Informacje

06.07.2016 14:39 "zmieniamy w Polsce prawo"

Ziobro: zleciłem analizę umorzenia sprawy "Froga"


Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w środę, że zlecił dokładną analizę umorzenia postępowania wobec Roberta N. ps. Frog, który w lutym 2014 r. na drodze krajowej nr 7 popełnił kilkadziesiąt wykroczeń w ruchu drogowym.

We wtorek kielecki sąd odwoławczy uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i umorzył postępowanie. Podkreślił, że "sprawstwo obwinionego jest oczywiste", a wyrok skazujący sądu I instancji "był jak najbardziej słuszny" - ale ze względu na przedawnienie karalności czynu, jest zmuszony umorzyć postępowanie.

"Zleciłem dokładne zbadanie"

Pytany o tę kwestię minister sprawiedliwości powiedział, że zlecił jej dokładne zbadanie. Dodał, że w tej sprawie nasuwa się również pytanie "o stan prawny, który zostawiła nam poprzednia koalicja rządowa".

- Nie tylko, że te czyny w większości miały miejsce za poprzednich rządów, tylko przede wszystkim stan prawny jest taki, że zachęca do działań na przewlekłość i w konsekwencji prowadzących nieuchronnie do umorzenia postępowań. Dlatego zmieniamy w Polsce prawo, tak aby ono pozwoliło państwu w sposób skuteczny działać wtedy, kiedy dochodzi do przestępstw, bardzo groźnych wykroczeń, w tym wypadku związanych z bezpieczeństwem użytkowników ruchu drogowego - powiedział Ziobro.

- Ale niezależnie do tego poleciłam dokładną analizę tej sprawy, abyśmy wiedzieli, jakie były okoliczności tego wyroku - dodał.

Podejrzany o 81 wykroczeń

Roberta N. obwiniono o 81 wykroczeń, jakich dopuścił się 14 lutego 2014 r. na drodze krajowej nr 7, między Jędrzejowem a Kielcami. Chodziło m.in. o niezatrzymanie się do policyjnej kontroli, kilkakrotne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, jazdę pod prąd, niestosowanie się do znaków drogowych i zmuszanie innych kierujących do ucieczki na pobocze, by uniknąć zderzenia.

O ukaranie wnioskowała do sądu policja. 8 stycznia Sąd Rejonowy w Jędrzejowie orzekł wobec mężczyzny karę 5 tys. zł grzywny i trzy lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Obrońca "Froga" złożył apelację. W międzyczasie sprawa się przedawniła, bo - jak tłumaczył we wtorek sędzia Jan Klocek - wyrok w I instancji zapadł na miesiąc przed przedawnieniem się sprawy, tj. w myśl obowiązujących przepisów, liczą się dwa lata od popełnienia wykroczenia. Wyjaśniał, że przedstawienie uzasadnienia, postępowanie międzyinstancyjne i przedstawienie akt sądowi odwoławczemu następowały już w czasie, kiedy minęły dwa lata od 14 lutego 2014 r.

Wyrok umarzający postępowanie jest prawomocny.

5 prawomocnych wyroków

Robert N. usłyszał w ciągu ostatniego roku pięć prawomocnych wyroków skazujących w warszawskich sądach. Orzeczono kary aresztu, kary grzywny i trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów. N. ma też pokryć koszty sądowe.

Znany szerzej jako "Frog", stał się sławny w czerwcu 2014 roku. Wówczas internet obiegło nagranie z pełnego wykroczeń przejazdu przez stolicę sportowym BMW.

Na filmie widać jak kierowca jedzie pod prąd, na czerwonym świetle i po wysepkach, a to wszystko z ogromną prędkością. Ściga się też z motocyklistami.

Tak jeździł "Frog" (materiał archiwalny):

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lipko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 09:17 ~Lipko

  Prawnikom kolesi proponuję wprowadzić takie prawo, że przedawnienie następuje w ciągu godziny od popełnienia przestępstwa. Trochę to odciąży zapracowanych sędziów.

 • etj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 08:37 ~etj

  kolejna parodia wymiaru sprawiedliwości.... ile jeszce??? Trzba zwolnić wszystkich i zatruudnic nowych inaczej ciągle będzsie kodowsko POwsko itd. a prawo będzie dla wybranych. Jak z Sawicką, Zegarkiem, Amber gold itd

 • gość13

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 08:23 ~gość13

  w normalnym kraju dostałby więzienie. u nas jest jeden wielki cyrk, jakieś totalne nieporozumienie! co to ma być? układy pomagają? czy pieniądze? normalny, przeciętny człowiek za takie manewry dawno siedziałby w więzieniu, ale oczywiście nie frog. nietykalny, czy co? teraz tylko czekać, aż będą naśladowcy! jeden już jest/był...zabił 14 letnie dziecko na Pradze w Warszawie. oczywiście ta tragedia niczego nie zmieni! bo dalej takie osoby są nietykalne!

 • koniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 06:51 ~koniu

  Dziwny ten nasz kraj samych kabareciarzy jeden wielki cyrk i przekret czyli dalej sa obywatele bezkarni robta co chceta.

 • Obcy1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 04:29 ~Obcy1

  Panie Ziobro, zapraszam do Koszalinskiego Sadu Rejonowego. Czas, zeby ktos zrobil porzadek z balaganem jaki tam panuje od 20 lat. Wielolentnie ciagnace sie sprawy o blachostki, naciaganie budzetu panstwa przez sedziow, bieglych i adwokatow z urzedu. Wszechmocna legalna banda urzednikow .

 • GOSC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2016 00:40 ~GOSC

  totalna KPINA

 • Motocyklista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2016 21:11 ~Motocyklista

  Niech Ziobro sie lepiej wezmie za kontrole siebie... dopiero by powychodzily jego przekrety...

 • stukacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2016 20:55 ~stukacz

  Wszystkich obecnych polskich sedziow i prawnikow powinno sie posadzic w celach z ludzmi, ktorych posadzili

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2016 20:15 ~ktoś

  uśmiechnięta gęba mówi wszystko
  tak właśnie działa prokuratorsko-sędziowska mafia - równie NIETYKALNA tak jak ten uśmiechnięty na obrazku
  czy ktoś wytnie tego RAKA?! tego się nie da leczyć, to zdegenerowane środowisko wykańcza kraj

 • Aale

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2016 19:48 ~Aale

  A jednak warszawska drogówka potrafiła stanąć na wysokości zadania i doprowadzić do jego ukarania w 5 Sądach
  A gdzie indziej nie mogli czyli olali sprawę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »