Informacje

09.02.2017 18:30 kwestia terminu posiedzenia

Ziobro: sąd, który nie aresztował "Hossa", złamał prawo

SERWISY:

- Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów, podejmując decyzję ws. wniosku prokuratury o areszt dla organizatora grupy trudniącej się oszustwami starszych osób metodą na wnuczka Arkadiusza Ł. ps. Hoss, mógł popełnić czyn kryminalny, nie dopełnić obowiązków - poinformował w czwartek prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

"Hoss" nie został aresztowany, prokuratura odwołała się od tej decyzji. Według Ziobry, w sprawie doszło do przekroczenia 24-godzinnego terminu, które ma sąd na aresztowanie podejrzanego. Po tym terminie sąd ma obowiązek wypuścić osobę zatrzymaną na wolność. Jak dodał Ziobro, może to oznaczać niedopełnienie obowiązków przez sąd, w dyspozycji którego pozostawał "Hoss".

- Na skutek analizy, którą zleciłem prokuratorom Prokuratury Krajowej, można ocenić, że mamy do czynienia nie tylko z kontrowersyjną decyzją sądu w rozumieniu nie zastosowania najdalej idącego środka zapobiegawczego, który był ze wszech miar uzasadniony - i historią kryminalną tego przestępcy i okolicznościami związanymi z jego zatrzymaniem, faktem unikania odpowiedzialności karnej brakiem stałego miejsca zamieszania, jak i wysoką grożącą mu karą - ale sąd mógł dopuścić się czynu, który wykracza poza zakres tylko i wyłącznie kontroli instancyjnej. Czyli, że możemy mieć tutaj do czynienia z czynem kryminalnym - mówił Ziobro.

Prokuratura potwierdza

- Sąd, do którego prokuratura wystąpiła o areszt wobec Arkadiusza Ł., wyznaczył posiedzenie po przewidzianym na to 24-godzinnym terminie - powiedział w czwartek zastępca prokuratora krajowego Krzysztof Sierak.

Przedstawiając historię zatrzymania Arkadiusza Ł. prok. Sierak poinformował, że materiały przeanalizowane przez Prokuraturę Krajową wskazują, że w sprawie "został przekroczony dopuszczalny 24-godzinny czas kontynuowania zatrzymania podejrzanego po wniesieniu do sądu wniosku o jego tymczasowe aresztowanie".

Sierak przypomniał, że ograniczenie czasu zatrzymania wynika z konstytucji i z kodeksu postępowania karnego, i że zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od zatrzymania podejrzanemu nie zostanie doręczone postanowienie sądu o aresztowaniu wraz z zarzutami.

Jak powiedział prokurator, podejrzany Arkadiusz Ł. Został zatrzymany 2 lutego o 13.55 przez funkcjonariuszy CBŚP w Warszawie. 3 lutego został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie między 18.00 a 19.00 prokurator przedstawił mu sześć zarzutów wyłudzeń w Niemczech i Austrii. 4 lutego o 9.00 prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu, przekazując Arkadiusza Ł. do dyspozycji sądu.

Sąd - mówił Sierak - wyznaczył posiedzenie dopiero na 5 lutego na 9.00 – "na godzinę, o której faktycznie podejrzany powinien być zwolniony". - Sąd wyznaczył termin posiedzenia w sposób, który faktycznie uniemożliwiał skuteczne przeprowadzenie posiedzenia - powiedział Sierak. Podkreślił, że procedując w godzinach 9.00-12.00 sąd pozbawił podejrzanego wolności naruszając konstytucję i kpk.

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro potwierdził, że dowiedział się w czwartek, iż "Hoss" stawił się w Poznaniu na nałożony na niego dozór policyjny.

- Ale to nie znaczy, że w dalszym ciągu będzie się wywiązywał ze swych obowiązków, biorąc pod uwagę jego dotychczasowy tryb życia - prokuratorzy obawiają się, że w kluczowym momencie może zniknąć - dodał Ziobro przypominając, że prokuratura chce od sądu wyższej instancji zmiany decyzji i zastosowania aresztu.

W piątek zbierają się sędziowie

W czwartek po południu do sprawy odniósł się prezes Sądu Okręgowego w Warszawie - chce wyjaśnienia działań sądu rejonowego.

"W nawiązaniu do publicznej wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości z 9 lutego 2017 r., dotyczącej okoliczności rozpoznania wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego Arkadiusza Ł. przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie informuje, że podjęte zostały czynności zmierzające do wyjaśnienia przedstawionej sytuacji. W tym celu prezes Sądu Okręgowego w Warszawie podjął decyzję o zwołaniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na 10 lutego" - głosi komunikat zamieszczony na stronach internetowych Sądu Okręgowego.

Kolegium Sądu Okręgowego składa się z ośmiu sędziów oraz prezesa sądu. Do kompetencji Kolegium należy m.in. "wypowiadanie się w przypadkach zachowań sędziów i asesorów sądowych naruszających zasady etyki" oraz "wyrażanie opinii w innych sprawach przedstawionych przez prezesa SO, prezesa Sądu Apelacyjnego, Krajową Radę Sądownictwa oraz Ministra Sprawiedliwości".

Pomysłodawca metody "na wnuczka"

Arkadiusz Ł., zatrzymany pod koniec ubiegłego tygodnia na warszawskiej Woli, jest według śledczych pomysłodawcą jednej z najpopularniejszych metod oszustw - na tzw. wnuczka i liderem jednej z największych i najprężniej działających w Polsce i z terenu Polski grup zajmujących się tym procederem. Jej członkowie mają na swoich kontach wielomilionowe wyłudzenia; średnio, przy jednorazowych oszustwach były to kwoty sięgające 40-50 tys. euro.

Usłyszał zarzuty popełnienia, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, czterech oszustw metodą "na wnuczka" na łączną kwotę ponad 1,4 mln złotych. Prokuratura wystąpiła do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów z wnioskiem o jego areszt, sąd orzekł natomiast poręczenie majątkowe w wysokości 300 tys. zł, dozór policji z obowiązkiem stawiennictwa pięć razy w tygodniu oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Prokuratura od tej decyzji złożyła zażalenie, które zostanie rozpatrzone przez sąd okręgowy 16 lutego. W środę "Hoss" stawił się na dozór w poznańskiej komendzie rejonowej policji.

PAP/mś/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • teraja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 23:40 teraja1

  A jakie sa lapowki przy takich pieniadzach ?

 • beata te

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 23:01 ~beata te

  Brawo dla Ziobry. To jedyny człowiek który może a co najważniejsze chce zrobić porządek z rozzuchwalonymi do cna naszymi sądami. Mnie nie obchodzi czy on ma kwalifikacje czy nie, mnie nie obchodzi czy on to robi dla popularności czy nie ...... Mnie obchodzi to że działa...... działa w rażących sprawach. Inni jego poprzednicy nie byli w stanie w ogóle w jakikolwiek sposób zareagować na takie rzeczy. Nie zaleznie od tego czy to jest zgodne z literą prawa czy nie, nasze sądownictwo samo zapracowało sobie na to przez wiele lat.

 • Qecpdo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 21:50 ~Qecpdo

  bardzo smutni jestecie~bardzo smutni jestecie

  Czego i kogo wy ludzie bronicie? Chcecie żeby i Wam okradł matkę czy ojca? Dziadka lub babcię? Z nienawiści politycznej jesteście w stanie skalać nawet własne gniazdo. Sąd zachował się skandalicznie i nic tego nie zmieni. Jak czytam komentarze, to dochodzę do wniosku, że taki wymiar sprawiedliwości mamy, jakie społeczeństwo.

  Taki rząd mamy i prezydenta jak społeczeństwo. To są wybrańcy społeczeństwa. Facet, ktory ledwo studia skończył i nie umiał nawet jednego przestępcy skazać kilka lat temu. Teraz znowu wydaje wyroki przed sądem. Zero to zero i polityka tu nic nie ma do rzeczy

 • dario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 21:34 ~dario

  i bardzo dobrze, do przodu panie Zbyszku!

 • bardzo smutni jestecie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 20:55 ~bardzo…

  Czego i kogo wy ludzie bronicie? Chcecie żeby i Wam okradł matkę czy ojca? Dziadka lub babcię? Z nienawiści politycznej jesteście w stanie skalać nawet własne gniazdo. Sąd zachował się skandalicznie i nic tego nie zmieni. Jak czytam komentarze, to dochodzę do wniosku, że taki wymiar sprawiedliwości mamy, jakie społeczeństwo.

 • Bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 19:52 ~Bolek

  Ziobro Wielki Niezwisly- - ciemny lud, żal patrzeć.
  UKSy wytrzymują zwroty Vatu do których wcześniej nie było watpliwości, firmy zaczną upadać a bezrobocie wzrośnie bo reszta wyniesie sie z tego kraju. Za VAT dostaniesz ćwierć wieku za pedofilie zawiasy. Za 500 plus zapłacimy wszyscy - najwiecej ci najbiedniejsi. Bezsensowna komisja smoleńska, skok wolomin, Misiewicz, obrót ziemia tylko dla kleru, Rydzyk i jego dofinansowania, Wiadomości, Macierewicz, upubliczńienie wizerunku protestujacych i oskarżenia dla nich i śmiech Kaczynskiego w aucie (nie wspomnę o jego ochronie na która jak mówią wszyscy sie składamy)..... a oni dopiero sie rozkręcają. Władza nigdy wcześniej nie była tak bezczelna.

 • dawidov

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 19:13 dawidov

  A ile sie juz ty nalamales prawa i dalej jestes na wolnosci, ale juz niedlugo.

 • Przypomnę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 19:09 ~Przypomnę

  A jak tam panie Ziobro ma się SKOK PISU w Wołominie. Podobno przekręciliscie 2,5 mld zł. Kiedy będzie komisja bo jak widac Amber Gold to pryszcz a wielki wrzód to SK WOŁOMIN.

 • van der Lik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 18:30 van der Lik

  Czy nie czas wszcząć śledztwa w celu wyjaśnienia jakim cudem Zero Ziobro uzyskał na UJ tytuł magistra prawa?

 • nickt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 17:48 ~nickt

  Jest dobra zmiana, to musi być hossa, żeby mogła być bessa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »