Informacje

04.09.2017 15:50 "rozwiązania zgodne z decyzją środowiskową"

Zielone światło dla okrojonej obwodnicy. Bez tunelu i długiej estakady

SERWISY:


Coraz bliżej wydania przez wojewodę pozwolenia na budowę ostatniego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy przechodzącego między innymi przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska dała zielone światło tańszemu wariantowi, który zakłada większą ingerencję w środowisko.

Przypomnijmy. Za projekt i budowę 7,5-kilometrowego odcinka od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska odpowiedzialna jest firma Warbud, z którą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę w grudniu 2015.

Omawiany odcinek przechodzić będzie przez Wawer, Mazowiecki Park Krajobrazowy, a w Majdanie będzie się łączyć ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy i autostradą A2.

Wyłoniony wykonawca zaproponował, że inwestycję zrealizuje za 561,66 mln złotych, czyli o ponad 300 mln złotych mniej niż przeznaczyła na niego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (923,8 mln złotych). Inwestycja obejmować miała między innymi budowę tunelu pod torami PKP i ul. Patriotów, a także wybudowanie długich estakad nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym.

Szukali oszczędności

W związku z tym od początku szukano oszczędności, o czym nie raz pisaliśmy. Okrojony wariant forsowany przez wykonawcę budził wątpliwości. Dlaczego?

Pierwotnie inwestycja miała obejmować budowę tunelu pod torami kolejowymi i ulicą Patriotów, a także długich estakad nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. Jednak okazało się, że zamiast tunelu Warbud chce wybudować wiadukt, a długą estakadę zastąpić trzema krótszymi, resztę trasy prowadząc na nasypach. Ostatecznie wykonawca zmienił zdanie co do wiaduktu w Wawrze - tunelu wciąż nie chce, ale proponuje zastąpienie go tzw. wanną, czyli tunelem bez sufitu. Nasypy pozostały.

Co raz bliżej

Początkowo informowaliśmy, że inwestycja czeka na drugą ocenę środowiskową. Dokument to jednak nie "nową decyzja środowiskowa". - Ta została wydana w 2011 roku i nadal obowiązuje - sprecyzowała Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Co więc zostało wydane? - RDOŚ wydał postanowienie w ramach prowadzonego przez wojewodę mazowieckiego postępowania w sprawie wydania Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej - informuje rzeczniczka. - Bez tego postanowienia pozwolenie na budowę nie mogłoby być wydane - dodaje.

Zatem RDOŚ wykonał druga ocenę środowiskową, która stała się podstawą nowego postanowienia. To zostało już przekazane wojewodzie. Bo to on ma wydać ostatni istotny dokument niezbędny do rozpoczęcia inwestycji, czyli wspomniany ZRID.

A co ze zmianami w projekcie, które planuje Warbud? - To nie są istotne zmiany - bagatelizuje Tarnowska. - Rozwiązania są zgodne z decyzją środowiskową, w innym przypadku postanowienie nie zostałoby wydane - zapewnia.

Jak informuje "Gazeta Stołeczna", regionalna dyrekcja odrzuciła większość uwag do tego projektu od ponad 100 mieszkańców i instytucji.

41 miesięcy na budowę

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inwestycja ma być gotowa w ciągu 41 miesięcy od podpisania umowy, czyli od 15 grudnia 2015 roku. "Do czasu nie wlicza się okresów zimowych tj. od 15 grudnia do 15 marca" - podają drogowcy.

su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2017 21:50 ~Wierzbno


  juras~juras

  Super! Na Ursynowie dłuugi tunel, pochłaniacze, wyciszacze i park na wierzchu - już nie było można więcej wydać, a na Pradze po taniości !!! A jaki sprytny Wykonawca! Skąd oni wiedzieli, że można tak, bez tunelu, bez długiej estakady???
  wawa~wawa

  A gdzie jest tam Praga?


  Właśnie, tam jest Wawer.

 • cdsfdsfsdfsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2017 21:25 ~cdsfdsfsdfsd

  autor sam sobie przeczy. tunel pod torami i patriotow będzie ALE NIC POZA TYM...a każdy sobie wyobrazal pewnie z 500m tunelu

 • majki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2017 16:03 ~majki

  g29~g29

  A kiedy w końcu ruszy WSCHODNIA część tejże obwodnicy, czy ktoś coś wie w tym temacie.


  Buduje się od Lublina już dłuższy czas.

 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2017 12:53 ~g29

  A kiedy w końcu ruszy WSCHODNIA część tejże obwodnicy, czy ktoś coś wie w tym temacie.

 • Peternet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2017 12:36 ~Peternet

  Niech w końcy zaczną budować to się może trochę Wawa odkorkuje...
  Działajcie czym prędzej bo koniec 2018-20 już niedługo i będzie musiało być zbudowane... może wtedy choć trochę odetchniemy bo dzisiaj jechałem z Falenicy na Mokotów prawie 2 godziny przez Siekierkowski, trzeba w koncu ta trasę zbudować i czym prędzej tworzyć!!! Jeszcze ze 2-3 mosty by sie przydały na już w Warszawie...

 • WOW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2017 10:50 ~WOW

  A kiedy będzie wschodnia obwodnica Warszawy? Kiedy szyszka spadnie.

 • Partia internetów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2017 10:37 ~Partia internetów

  Mieszkańcy!!! W was siła!!! Protestujcie... blokujcie ulice i nie pozwalalcie... Zrobi się o tym głośno na całą polskę to władza zmięknie.... (bo inaczej straci elektorat)

 • cdrw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2017 10:22 ~cdrw

  Przecież na kilometr to śmierdzi korupcją w RDOŚ. Czy w tym kraju nie ma rzetelnych dziennikarzy, żeby to opisać?

 • Mieszkaniec Wawra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2017 09:38 ~Mieszkaniec Wawra

  Jak sama nazwa wskazuje po większym deszczu trasa zamieni się w WANNĘ, a samochody objeżdżając będą rozjeżdżały Wawer i generowały gigantyczne korki. Wystarczy spojrzeć co teraz dzieje się z przyszłą siódemką w okolicach lotniska. Budowa otwartej wanny na terenie gdzie nie ma kanalizacji deszczowej to straszna głupota. Urzędnicy zamiast przyznać się do błędnych założeń, brną dalej ustępując wykonawcy.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2017 08:43 ~wawa

  juras~juras

  Super! Na Ursynowie dłuugi tunel, pochłaniacze, wyciszacze i park na wierzchu - już nie było można więcej wydać, a na Pradze po taniości !!! A jaki sprytny Wykonawca! Skąd oni wiedzieli, że można tak, bez tunelu, bez długiej estakady???

  A gdzie jest tam Praga?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »