Informacje

14.09.2017 18:30 w najbliższych dniach

Zielona fala na Żwirki i Wigury. "Efekt zauważalny dla jadących 50 km/h"

SERWISY:


Coraz bliżej do uruchomienia zielonej fali na Żwirki i Wigury. Jak chwali się Zarząd Dróg Miejskich, prace w tym miejscu są już zaawansowane.

"Za nami roboty przygotowawcze – między innymi związane z okablowaniem i wymianą urządzeń sygnalizacyjnych – na skrzyżowaniach z ul. Wawelską i Banacha. W najbliższych dniach w tych miejscach zostanie wdrożone nowe oprogramowanie sterujące" - czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

- Efekt powinien być widoczny na całym odcinku. Wyjątkiem może być skrzyżowanie z Racławicką, gdzie ruch poprzeczny jest znacznie większy - mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM.

Zmiany po awarii

Jak dodają dalej urzędnicy, konieczność przeprowadzenia prac na skrzyżowaniu z Wawelską potwierdziła niedawna podwójna awaria po intensywnych opadach deszczu.

"Sygnalizacja nie działała tam w porannym szczycie komunikacyjnym, z powodu przepalenia przewodów elektrycznych. Prowadzona obecnie modernizacja zapobiegnie takim sytuacjom w przyszłości" - twierdzą.

Z kolei zielona fala to projekt sterowania sygnalizacją świetlną na dziewięciu skrzyżowaniach i przejściach przez Żwirki i Wigury (z 17 stycznia, przy przystanku Leżajska, na wysokości 1 sierpnia, Wyględowskiej, Racławickiej, Pruszkowskiej, księcia Trojdena, Banacha i Wawelskiej).

Zmiany obejmą też skrzyżowania Racławickiej z Miłobędzką i Do Fortu. "Dzięki odpowiednim programom sygnalizacji i wprowadzeniu algorytmów koordynacyjnych, możliwe będzie uzyskanie efektu zielonej fali. Przy okazji w koordynację włączona zostanie także ulica Racławicka, na odcinku od ulicy Wołoskiej" - tłumaczą.

Wszystkie sygnalizacje świetlne będą dostosowane do natężenia ruchu. Zostaną wyposażone w detekcję dla pieszych i rowerzystów oraz w urządzenia akustyczne. Tam, gdzie to konieczne, sygnalizacje przejdą remont.

Światła przy Hynka

W tym samym czasie, drogowcy przygotowują się do kolejnej inwestycji na Żwirki i Wigury: do przebudowy świateł na skrzyżowaniu z Hynka. Trwa przetarg, w którym zostanie wyłoniony wykonawca.

"Światła będą działać w pełnej akomodacji. Modernizacja zakłada też wyznaczenie przejazdów rowerowych i remont chodników wokół skrzyżowania. Sygnalizacja zostanie skoordynowana z pozostałymi skrzyżowaniami w ciągu Żwirki i Wigury" - podaje ZDM.

Jak dodaje rzecznik ZDM, efekt zielonej fali będzie zauważalny dla kierowców jadących zgodnie z przepisami, 50 km/h.

Zobacz także video tvnwarszawa.pl: Na tropie zielonej fali w Warszawie:

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • LeW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2017 15:08 ~LeW

  Likwidacja zielonej strzałki przy Pomniku Lotnika już przynosi znakomite efekty w postaci korków od Wawelskiej do Banacha. Jak przyjedzie zielona fala od strony lotniska to korki jeszcze się wydłużą. BYŁO DOBRZE - PO CO ZEPSULI???

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2017 15:37 ~Aga

  Oczywiście, ja już widzę efekt ZIELONEJ FALI na Żwirki, bo przez to korkuje się cała Łazienkowska, po południu już od mostu w stronę Zachodniego, a jak się minie Pomnik Lotnika, to już z górki

 • jam jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 15:18 ~jam jest

  Oj zobaczycie zieloną falę, jak wam zlikwidują strzałkę zieloną na Trasę Łazienkowską na Pomniku Lotnika. Będziecie zieloni z wściekłości, stojąc w kilometrowym korku. Na Żwirki - Racławickiej też sobie postoicie. Aha, i pożegnajcie się z zielonymi strzałkami na tym ciągu. Podziękujcie panu Puchalskiemu za takie cuda w przepisach i projekcie.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 10:46 ~Tadeusz

  Ależ pracują z pijarem. A przecież przebudowują bo zrobili sobie autostrady rowerowe z dopuszczonym ruchem pieszych z obu stron Żwirek, przez co już się tam nie da przejść piechotą. Niestety, dopóki drogami rządzi rowerzysta, piesi nie będą mieli życia. Piesza Masa Krytyczna powinna być.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 09:41 ~qwerty

  Będzie jak na KEN. Można se jechać te 50 km/h i nikt nigdy tam zielonej nie widział. A korki 3 razy dłuższe niż były.

 • yarr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 09:22 ~yarr

  zielona fala też będzie działać dla wielokrotności 50 km/h czyli 100 i 150 km/h chociaż pewnie ktoś udowodni, że i 200 się da :D

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 00:07 ~Sławek

  Lepsza byłaby fala na 20, no max 30km/h. Nikt nie stałby w korku.

 • Kalor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 22:09 ~Kalor

  Zróbcie dla 90 km/h, przecież to nie ścieżka rowerowa

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 21:04 SEBBAX

  Hahaha - ale Żwirki i Wigury to ważna ulica, ale dla polityków... Mogli by zrobić zielona falę na Puławskiej lub innych ulicach waznych dla mieszkańców...

 • time66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 20:40 ~time66

  O "zielonej fali" w Warszawie trąbiło się już za wczesnego Gierka jak dobrze pamiętam. Nigdy go nie działało, nie działa i działać nie będzie. Ot takie prężenie muskułów przez urzędników.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Na chodniku przy Andersa zaczęły pojawiać się słupki. Znalazł się jednak kierowca, który zaparkował auto w taki sposób, że pokrzyżował drogowcom plany.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »