Informacje

15.06.2018 16:12 jest decyzja środowiskowa

Zielone światło dla linii 400 kV na Mazowszu

SERWISY:

Jest decyzja środowiskowa dla budowy linii najwyższych napięć między aglomeracją warszawską a Siedlcami - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Prace budowlane mają ruszyć w połowie roku, inwestycja będzie gotowa w 2020 roku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały w piątkowym komunikacie, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla budowy linii elektroenergetycznej 2 x 400 kV, wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami.

Trasa linii

Jej trasa będzie prowadzić przez sześć gmin województwa mazowieckiego: Dobre, Wierzbno, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz i Wodynie oraz jedną gminę w województwie lubelskim - Stoczek Łukowski. Linia ma liczyć 51 kilometrów.

"Decyzja środowiskowa dla linii 400 kV oznacza, że PSE zaprojektowały inwestycję zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami oraz w sposób pozwalający ograniczyć do minimum ingerencję w środowisko naturalne” - napisano w komunikacie.

Podkreślono, że projekt linii, przedłożony przez inwestora w raporcie środowiskowym, podlegał szczegółowej weryfikacji przez RDOŚ. Sprawdzano zarówno aspekty związane z oddziaływaniem na środowisko, jak i na kwestie społeczne.

„Przeprowadzono m.in. kompleksową inwentaryzację przyrodniczą, pozwalającą ustalić, czy linia może oddziaływać na występujące na danym terenie gatunki roślin i zwierząt. Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz RDOŚ uznała, że inwestycja nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko" - napisano w komunikacie.

Kamień milowy

Dyrektor zarządzający w Centralnej Jednostce Inwestycyjnej PSE Andrzej Kaczmarek podkreślił, że decyzja środowiskowa to "kamień milowy" w realizacji inwestycji i daje zielone światło do rozpoczęcia kolejnego etapu, czyli prac budowlanych.

Budowa linii 400 kV pomiędzy aglomeracją warszawską i Siedlcami służy stworzeniu pierścienia wokół największej polskiej aglomeracji, który nawet w przypadku wyłączenia lub uszkodzenia jego poszczególnych elementów, pozwoli niezawodnie dostarczać do odbiorców energię elektryczną.

PSE zapewniają, że już na etapie projektowania przedsięwzięcia zaplanowano rozwiązania służące ochronie środowiska. Trasa linii została zaprojektowana w bezpiecznym oddaleniu od zwartej zabudowy mieszkaniowej oraz ujęć wody, a także z uwzględnieniem obszarów występowania chronionych gatunków fauny i flory. Planowana linia przebiega ok. 200 m od najbliższego ujęcia wody, a wykonane badania geologiczne pozwolą bezpiecznie posadowić słupy w miejscach, gdzie mogą występować cieki wodne. W uzgodnieniu z nadleśnictwami, inwestor zaplanował także zastosowanie technologii słupów nadleśnych, które pozwolą ograniczyć wycinkę drzew i zachować dotychczasową funkcję obszarów leśnych.

Koniec prac w 2020 roku

PSE zaznaczyły, że inwestycja przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jest już ponad 50 proc. zgód indywidualnych właścicieli na realizację inwestycji na ich nieruchomościach. W przetargu publicznym wybrany został także wykonawca prac budowlanych, z którym została zawarta umowa. Rozpoczęcie budowy linii zaplanowano na połowę 2018 roku.

Zakończenie robót budowlano-montażowych przewidziane jest na przełom roku 2018 i 2019, natomiast zakończenie inwestycji planowane jest w harmonogramie na 2020 rok.

PSE planowały też budowę linii 400kV Kozienice - Ołtarzew. Między innymi ze względu na protesty mieszkańców kontrakt na jej budowę został rozwiązany:

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2018 00:44 ~Nieciej

  Wiejski durak~Wiejski durak

  Z Warszawy do Siedlec jest równe 100 km. Linia ma 50 km. Tak wysokie napięcie zakrzywia czasoprzestrzeń ?

  Ja nie widzę w tym tekście informacji jakoby w jakimkolwiek punkcie planowana linia 400kV miała docierać wprost do Warszawy - od tego są linie 110kV, a tych jest mnóstwo i nie potrzeba chyba nowych. Ta linia ma stanowić jeszcze jedno źródło prądu do stacji 400/110kV, oddalonej od Warszawy zapewne o jakieś 40-50km - summa summarum masz swoje ~100km.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 22:41 ~Jacek

  Wiejski durak~Wiejski durak

  Z Warszawy do Siedlec jest równe 100 km. Linia ma 50 km. Tak wysokie napięcie zakrzywia czasoprzestrzeń ?  A może by tak ruszyć łepetyną i przeczytać artykuł dokładnie. Linia nie będzie prowadziła z Siedlec. Będzie połączona z istniejącą już infrastrukturą i w ten sposób połączy oba miasta.

 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 22:12 ~Mietek

  To dobry krok. Problem jest tez inny. Siec energetycza w Warszawie juz ledwo zipie, a ciagle sa podlaczane do sieci nowe budynki. W koncu to nie wytrzyma. To samo sie tyczy wody. Zauwazyliscie, ze cisnienie spadło?

 • Xaveri

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 21:40 ~Xaveri

  Yea! #siedlce :)

 • Wiejski durak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2018 20:47 ~Wiejski durak

  Z Warszawy do Siedlec jest równe 100 km. Linia ma 50 km. Tak wysokie napięcie zakrzywia czasoprzestrzeń ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »