Informacje

23.03.2018 21:40 PRACOWNIA PRZEWROTU KOPERNIKAŃSKIEGO

Zielony dach, elewacja z membran. Nowy budynek Kopernika

SERWISY:

Centrum Nauki Kopernik chce zbudować Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego - centrum badawczo-rozwojowe, w którym będzie można zaprojektować i od razu dokładnie przetestować nowe rozwiązania edukacyjne. Otwarcie Pracowni planowane jest za trzy lata.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) ma być centrum badawczo-rozwojowym, w którym będzie można jednocześnie zaprojektować, stworzyć i przetestować nowe rozwiązania edukacyjne, które będą wspierały rozwój tzw. kompetencji XXI wieku: krytycznego myślenia, umiejętności wyszukiwania informacji czy pracy w zespole.

W PPK pracować będą interdyscyplinarne zespoły, złożone m.in. z biologów, fizyków, inżynierów, psychologów i antropologów. - Taki zespół będzie się zastanawiał, jak stworzyć zestaw edukacyjny, eksponat, scenariusz do szkoły, który faktycznie będzie budował kompetencje XXI wieku - tłumaczyła w piątek podczas konferencji prasowej Aleksandra Wójcik-Głodowska z Centrum Nauki Kopernik.

Tworzyć i testować

Jak mówiła, w Pracowni będzie można stworzyć fizycznie np. zestaw edukacyjny, jak również mieć możliwość zaproszenia grup, które to nowe rozwiązanie będą testować. - Będzie to unikalna przestrzeń: miejsce, gdzie możemy przyprowadzić grupy i sprawdzić na nich, jak funkcjonują rozwiązania - dodała.

W siedzibie PPK znajdą się laboratoria wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia m.in. zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych oraz z wykorzystaniem nowych technologii, np. VR i drukarek 3D. Powstanie w niej również duży warsztat konstruktorski z narzędziami do samodzielnego projektowania i budowy zestawów do samodzielnego wykonywania eksperymentów. W PPK znajdą się również pomieszczenia pozwalające na testowanie różnych formatów zajęć w warunkach np. szkolnych czy domowych.

Innowacyjna technologia

Jak przekonywała Wójcik-Głodowska, projektowana pracownia jest logicznym rozszerzeniem oferty Centrum Nauki Kopernik. - W ramach naszej działalności edukacyjnej zadajemy sobie pytania: co zrobić, żeby zestaw edukacyjny był bardziej przyjazny? Co zrobić, żeby nauczyciel nie odłożył tego, co dostanie do klasy na półkę i nie wrócił do starych nawyków? Jak przebiegają procesy uczenia się? Wytwarzamy też nasze własne zestawy edukacyjne czy wystawy objazdowe. Chcielibyśmy pogłębiać ten temat i bardziej go rozwijać - mówiła.

Projekt siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego tworzony jest w innowacyjnej technologii BIM (Building Information Modeling). BIM pozwala wyłapać różnego rodzaju problemy już na etapie projektowania budynku - a nie w trakcie budowy, co pozwala znacząco zmniejszyć koszty całej inwestycji. - Problemy związane z błędami w dokumentacji i brakiem koordynacji kosztują w Stanach Zjednoczonych około 520 milionów dolarów. Natomiast BIM pozwala zmniejszyć te koszty do 20 milionów dolarów - tłumaczyła podczas konferencji prasowej Edyta Andrejczyk z Centrum Nauki Kopernik.

Zielony dach, elewacja z membran

Budynek PPK będzie znajdował się przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik. Oba obiekty skomunikuje podziemny łącznik. Nowy budynek będzie zajmował powierzchnię około 6000 metrów kwadratowych.

Ma mieć prostą i lekką bryłę w kształcie prostopadłościanu, z oryginalną fasadą stworzoną z wypełnionych poduszek z membran. "Nietypowy materiał i konstrukcja elewacji stworzy niezwykle atrakcyjny wizualnie, energooszczędny i przyjazny dla środowiska obiekt" - przekonują pracownicy CNK.

Budynek będzie miał zielony dach, który stanie się dla gości Kopernika miejscem relaksu. Znajdą się na nim także panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej.

Przetarg na generalnego wykonawcę zostanie ogłoszony w drugiej połowie 2018 roku. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2020 roku. CNK ocenia, że budynek powinien zostać oddany do użytkowania na początku 2021 roku. Przybliżony koszt inwestycji to 50 milionów. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, aktualnie CNK oczekuje na informację o tym, czy otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Zobacz nasze archiwalne nagrania z Centrum Nauki Kopernik:

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2018 00:23 ~Aśka

  Dobrze że ostatnio coraz powszechniejsze staje się ekobudownictwo i przy stawianiu nowych budynków myśli sie nie tylko o kosztach,ale i środowisku. Widać to po projektach takich jak ten czy choćby Implant na Chmielnej. Myślę że w dłuższej perspektywie wyjdzie to na dobre nam wszystkim ;)

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 18:16 ~Piękny Roman

  gemws~gemws

  A dla Warszawiaków jak zwykle wszystko źle, po co w ogóle cokolwiek budować w tym mieście inwestować przecież zawsze źle;)
  Most miał być trochę S8 by odciążył, Cały Żoliborz protestował że nie chcą mostu.. I tak ze wszystkim:)

  Dziękujemy i nie zatrzymujemy, zajmij się forum swojego miasta, a nie nam tutaj będziesz dyktować co ma się podobać.

 • gemws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 15:02 ~gemws

  A dla Warszawiaków jak zwykle wszystko źle, po co w ogóle cokolwiek budować w tym mieście inwestować przecież zawsze źle;)
  Most miał być trochę S8 by odciążył, Cały Żoliborz protestował że nie chcą mostu.. I tak ze wszystkim:)

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 14:52 ~Piękny Roman

  Parkingu dla autokarów z gośćmi jak nie było tak niema.

 • ormo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 12:30 ~ormo

  ciekawe gdzie będzie parking... pewnie na bulwarach.

 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 11:57 ~end

  Cały olbrzymi ODDYCHAJĄCY skwer zalewamy betonem. Brawo! to jest faktycznie postęp. Jeszcze trochę a bulwary nadwiślańskie będą w 100% zalane betonem i położonymi kaflami.
  Zero ziemi, trawy, krzaków, drzew itd.
  Wizja godna XXI wieku .......

 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 11:14 ~mmmm

  ale koszmarek...

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 08:33 ~obywatel

  STOP zostawcie tam trochę zieleni !!!!! inaczej zostaną tylko betonowe bylwary

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 08:15 ~wawa

  A kto zaprojektował ten barak?

 • gdgdgdgd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2018 05:07 ~gdgdgdgd

  Bo Warszawa ma tyle zabytków że koniecznie musi być to nowoczesny ekologiczny budynek? W barokowym dworze jaki mógłby powstać imienia polskich Uczonych oczywiście nie może być ekologii i nie można prowadzić wykładów i zadań ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »