Informacje

01.12.2013 07:11 Policja: "Jest ślisko. Jest niebezpiecznie"

Zima nie dla rowerzystów?

SERWISY:


Miejskie rowery Veturilo właśnie zakończyły sezon, ale wielu rowerzystów nie zamierza odstawiać jednośladów do piwnicy. - Zima to nie jest czas dla pojazdów, które mają tylko dwa koła – komentuje policjant Piotr Jakubczyk z KSP. I apeluje, by rowerzyści na czas zimy zrezygnowali z jazdy, dla własnego bezpieczeństwa. - Nie ma przygotowanej infrastruktury - ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Podobnego zdania jest szef Tour de Pologne, wybitny kolarz, Czesław Lang.

MIEJSKIE ROWERY VETURILO ZAKOŃCZYŁY SEZON - CZYTAJ WIĘCEJ.

W czasie konferencji prasowej podsumowującej bezpieczeństwo na stołecznych drogach w 2013 r. Piotr Jakubczak z Komendy Stołecznej Policji zaapelował do kierowców, by ci w czasie zimy zachowali szczególną ostrożność na śliskich stołecznych drogach. Zwrócił się również do rowerzystów z apelem, który zapewne wielu z nich zdziwi.

CZYTAJ WIĘCEJ O BEZPIECZEŃSTWIE NA DROGACH W 2013 R.

"To nie jest czas dla rowerzystów"

Policjant przyznał, że choć sam jest rowerzystą, zimą nie wsiada na jednoślad.

- Jest ślisko, niebezpiecznie. Nie ma przygotowanej infrastruktury do jazdy w zimie. Nasze rozwiązania, jeżeli chodzi o odśnieżanie dróg, wciąż nie są na poziomie, na jakim są w krajach, które dużo wcześniej zajęły się problematyką rowerową. Wydaje się, że rozsądek podpowiada by zostawić rower w garażu – powiedział Piotr Jakubczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i dodał, że zima to czas zmniejszenia prędkości oraz zwiększenia rozwagi.

- To czas śliskich dróg. To na pewno nie jest czas dla pojazdów, które mają tylko dwa koła. Nie mają innego podparcia. Kiedy jest ślisko, staramy się zostawiać jednoślady w domu i w dużych aglomeracjach korzystamy z komunikacji miejskiej – przekonywał Jakubczyk.

Lepszy spacer niż ryzyko

Podobne zdanie wyraził Czesław Lang, były kolarz, wicemistrz olimpijski, organizator najważniejszego kolarskiego wyścigu w Polsce – Tour de Pologne.

- Jeżeli jest niebezpiecznie, lepiej zrobić sobie spacer niż ryzykować. Są drogi, po których nie polecam jazdy – np. po oblodzonych jezdniach. Bardzo fajnie w zimie jeździ się po Lesie Kabackim. To jest również nauka techniki jazdy. W mieście można jeździć, jeżeli jest sucho – skomentował Lang.

Zaznaczył, że zawsze trzeba dbać o bezpieczeństwo, czyli dobre oznakowanie roweru i kask.

- Narzekamy na kierowców, ale też często rowerzyści nie jeżdżą na tych rowerach zgodnie z przepisami – ocenił Lang.

Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich stwierdził z kolei, że jeżeli ktoś jeździ bez oświetlenia, lepiej by zostawił swój rower w domu.

- Jeżeli rowerzysta jest dobrze oznakowany to, jeżeli wytrzyma wiatr i mróz, nie widzę problemu – powiedział Adam Sobieraj.

Miasto nie planuje póki co odśnieżania ścieżek rowerowych. Łukasz Puchalski, miejski pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej, rozwiał niedawno w rozmowie z tvnwarszawa.pl nadzieję, że zima przyniesie przełom w podejściu ratusza do rowerzystów.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚCIEŻKACH ROWEROWYCH ZIMĄ.

Jeździcie na rowerze także zimą? Jak oceniacie miejską infrastrukturę rowerową? Zachęcamy do dyskusji na naszym forum.

band/mz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 23:49 ~aaa

  jeat ślisko i niebezpiecznie, tak, ale jak bedziemy szarzować po lodzie goralkiem od komuni takim co pewnie jezdzi pan policjant. Rowerzysta który bedzie jechał normalnym tempem, bedzie zachowywal ostrożnośc to znacznie zmininimalizuje ryzyko wypadku. Po zatym w zimą trzeba omijac szczegolnie niebezpiecze miejsca.

 • borys von barttyg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 23:54 ~borys von barttyg

  anty_platfus_obywatelski~anty_platfus_obywatelski


  4) nie zmieniają opon  Ja mam co roku nowe :( W samochodzie na 5 lat mi starczają.

 • rmikke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2013 13:38 ~rmikke

  benek~benek

  W zimę trzeba być samochodzistą, żeby się Tuskowi dziura nie powiększyła.


  Jak to nie zmieniają opon?

  No OK, ja to zmieniam cały rower, więc można powiedzieć, żąe nie zmieniam opon, ale wielu rowerzystów zmienia opony na zimę.

 • marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 22:57 ~marcin

  Policja i służby nie umieją zapewnić bezpieczeństwa w mieście, to takie wspaniałe rady serwują. Osobiście proponuję także:
  - starszym osobom i niepełnosprawnym pozostanie zimą w domu, bo rozsądniej. Nie umiemy porządnie odśnieżać chodników
  - dzieci także w domu. Nie umiemy zadbać o czyste powietrze.
  -

 • Jakub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 19:01 ~Jakub

  nik~nik

  samochód ma 4 miejsca podparcia, a jednoślad (rower, motor) tylko 2; z podstaw matematyki w 5 klasie podstawówki wiadomo, że 2 punkty nie wyznaczają płaszczyzny, do wyznaczenia płaszczyzny potrzebne są 3 punkty; rower lub motocykl szybciej wywrócą się na śniegu lub lodzie niż samochód; poza tym ne ma czegos takiego jak opony zimowe do rowerów lub motocykli

  Właśnie wykazałeś się niewiedzą w temacie. Jest duży wybór opon zimowych z kolcami do rowerów. Stara zasada - jak nie wiesz, nie mów.

 • wintercyclist

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 17:43 ~wintercyclist

  nik~nik

  poza tym ne ma czegos takiego jak opony zimowe do rowerów


  Niema, niedasię, łojezu.

  http://www.schwalbe.com/en/spikes.html
  Są już od lat.

 • moonwalker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 14:54 ~moonwalker


  PW601~PW601

  Jeżdzę dzień w dzień rowerem 2x20km, niezależnie od pogody. Owszem, dni mroźne, mokre, a szczególnie wietrzne, są trudne, ale jaką mam alternatywę? Zbiorkomem zajmuje mi 1,5h w jedną stronę, o ile wszystko przyjedzie na czas (o czym można tylko marzyć zimą). Samochodu nie kocham na tyle, by specjalnie stać w korku, byle tylko spędzić w nim więcej czasu. To już lepiej zbiorkomem, bo przy najmniej książkę poczytam.

  Nawet zakładając, że w części rowerowe zainwestuję tyle, ile w bilet lub aż tyle co w paliwo, to żadnym nie dojadę w 45-50 minut (w lecie, z wiatrem w plecy, nawet 35 min). Dzięki rowerowi jedyne oponki które mam, są na kołach.

  No i uczucie, gdy tęsknie śledzą mnie liczne pary oczu, uwięzione za szkłem w korku...
  ada~ada


  Jeżdżę autem i "przeczytałam" w tym czasie mnustwo ciekawych książek, a jak trafi się korek to przy dobrej powieści sensacyjnej można się tylko cieszyć - audiobooki są super, szczególnie jak czyta pan Globisz - czysta rozkosz - polecam.


  Ja już od dawna słucham audiobooków w aucie. Kiedyś lubiłem radio, ale raklamy mnie odrzucają.

  Gdyby nie audiobóoki pewnie któregoś pieknego dnia zrobiłbym jak bohater "Upadku" grany przez Michaela Douglasa - wysiadł z auta na środku mostu i poszedł piechotą.

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 13:54 ~nik


  nik~nik

  jak widać słowa policji do niektórych nie trafiają; niestety na drodze nie jesteś sam; to, że zginiesz pod kołami - trudno, nic się nie stanie, selekcja naturalna, mniej myslące osobniki powinny ginąć, ale niestety gdy wywrócisz się na lodzie tuż przed prawidłowo jadącym samochodem, to możesz wsadzić niewinnie za kratki mądrego człowieka, który pracuje ciężko dla tego kraju i przynosi nam wszystkim pożytek, człowieka, który nie będzie miał jak udowodnić, że mu wpadłeś pod koła a nie on wjechał na Ciebie
  Czesław~Czesław

  Dlaczego zakładasz, że przewróci się komuś pod koła? Równie dobrze mogę zakładać, że ktoś jadąc samochodem wpadnie w poślizg i wjedzie w tłum czekający na przystanku.

  samochód ma 4 miejsca podparcia, a jednoślad (rower, motor) tylko 2; z podstaw matematyki w 5 klasie podstawówki wiadomo, że 2 punkty nie wyznaczają płaszczyzny, do wyznaczenia płaszczyzny potrzebne są 3 punkty; rower lub motocykl szybciej wywrócą się na śniegu lub lodzie niż samochód; poza tym ne ma czegos takiego jak opony zimowe do rowerów lub motocykli

 • Kodo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 13:48 ~Kodo

  zyrol81~zyrol81

  Jeżdżę rowerem zima, ale rzadko. Winna nie jest pogoda tylko stan odśnieżenia ddr. Akurat brodzenie rowerem w śniegu do kolan nie nalezy do dużych przyjemności. Jeździłbym rowerem caly rok gdy miasto o to dbało. Tymczasem w drodze do pracy ddr sa pod sniegiem a przy ulicach zakaz wjazdu rowerów. W większości pozostaje mi rower prowadzic. A szkoda:(


  Jaki śnieg do kolan, do jazdy służą drogi a tam raczej śniegu do kolan nie ma. W przypadku, gdy śnieg do kolan zasłania ścieżkę rowerową to łątwiej udowodnić że ona tam jest niż chodnik pod śniegiem, bo ścieżka ma przynajmniej znaki.

  Podsumowując: Widzisz słabo odśnieżoną drogę ze znakami drogi rowerowej to znaczy, że to jest droga rowerowa a nie chodnik bo inaczej przy chodniku byłby przynajmniej znak. A jak pan Policjant chce udowodnić inną wersję to niech odśnieża ;-).

 • Kodo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 13:47 ~Kodo

  zyrol81~zyrol81

  Jezdze rowerem zima, ale zadko. Winna nie jest pogoda tylko stan odsniezenia ddr. Akurat brodzenie rowerem w sniegu do kolan nie nalezy do duzych przyjemnosci. Jezdzilbym rowerem caly rok gdy miasto o to dbalo. Tymczasem w drodze do pracy ddr sa pod sniegiem a przy ulicach zakaz wjazdu rowerow. W wiekszosci pozostaje mi rower prowadzic. A szkoda :(

  Jaki śnieg do kolan, do jazdy służą drogi a tam raczej śniegu do kolan nie ma. W przypadku, gdy śnieg do kolan zasłania ścieżkę rowerową to łątwiej udowodnić że ona tam jest niż chodnik pod śniegiem, bo ścieżka ma przynajmniej znaki.

  Podsumowując: Widzisz słabo odśnieżoną drogę ze znakami drogi rowerowej to znaczy, że to jest droga rowerowa a nie chodnik bo inaczej przy chodniku byłby przynajmniej znak. A jak pan Policjant chce udowodnić inną wersję to niech odśnieża ;-).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »