Informacje

12.01.2012 06:25 "inteligentna sygnalizacja świetlna".

Zielone dla rowerzystów

SERWISY:

Komputer na skrzyżowaniu decyduje, kto bardziej potrzebuje zielonego światła. Czujniki działają już nie tylko na drogach, ale również na ścieżkach rowerowych. Wybraliśmy się z kamerą na Stegny by sprawdzić, jakie udogodnienie dla cyklistów przygotował Zarząd Dróg Miejskich.

Na zakorkowanym skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z al. Sikorskiego i Witosa na Stegnach pojawiła się niedawno "inteligentna sygnalizacja świetlna". Specjalne kamery i czujniki reagują nie tylko na nadjeżdżające samochody, ale także rowerzystów.

- Jeżeli na skrzyżowanie wjedzie samochód, czy na ścieżce pojawi się rower, albo pieszy naciśnie guzik przy sygnalizacji, czujniki to wykryją – tłumaczy Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

 

Pętla dla cyklistów

To dzięki pętlom indukcyjnym komputer wie, jakie jest natężenie ruchu na skrzyżowaniu i kiedy może zapalić zielone światło dla nadjeżdżającego rowerzysty. Właśnie do tego służy pętla indukcyjna. - Żeby jednak spełaniała swoją rolę, rowerzyści nie mogą zjeżdżać ze ścieżki rowerowej - podkeśla Sobieraj.

Takie zachowanie może spowodować, że specjalne kamery nie zauważą cyklisty i zielone światło się nie włączy. - Jednak, gdy detektory "namierzą" już cyklistę, zielone światło nie zmieni się przed zjechaniem rowerzysty ze skrzyżowania - zapewnia rzecznik ZDM.

"Znakomite, ale..."

Jak działa w praktyce taka inteligentna sygnalizacja? Poprosiliśmy Annę Pawluk z Warszawskiej Masy Krytycznej, żeby osobiście sprawdziła. Okazuje się, że znakomicie. - To bardzo przydatna rzecz dla rowerzystów, gdyż jadąc ciągiem nie trzeba się zatrzymywać – chwali działanie systemu.

- Do tej pory przejazd przez to skrzyżowanie za jednym razem był praktycznie niemożliwy - dodaje Sobieraj.

Będą kolejne

Do tej pory pętle indukcyjne pojawiły się na ścieżkach rowerowych na skrzyżowaniu Kondratowicza z Rembielińską na Bródnie, czy na nowej ścieżce przy ul. Poleczki i u zbiegu Tamki z Kruczkowskiego na Powiślu.

Gorzej jest na innych skrzyżowaniach, gdzie nie ma ścieżek rowerowych i trzeba jechać obok samochodów. Tam nie ma kamer, a pętle indukcyjne nie wykrywają rowerzystów. Efekt? Trzeba czekać, aż obok pojawi się auto - zwracają uwagę sami rowerzyści.

- Znamy ten problem. Zapewniam, że zostanie usunięty, a czujniki będą działać w kolejnych miejscach - zapewnia Adam Sobieraj.

Odpowiednie ubranie

Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich podkreśla także, że poprawne działanie systemu jest dużej mierze zależne od samych rowerzystów, a dokładniej od ich ubioru. – Wideodetekcja musi zauważyć rowerzystę. Jeżeli będzie on jechać w czarnej kurtce, bez oświetlenia, czujniki mogą nie zadziałać – ostrzega i apeluje o odpowiednie przygotowanie siebie i swojego roweru do jazdy po mieście.

Bartosz Andrejuk

 

Gdzie w Warszawie są największe problemy z "inteligentną" sygnalizacją? Gdzie akomodacja nie reaguje na motocyklistów? Gdzie rowerzysta nie może przejechać przez skrzyżowanie? Napisz na forum lub na warszawa@tvn.pl. Wasze inforamcje przekażemy ZDM.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • barbapapa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2012 22:05 ~barbapapa

  @hahahaha
  proponuję przejażdżkę KEN-em od Doliny Służewieckiej do samego Lasu Kabackiego. Zbadaj, zobacz, poznaj nowe miejsce. Warto poturlać się kawałek przy średnio ruchliwej ulicy po to żeby potem cieszyć się jazdą w Lesie Kabackim. Pozdrawiam.

 • barbapapa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2012 22:00 ~barbapapa

  @Gom @hahahaha

  Ścieżka na KEN posiada wjazdy i zjazdy na każdym skrzyżowaniu, królewna jechała zwykłym rowerem bo się przyjrzałem, jechała w kierunku w którym jest ścieżka i nic, ale to nic jej nie usprawiedliwia. Że nie wspomnę że wczoraj wieczorem znów widziałem kretyna który bez żadnego oświetlenia jechał między wolno jadącymi samochodami na Racławickiej a potem wskoczył na chodnik i pognał w siną dal. Debile są zarówno na dwóch kółkach jak i na czterech, tylko mi cały czas chodzi o to że jeśli ktoś jest na dwóch kółkach to powinien mieć więcej instynktu samozachowawczego, bo dwa kółka z roweru moga zamienić się na dwa kółka od wózka. Żyjemy w takim miejscu w jakim żyjemy i póki nie dorośniemy, wszyscy użytkownicy dróg, póty trzeba uważać zarówno na siebie jak i na innych, ale trzeba też piętnować naganne zachowania, bo zwrócenie uwagi komuś raz czy drugi może spowoduje jakąkolwiek poprawę. Pozostaje pełen nadziei na znormalnienie w naszym wspaniałym przecież społeczeństwie.

 • Gom (rowerzysta)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2012 15:15 ~Gom (rowerzysta)

  Do poczytania:
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,122961,6995398,Kolko_i_krzyzyk_na_droge.html?as=1

 • hehehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2012 14:45 ~hehehehe

  Na zachodzie przede wszystkim żaden polski mistrz kierownicy nie ma szans poszaleć, a ludzie nie głupieją przez samochody. Natomiast w Polsce ludziom odbiło od czterech kółek, i co niektórzy zachowują się jak kasta uprzywilejowana. Z prawem do niewidzenia, niespodziewania się i nieprzestrzegania przepisów na czele (do przepisów to mają się stosowaćwszyscy inni). Wsiada taki w automobil, klapki na oczy i poszedł, wydaje mu się, że wolno mu wszystko bo jest dumnym posiadaczem osobowego automobila. A każdy inny to zawalidroga bądź wariat, dokonujący zamachu na świętą wolność osobówkarza samym swoim istnieniem.

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2012 14:08 ~hehehe

  ~barbapapa
  A co tu nie rozumieć ze zjazdami i wjazdami?? Można się na nią dostać bez kombinacji typu przeskakiwanie przez trawnik, wysoki krwężnik. Po prostu nie kojarzę za bardzo miejsca i tego jak to tam wygląda. Bo jeśli nie, to wolne żarty, żeby taki rowerzysta zatrzmywał sie na ruchliwej jezdni, tylko po to żeby kicnąć sobie na ścieżkę. Nie w tym kraju pełnym mistrzów kierownicy, tylko że zbyt często zwyczajnie ślepych.
  Dwa:
  A zdajesz sobie na przykład sprawę, że istnieją zgodnie z nowymi definicjami, na przykład rowerem szerszym niż 90 centymetrów nie wolno jechać ścieżką rowerową?
  Zdajesz sobiesprawę, że jeśli jakiś rower łapie się na definicje motoroweru (a na pierwszy rzut oka może wyglądać tylko na nieco masywniejszy rower, widuje gościa, który coś takiego posiada), też nie ma prawa naginać ścieżką?
  Zdajesz sobie sprawę, że zgodnie z istniejącą wykładnią rowerzyście wolno jechać jezdnią, jeśli nie ma fizycznej możliwości jazdy ścieżką, bo jakieś palanty tam zaparkowały, jest rozkopana, albo zwalono na nią śnieg z połowy miasta?


  I fajnie, że powołujesz się egzekwowanie przepisów na zachodzie, gdzie swoją drogą próba jeżdżenia po polaczkowatemu zostaje błyskawicznie utemperowana. Tylko że służby w tym kraju nie są w stanie zając się stadami baranów nie potrafiących parkować, przestrzegać podstawowych przepisów typu ograniczenie prędkości w mieście czy zachowanie na zielonej strzałce, więc nie oczekuj,że nagle zajmą się rowerzystami, którzy stanowią znikomą część ruchu drogowego.

  I powtórzę. Ludzie nie dzielą się na rowerzytów, motocyklistów, kierowców. Tylko na debili i resztę. A w ruchu ulicznym mamy masę debili, z którymi trzeba coś zrobić. Stosownie do powodowanego zagrożenia najlepiej i kosztów ponoszonych przez całe społeczeństwo.
  Tylko wiesz co? takie rzeczy zaczyna się pojmować, gdy jakiś morderca w szmecwagenie wjedzie człowiekowi w kogoś bliskiego, kto znajdował się w biały dzień, w połowie przejścia, przechodząc na zielonym.

 • Gom (rowerzysta)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2012 12:46 ~Gom (rowerzysta)

  > O ile mi wiadomo to w Polsce też już
  > jest zakaz jazdy ulica kiedy obok
  > biegnie sciezka rowerowa i chyba jest
  > za to mandat 200 zł

  Po ostatnich nowelizacjach PoRD masz obowiązek jechać DDR tylko wtedy, gdy biegnie w tym samym kierunku, w którym jedziesz. Jeśli jest po drugiej (lewej) stronie jezdni i nie ma znaku zakazującego jazdy rowerem po jezdni (B-9), to możesz "olać" DDR.

  Taka sytuacja jest np. na nowej DDR przy Szczęśliwickiej - w jedną stronę musisz jechać ścieżką (jest zakaz B-9 na jezdni), w drugą możesz poruszać się jezdnią (zakazu nie ma).

  Przy okazji pozdrawiam wszystkich zmotoryzowanych nauczycieli, którzy chcą mnie w tym miejscu spędzić na DDR ;-)

 • barbapapa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2012 23:36 ~barbapapa

  @hehehehe

  O ile mi wiadomo to w Polsce też już jest zakaz jazdy ulica kiedy obok biegnie sciezka rowerowa i chyba jest za to mandat 200 zł. Niestety nie spodziewam się żeby zuchy z drogówki albo SM egzekwowały ten przepis. Jesli chodzi o ścieżkę na KEN to jest to chyba jedna z lepszych w Warszawie, pomimo że z kostki. I nie bardzo rozumiem to co napisałeś o wjazdach i zjazdach, ale nie rozumiem też wielu innych rzeczy więc jakos sobie z tym poradzę. Co do słuchawek, to powtórzę, mi jako kierowcy nie przeszkadza że ktoś jedzie w słuchawkach po ulicy, to jego sprawa i problem, są jednak takie sytuacje kiedy dobrze jest słyszeć bo od tego może zależeć życie. Nie urażona ambicja, nie duma, nie lansiarski wygląd tylko życie. Więc kiedy zrozumiesz o co mi chodzi to, mam nadzieję, zaprzestaniesz dalszej polemiki na temat. Naprawdę sam jestem cyklistą a nie tylko kierowcą blaszaka i dlatego pewne zachowania rażą mnie i daje wyraz swojemu niezadowoleniu. Jesli zaś chodzi o przestrzeganie przepisów za granicą, rozumiem że zachodnią, to tam rowerzyści wiedzą co im wolno a czego nie i zapewniam cię że są karani z całą surowościa za bezmyślne, niezgodne z prawem zachowania. I jeszcze taka reminiscencja. Nie jestem juz młodym człowiekiem i pamiętam czasy kiedy milicjanci jak złapali kogoś idiociejącego rowerem po ulicy czy chodniku, po prostu wykręcali wentyle. Nie fajnie było dygać z bajkiem na ramieniu do domu i następnym razem dwa razy się człowiek zastanowił zanim zrobił coś głupiego. Pozdrawiam i życze równych ścieżek i samych zielonych świateł.

 • hehehhehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2012 20:59 ~hehehhehe

  Edziu, nie siej propagandy, ja byłem za zachodnią granicą, wiem jak tam jest. Tam nie ma tłumaczenia, że nie widziałem, nie spodziewałem się, nie miał świateł, kamizelki, koguta na łbie, miał słuchawki na uszach. Niechroniony uczestnik ruchu, masz na niego uważać, koniec. Bo to ty siedzisz pod pancerzem samochodu i możesz zabić.

  A bezmózgów to ja dzień w dzień widzę za kółkiem samochodu... A, zapomniałem, w samochodzie tak można... A wszyscy inni niech uważają.

 • hehehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2012 20:49 ~hehehehe

  ~barbapapa
  A odnośnie ścieżki: były tam gdzieś zjazdy, wjazdy na ścieżkę pozwalające wjechać na nią zgodnie z prawem? Bo niezgodnych z prawem zachowań nie masz prawa oczekiwać od innych tylko po to, żeby Tobie było wygodniej.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2012 20:43 ~Edek

  ~hehehehe widzisz Ty dalej nie pojmujesz prostej sprawy, że gro osób na rowerach to osoby BEZMYŚLNE (bez oświetlenia, łamią przepisy), co zauważył zresztą ~barbapapa.
  Ty masz najwyraźniej klapki na oczach i potrafisz krytykować tylko kierowców, nie zauważając wad drugiej strony.
  Za tą granicą, na którą się tak szumnie powołujesz, za jazdę po ulicy w momencie jak jest ścieżka rowerowa obrywasz solidny mandat i nie ma przebacz.
  Ale u nas jedzie taki cichociemny, olewa czerwone światło i wali przez ruchliwe skrzyżowanie i ma całe stado obrońców bo przecież ZŁO TO KIEROWCY.
  Dalej tego ciągnął nie będę, bo kto ma zrozumieć ten zrozumie, a kto nie to trudno, oby nie obudził się w szpitalu albo z kimś na masce.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »