Informacje

17.02.2014 15:16 Wkrótce ZUS będzie śledził losy wszystkich studentów

"Zjawisko umów śmieciowych
nie dotyczy absolwentów UW"

Rząd pracuje nad systemem, który pozwoliłby na monitoring losu absolwentów uczelni dzięki danym z ZUS. Na razie jest on testowany na Uniwersytecie Warszawskim. Dzięki temu uczelnia może pochwalić się danymi, z których wynika, że 70 proc. absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego po trzech latach od uzyskania tytułu magistra ma etatową pracę.

Jeszcze przed nowelizacją ustawy pomysł ten przetestowano w badaniach losów absolwentów UW przeprowadzonych przez Pracownię Ewaluacji Jakości Kształcenia UW (PEJK UW) na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych.

Ponad 4 tys. zł miesięcznie

Dr Mikołaj Jasiński, dyrektor PEJK UW wyjaśnia, że dzięki danym z ZUS uzyskać można rzetelne dane m.in. o tym, jak długo absolwent poszukuje pracy, jakie jest ryzyko bezrobocia albo jaki jest poziom wynagrodzeń u pracownika etatowego. - Wygląda na to, że absolwenci UW otrzymują pracę etatową bardzo szybko, a co więcej - utrzymują ją - podsumował Jasiński.

Z badań wynikło, że ponad 70 proc. osób miało etat po 3-4 latach od otrzymaniu dyplomu magistra. Do tego dochodzi jeszcze ok. 10 proc. osób, które założyły działalność gospodarczą czy pracują na umowę-zlecenie. Praca na etat jest stabilna - ok. połowa absolwentów w ciągu trzech lat pracuje u jednego pracodawców.

- De facto zjawisko masowych umów śmieciowych nie dotyczy absolwentów UW - przekonuje dr Jasiński. Zaznaczył, że możliwe było też wyliczenie średnich miesięcznych zarobków absolwenta UW. - Dla roczników 2007-2008 w ciągu trzech lat było to 4133 zł z pracy etatowej - powiedział kierownik badań.

Uczelnie śledzą losy

Polskie uczelnie zobowiązane są do badania losu absolwentów. Wiceminister nauki i szkolnictwa Wyższego Daria Lipińska-Nałęcz przypomniała, że na razie szkoły wyższe taki monitoring prowadzą na własną rękę, według metodologii, którą same sobie wypracują - np. za pomocą przesyłanych absolwentom ankiet. - Wyniki tego badania, które prowadzą uczelnie, w dotychczasowym kształcie nie są satysfakcjonujące - przyznaje. Zaznaczyła, że wyniki takich badań służą głównie marketingowi uczelni, a nie zdobywaniu rzeczywistej wiedzy o losach absolwentów.

Do tego problemu odniósł się także rektor UW, dr hab. Marcin Pałys. - Brak fundamentalnych, rzetelnych danych powoduje, że dyskusje na temat losów czy karier absolwentów czy modeli kształcenia, nie przypominają dyskusji naukowej, ale są raczej dyskursami wyznawców różnych teorii - przyznał.

Szczegółowa analiza później

Na razie w badaniu losów absolwentów UW nie uzyskano danych o zatrudnialności absolwentów poszczególnych kierunków studiów, ale dane, jakie uzyskiwać ma po nowelizacji ustawy ministerstwo nauki, pozwolić mają na analizę losów absolwentów poszczególnych kierunków czy poziomów studiów.

W badaniach uzyskano z ZUS dane o prawie 2 tys. absolwentów UW z lat 2007 i 2008 (1500 magistrów i 500 osób z tytułem licencjata). Analizowano dane z ZUS z lat 2007-2011.

Czytaj też na tvn24.pl

msz/gry/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • hehe

    zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 09:28 ~hehe

    wars~wars
    absolwencie, nie uczyli cię, że "mimo, że" to językowy potwór, świadczący o tępocie tego, co tak pisze?


    Domorosły poprawiaczu świata, nie zdajesz sobie sprawy, że zaśmiecasz forum takimi uwagami? Po co się odzywasz, nie mając nic do powiedzenia na omawiany temat? Masz za dużo czasu, bo jesteś bezrobotnym "humanistą"?

  • Tomek

    zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2014 09:51 ~Tomek

    W radiu byl komentarz do tych 70%. Rzeczywiscie maja stale umowy. Nawet z dwojka z nich rozmawiano - kierowca i kelnerka.

  • Ula

    zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2014 08:19 ~Ula

    Bezrobotna magister~Bezrobotna magister

    ale się uśmiałam :D skończyłam UW, mam magistra i bezrobocie. Jeżeli pod tym kontem jest analiza, że nie dotyczy umów śmieciowych to jest to prawdą. Ale w ostatnim miejscu, w którym pracowałam to tylko śmieciówki mi proponowali.    chyba "kątem", jakoś nie chce mi się wierzyć, że masz mgr...

  • POLAKmały

    zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2014 21:50 ~POLAKmały

    Oj tak-liczba lemingów w naszym kraju jest niestety stała ale ma to bezpośredni zwiazek z ich IQ=20


    tester~tester

    4133zł brutto na umowę o pracę. Czyli na rękę dostanie około 3000zł (2946,39zł)

    Koszt pracodawcy to około 5000zł (4990,18zł).

    Jeśli ten sam student byłby zatrudniony na umowe o dzieło to na rękę dostanie to co musi ponieść pracodawca minus wymagane podatki (czyli w przypadku pracy twórczej to jest jakies 9%) - co daje nam 4280,00zł do ręki.

    Może lub nie opłacić sobie dobrowolną składkę NFZ, może lub nie opłacić sobie dowolny fundusz emerytalny lub napchać kasę w skarpetę.

    Z obydwu umów może wylecieć z pracy w przeciągu miesiąca/trzech.

    "I po co przepłacać?"
    wars~wars

    radzę ci nie łamać nogi, nie dostać zapalenia płuc, nie wpaść pod samochód... bo się chłopie z tych 4200 do końca życia szpitalom nie wypłacisz.

  • Tępak

    zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2014 16:36 ~Tępak


    tja~tja

    A jeśli absolwent zawdzięcza etat wyłącznie temu, że się całkowicie przekwalifikował?
    Czy w takim wypadku uczelnia nadal wykorzystuje "los absolwenta" do robienia sobie reklamy, mimo, że w żaden sposób nie przyczyniła się do jego sukcesu?
    wars~wars

    absolwencie, nie uczyli cię, że "mimo, że" to językowy potwór, świadczący o tępocie tego, co tak pisze?

    A jakbyś to inaczej ujął ?

  • hahahaha

    zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2014 16:22 ~hahahaha

    70% na "etatacg, z czego 80% to etaty w biedrokach i innych sklepacg na kasie xD

  • lidia

    zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2014 16:09 ~lidia

    statystyki statystykami, znam sporo osób, które nie mają umowy o pracę i mają problemy z jej znalezieniem, a pokończyły kierunki na uw. i odwrotnie, daleko nie trzeba szukać - moją pierwszą, wciąż aktualną pracą jest praca na normalną umowę w eniro, a jestem dopiero na trzecim roku zaocznie. także za specjalnie się tymi danymi nie sugeruję.

  • tester

    zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2014 15:57 ~tester

    ~wars

    "Składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: styczeń, luty, marzec 2014 r. wynosi miesięcznie nie mniej, niż 360,54 zł"

    Nadal pozostaje sporo do ręki...

  • Bezrobotna magister

    zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2014 15:36 ~Bezrobotna…

    ale się uśmiałam :D skończyłam UW, mam magistra i bezrobocie. Jeżeli pod tym kontem jest analiza, że nie dotyczy umów śmieciowych to jest to prawdą. Ale w ostatnim miejscu, w którym pracowałam to tylko śmieciówki mi proponowali.

  • wars

    zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2014 15:00 ~wars

    tja~tja

    A jeśli absolwent zawdzięcza etat wyłącznie temu, że się całkowicie przekwalifikował?
    Czy w takim wypadku uczelnia nadal wykorzystuje "los absolwenta" do robienia sobie reklamy, mimo, że w żaden sposób nie przyczyniła się do jego sukcesu?

    absolwencie, nie uczyli cię, że "mimo, że" to językowy potwór, świadczący o tępocie tego, co tak pisze?

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »