGW wydała na premie uznaniowe dla swoich pupilków ? A może poszły na kolejną przebudowę ulicy Świętokrzyskiej ?

 • Bogusław Łysy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 17:43 ~Bogusław Łysy

  Ważne że religia jest w szkołach, na lekcjach wf'u biegają rozebrani, z tego nic dobrego nie ma...

 • Boisko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 17:41 ~Boisko

  Zgred~Zgred

  A potem się robi aj-waj, bo badania wykazują rosnącą falę otyłości u dzieci i młodzieży. Róbta tak dalej

  Oraz deformacje kręgosłupa, nabyte w wieku szkolnym. Ale boisko skasujemy, bo jeden pan potrzebuje zrobić w tym miejscu inwestycję.

 • Apartamenty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 17:38 ~Apartamenty

  iza~iza

  HGW nic nie wie, sprywatyzować szkoły się nie da

  Teraz developery się boją, ale co to dla takiego businessmana wyburzyć szkołę i na placu po niej postawić apartamentowiec ?

 • Po co komu szkoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 17:33 ~Po co komu szkoły

  Cze~Cze

  Niech napiszą prawdę, że plac pod szkołą był cichaczem przygotowywany do sprzedaży dla biznesmena. Tylko że ostatnio niepopularna władza dobrała się do tyłków roszczeniowcom i pan biznesmen, "lokomotywa gospodarki", śmiertelnie się przeraził i szybko wycofał z umowy. Stąd teraz urzędnicy w ratuszu muszą strugać wariata, że doszło do jakiejś pomyłki.

  Sowiecki okupant przez pięć lat wybudował w Polsce tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego. W ramach dekomunizacji, demokratyczne władze wolnej Polski sprzedadzą tysiąc szkół, żeby prywatni biznesmeni zrównali je z ziemią, zamieniając w biurowce, apartamentowce i parkingi.


  Wiadomo, że ciemnym i nieuczonym ludem łatwiej jest rządzić. Pan Jacek Kurski to może potwierdzić.

 • Baba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 15:30 ~Baba

  Po pierwsze tam nie ma potrzeby budowania parkingu, ponieważ w okolicy są same domy jednorodzinne z wyjątkiem UKSW za płotem.
  Po drugi e to chyba właśnie UKSW potrzebuje tych terenów.

 • sws2z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 15:15 ~sws2z

  Nie pech szkoły, tylko niegospodarność urzędników, którzy od kilku lat nie mogą pozbyć się problemu dzikich prywatyzacji. Ci urzędnicy powinni już dawno stracić pracę, bo swoim nic-nie-robieniem działają na szkodę takich placówek użyteczności publicznych. A kombinujące kancelarie prawne powinny być ukarane więzieniem

 • Zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 14:43 ~Zgred

  A potem się robi aj-waj, bo badania wykazują rosnącą falę otyłości u dzieci i młodzieży. Róbta tak dalej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »