Informacje

07.08.2013 19:28 wniosek o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz

Źle zbierali podpisy?
Halicki napisał do PKW

SERWISY:

Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej z pismem, w którym kwestionuje m.in. sposób zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Pismo Halickiego będzie najprawdopodobniej rozpatrywane podczas najbliższego posiedzenia Komisji, które zaplanowano na poniedziałek 12 sierpnia - dowiedziała się w PKW Polska Agencja Prasowa.

"Niejasna kwestia kart"

W przekazanym PAP piśmie Halicki stwierdza m.in., że niejasna jest kwestia kart, na których były zbierane podpisy pod wnioskiem o referendum.

- Podpisy zbierali m.in. członkowie i osoby związane z partiami politycznymi Prawo i Sprawiedliwość oraz Ruch Palikota - pisze Halicki.Według niego osoby związane z PiS zbierały podpisy na kartach, które znacznie różniły się od pozostałych, a wymagana ustawą informacja dotycząca inicjatora referendum (czyli Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej) podana była bardzo małą czcionką.

Z kolei na części kart znajdowało się logo Ruchu Palikota.

- Nazwy partii mogły spowodować mylne przekonanie u osób podpisujących się pod wnioskiem, iż inicjatorem referendum nie jest grupa obywateli, lecz jedna z partii politycznych - czytamy w piśmie do PKW.

"Należy poddać w wątpliwość"

Halicki pisze też, że podpisy pod wnioskiem o referendum były zbierane m.in. przy okazji wydarzeń kulturalnych lub sportowych, co powoduje - według niego - że należy podać w wątpliwość możliwość swobodnego i świadomego podjęcia decyzji przez mieszkańców podpisujących wniosek w takich okolicznościach.

W piśmie do PKW Halicki powołuje się m.in. na wyroki Naczelnego Sadu Administracyjnego oraz na komentarze do ustawy o referendum lokalnym.

"Platforma boi się wyborów w Warszawie"

Janusz Palikot pytany o pismo Halickiego ocenił, że Platforma boi się wyborów w Warszawie.

- Dlaczego Platforma się tak boi? Przecież jest taka silna, sprawna, ma takiego wspaniałego premiera, wybitnego prezydenta z tego ugrupowania, dlaczego się boi tych wyborów w Warszawie? - pytał Palikot.

Według niego referendum należy się ludziom.

Sprawdzają podpisy

Pod koniec lipca do komisarza wyborczego złożono ponad 232 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz.

Komisarz wyborczy ma 30 dni na weryfikację zebranych podpisów i wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub o odrzuceniu wniosku mieszkańców.

Kiedy referendum jest ważne?

Referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy, najpóźniej w 50. dniu od dnia opublikowania postanowienia komisarza wyborczego w tej sprawie.

Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem o jego przeprowadzenie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania. W przypadku referendum ws. odwołania prezydent Warszawy to ok. 130 tys. osób.

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

PAP/bf//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 05:11 ~oles


  yeti~yeti

  Tak żałosne pomysły mogą przychodzić do głowy tylko funcjonariuszowi schyłkowej formacji politycznej, który martwi się o swój stołek...
  nika~nika

  a wynajecie hostess do zbierania podpisów i zrobienia z tego akcji marketingowej to nie jest chory pomysł?

  prawie jak pol litra wodki i 50 zł za przyjazd na strajk do warszawy..
  musiało powstac w tej samej glowie. nie wazne jak jest, wazne jak wyglada...

  kazdy Polak Dosyc rzadow zydobolszewii

 • Rivski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 01:03 ~Rivski

  Zębami się uczepili tych stołków i nie puszczą się za nic.. Wszystko zrobią żeby tylko stołek w zębiskach utrzymać.

 • cx mafia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 00:43 ~cx mafia

  DOM KERETA I JEZIORO TORUŃSKIE ... czyli hanuś ...

 • Red

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 21:32 ~Red

  Dlaczego, ile razy próbuję coś do was napisać, ukazuje się czerwony pasek o błędzie w nadawaniu ? To już trzeci raz w ciągu godziny, zaczynam myśleć, że macie w tym swój cel.

 • Kpiny i szyderstwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 21:28 ~Kpiny i szyderstwa

  Ela56~Ela56

  wkurza mnie sposób w jaki zbierano podpisy - publiczne szyderstwa, wyśmiewanie się z tych którzy nie chcieli podpisać, kpiny....tak wyglądało na Namysłowskiej.... nie jestem za HGW ale...

  Ale CO ? Mam zupełnie odmienne zdanie. Wolontariusze referendalni byli uprzejmi i kompetentni. Oczernianie ich post factum HGW nie pomoże.

 • Błąd w założeniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 20:58 ~Błąd w…

  Ładnie się wieczór zaczyna. Już pierwszy post, jaki do was napisałem, Miał " błąd w nadawaniu ". Ponieważ powtarza się to niemal co dzień, chyba będe musiał przerzucić się na inny portal.

 • Stary numer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 20:45 ~Stary numer

  To było do przewidzenia, że prędzej czy później ktoś z Platformy zakwestionuje jakieś rzekome uchybienia formalne we wniosku referendalnym. Powtarza się scenariusz utrącenia Cimoszawicza w wyborach : Znajduje się jakiś niby to błąd, lub domniemaną nieprawidłowość i rozróba na całego. A zanim sprawa się wyjaśni, minie ustawowy termin referendum i niebezpieczeństwo zostanie zażegnane.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 20:37 ~Tak pytam


  yeti~yeti

  Tak żałosne pomysły mogą przychodzić do głowy tylko funcjonariuszowi schyłkowej formacji politycznej, który martwi się o swój stołek...
  nika~nika

  a wynajecie hostess do zbierania podpisów i zrobienia z tego akcji marketingowej to nie jest chory pomysł?

  prawie jak pol litra wodki i 50 zł za przyjazd na strajk do warszawy..
  musiało powstac w tej samej glowie. nie wazne jak jest, wazne jak wyglada...

  A co, Guział miał osobiście zbierać te podpisy ? HGW ma do pomocy dziesiątki pomagierów, to Guziałowi nie wolno ? A właściwie dlaczego ?

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 20:36 ~starsza

  emerytka~emerytka

  Ciekawa jestem co lepszego zrobi nowy prezydeny Warszawy? Nareszcie w Warszawie coś się dzieje. Jest ciężko, ale coś za coś.

  Znaczy co i za co?
  Nie widzę NIC dobrego coby możma przypisać tej babie.

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 20:33 ~starsza

  Arni~Arni

  Z podpisami od poczatku była ściema, zbierający w okolicach metra Centrum przekrzykiwali się, czy zgadzasz się na podwyżki biletów ZTM i podsuwali listy do podpisu. Ludzie się podpisywali, bo kto w W-wie godzi na droższe bilety.Słowem nikt nie wspominał, że to o referendum o odwołanie HGW się rozchodzi. A ja i tak nie pójdę. Wielki hamowniczy już pokazał czym są rządy PIS w W-wie.Nie bedę do tego ręki przykładał. Dla mnie to tylko wyrzucenie pieniędzy w błoto, bo to i tak już prawie koniec kadencji.

  taki głupi jesteś czy tylko pod butem walcowej?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »