Informacje

16.06.2017 11:45 gość radiowej jedynki

Ziobro zachęca Gronkiewicz-Waltz. "Prawda nas wyzwoli"

SERWISY:

 

- Jesteśmy zdecydowani, by prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i każdy inny świadek, który ma wiedzę, stawił się przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji w stolicy. I z całą pewnością tak się stanie - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W środę Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny zapowiedziała, że nie stawi się przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji, ponieważ uważa, że jest ona niekonstytucyjna.

Pytana, kto będzie w komisji reprezentował miasto, powiedziała: "Myślę, że w sposób naturalny jeden z pełnomocników, który zajmuje się nieruchomościami". Nie wykluczyła, że może to być wiceprezydent Witold Pahl.

"Anarchizacja państwa"

Pytany w piątek w radiowej Jedynce o tę deklarację prezydent Warszawy Ziobro powiedział, że wszystkie partie uczestniczą w pracach komisji i uważają ją za organ, który działa na podstawie prawa.

Odnosząc się do tezy Gronkiewicz-Waltz, iż komisja weryfikacyjna jest niekonstytucyjna, Ziobro stwierdził, iż pokazuje to, że prezydent stolicy "sama się ustanowiła osobą, która stoi ponad wszelkim prawem, i wyrocznią, która rozstrzyga, co jest zgodne z konstytucją, a co nie".

- To jest dowód takiej, obiektywnie patrząc z boku, próby anarchizacji państwa, ale to jest przede wszystkim też decyzja politycznie kompromitująca - przekonywał Ziobro.

Jego zdaniem prezydent Warszawy działa przy tym wbrew "rozumnym argumentom" i "szkodzi sobie najbardziej". Jeśli w sprawie reprywatyzacji nie ma sobie nic do zarzucenia, to "powinna pierwsza się stawić i przed kamerami złożyć obszerne zeznania, by udowodnić, że w tej sprawie postępowała właściwie".

- A jeżeli tego nie chce robić i nawet wbrew własnemu środowisku politycznemu opowiada dyrdymały o rzekomej niekonstytucyjności, to znaczy, że naprawdę bardzo, bardzo się boi - powiedział.

"Chodzi o krzywdę ludzką"

- My jesteśmy zdecydowani, żeby każdy świadek, który ma wiedzę i może pomóc wyjaśnić sprawy, stawił się przed komisją i z całą pewnością tak też się stanie w tym wypadku - zaznaczył.

- Bo tu nie chodzi o panią Gronkiewicz-Waltz. Pani Gronkiewicz-Waltz jest z perspektywy pracy komisji osobą trzeciorzędną. Chodzi o krzywdę ludzką, o tysiące ludzi, które zostały skrzywdzonych niewłaściwymi, bezprawnymi działaniami oszustów i towarzyszącymi im działaniami urzędników, a czasami też jest sądów. To wymaga wyjaśnienia i naprawy krzywd tam, gdzie one się stały. Nie może pani Gronkiewicz-Waltz tego utrudniać - dodał Ziobro.

Dopytywany, czy prezydent stolicy może zostać doprowadzona na przesłuchanie przed komisją, Ziobro podkreślił, że to, jak się zachowuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, nie jest najważniejszą sprawą dla komisji.

- I ona, i każda inna osoba, która posiada wiedzę, będzie musiała stawić się przed komisję. I nie chcę teraz uprzedzać faktów, natomiast będziemy podejmować takie działania, które są po prostu niezbędne co do każdego świadka - zapowiedział minister.

Na uwagę dziennikarza, że prezydent Warszawy być może obawia się nie tyle odpowiedzi na pytania polityków, co próby medialnego linczu przez komisję zdominowaną przez przeciwny jej obóz polityczny, Ziobro odparł, że sam szanował reguły gry, gdy był wzywany przed komisje śledcze, które "jawnie, przy obecności kamer, prowadziły przesłuchania" w czasie, "kiedy PO posiadała zdecydowaną większość w parlamencie".

"Prawda wyzwala"

Jak zaznaczył, robił to, pomimo że "wcale do przyjemnych zajęć to na pewno nie należało". Stwierdził też, że był wówczas zdania, że "ta komisja nie powinna funkcjonować, działa bezpodstawnie, jedna czy druga".

- Stawiałem się i wyjaśniałem, i składałem zeznania, i myślę, że te zeznania przemawiały na moją rzecz, i wygrałem każde starcie, również z bardzo takimi zacietrzewionymi członkami PO, którzy (...) w tych komisjach zasiadali. Bo prawda nas wyzwoli i prawda zwycięża, trzeba mieć odwagę i do tego też zachęcam panią Gronkiewicz-Waltz - mówił szef resortu sprawiedliwości.

PAP/kz/pm/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 11:52 ~warszawiak

  Gronkiewicz~Gronkiewicz

  Hanna Gronkiewicz-Waltz obrała strategię - iść w zaparte!

  Zupełnie tak, jak kurdupel. ON także nie jest niczemu winien! ;)

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 10:46 ~warszawiak

  Rżniesz głupa, czy nim jesteś?! ;)

 • robson82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 10:22 ~robson82

  on mówi o krzywdzie ludzkiej toż to skandal !!!! mam nadzieje że odpowie za to co do tej pory zrobił innym ludziom nie winnym.

 • Marian Paździoch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2017 07:44 ~Marian Paździoch


  Bl0toBl0to

  Dobrze, że ten Ziobro stanie przed Trybunałem Stanu, już za jakieś 1,5 roku, może dwa, prawo nie jest rychliwe ale sprawiedliwe. Świat zza krat jest inny, sam się przekonasz.
  satan~satan

  przykro mi, ale po, która prawdopodobnie zyska na tym bałaganie, dogada się z pisem szybciej, niż ci się zdaje. żadnych procesów nie będzie. może już zresztą rozmowy są prowadzone, czego dowodem jest obecność tzw. opozycji w tej komisji.
  nie zapominaj, że to są koledzy, byli, bo byli, ale koledzy.

  Jeśli na hasłach depisyzacji Polski i rozliczeniu winnych za to, co się z krajem stało PO wjedzie do Sejmu to kogoś PiS będzie musiał poświęcić na pokazowy proces. Ale wątpię, żeby akurat był Ziobro.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 21:58 ~Wierzbno

  Powinna pójść i tak jak Lew Rywin "na zadane pytanie odmawiam udzielenia odpowiedzi"

 • taktoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 20:10 ~taktoja

  Jeżeli nawet jakimś cudem zawlecze ją przed komisję to ciekawe jak zmusi ją do mówienia??

 • świecznikowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 19:14 świecznikowski

  Bl0toBl0to

  W szkole uczyli, że ZERO to ZERO. Zawsze było, jest i będzie zerem.

  To komu ukradli ten rower?

 • lysystream

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 19:07 ~lysystream

  Chyba ten pan nie ma zamiaru nikogo zabijac ?

 • mayor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 19:00 mayor

  Gronkowiec i tak nie "zakuma" :)

 • baobab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 18:45 ~baobab

  Ziobro wyzwoli Gronkiewicz jak Blide?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »