Informacje

14.09.2017 18:30 w najbliższych dniach

Zielona fala na Żwirki i Wigury. "Efekt zauważalny dla jadących 50 km/h"

SERWISY:


Coraz bliżej do uruchomienia zielonej fali na Żwirki i Wigury. Jak chwali się Zarząd Dróg Miejskich, prace w tym miejscu są już zaawansowane.

"Za nami roboty przygotowawcze – między innymi związane z okablowaniem i wymianą urządzeń sygnalizacyjnych – na skrzyżowaniach z ul. Wawelską i Banacha. W najbliższych dniach w tych miejscach zostanie wdrożone nowe oprogramowanie sterujące" - czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

- Efekt powinien być widoczny na całym odcinku. Wyjątkiem może być skrzyżowanie z Racławicką, gdzie ruch poprzeczny jest znacznie większy - mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM.

Zmiany po awarii

Jak dodają dalej urzędnicy, konieczność przeprowadzenia prac na skrzyżowaniu z Wawelską potwierdziła niedawna podwójna awaria po intensywnych opadach deszczu.

"Sygnalizacja nie działała tam w porannym szczycie komunikacyjnym, z powodu przepalenia przewodów elektrycznych. Prowadzona obecnie modernizacja zapobiegnie takim sytuacjom w przyszłości" - twierdzą.

Z kolei zielona fala to projekt sterowania sygnalizacją świetlną na dziewięciu skrzyżowaniach i przejściach przez Żwirki i Wigury (z 17 stycznia, przy przystanku Leżajska, na wysokości 1 sierpnia, Wyględowskiej, Racławickiej, Pruszkowskiej, księcia Trojdena, Banacha i Wawelskiej).

Zmiany obejmą też skrzyżowania Racławickiej z Miłobędzką i Do Fortu. "Dzięki odpowiednim programom sygnalizacji i wprowadzeniu algorytmów koordynacyjnych, możliwe będzie uzyskanie efektu zielonej fali. Przy okazji w koordynację włączona zostanie także ulica Racławicka, na odcinku od ulicy Wołoskiej" - tłumaczą.

Wszystkie sygnalizacje świetlne będą dostosowane do natężenia ruchu. Zostaną wyposażone w detekcję dla pieszych i rowerzystów oraz w urządzenia akustyczne. Tam, gdzie to konieczne, sygnalizacje przejdą remont.

Światła przy Hynka

W tym samym czasie, drogowcy przygotowują się do kolejnej inwestycji na Żwirki i Wigury: do przebudowy świateł na skrzyżowaniu z Hynka. Trwa przetarg, w którym zostanie wyłoniony wykonawca.

"Światła będą działać w pełnej akomodacji. Modernizacja zakłada też wyznaczenie przejazdów rowerowych i remont chodników wokół skrzyżowania. Sygnalizacja zostanie skoordynowana z pozostałymi skrzyżowaniami w ciągu Żwirki i Wigury" - podaje ZDM.

Jak dodaje rzecznik ZDM, efekt zielonej fali będzie zauważalny dla kierowców jadących zgodnie z przepisami, 50 km/h.

Zobacz także video tvnwarszawa.pl: Na tropie zielonej fali w Warszawie:

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • LeW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2017 15:08 ~LeW

  Likwidacja zielonej strzałki przy Pomniku Lotnika już przynosi znakomite efekty w postaci korków od Wawelskiej do Banacha. Jak przyjedzie zielona fala od strony lotniska to korki jeszcze się wydłużą. BYŁO DOBRZE - PO CO ZEPSULI???

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2017 15:37 ~Aga

  Oczywiście, ja już widzę efekt ZIELONEJ FALI na Żwirki, bo przez to korkuje się cała Łazienkowska, po południu już od mostu w stronę Zachodniego, a jak się minie Pomnik Lotnika, to już z górki

 • jam jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 15:18 ~jam jest

  Oj zobaczycie zieloną falę, jak wam zlikwidują strzałkę zieloną na Trasę Łazienkowską na Pomniku Lotnika. Będziecie zieloni z wściekłości, stojąc w kilometrowym korku. Na Żwirki - Racławickiej też sobie postoicie. Aha, i pożegnajcie się z zielonymi strzałkami na tym ciągu. Podziękujcie panu Puchalskiemu za takie cuda w przepisach i projekcie.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 10:46 ~Tadeusz

  Ależ pracują z pijarem. A przecież przebudowują bo zrobili sobie autostrady rowerowe z dopuszczonym ruchem pieszych z obu stron Żwirek, przez co już się tam nie da przejść piechotą. Niestety, dopóki drogami rządzi rowerzysta, piesi nie będą mieli życia. Piesza Masa Krytyczna powinna być.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 09:41 ~qwerty

  Będzie jak na KEN. Można se jechać te 50 km/h i nikt nigdy tam zielonej nie widział. A korki 3 razy dłuższe niż były.

 • yarr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 09:22 ~yarr

  zielona fala też będzie działać dla wielokrotności 50 km/h czyli 100 i 150 km/h chociaż pewnie ktoś udowodni, że i 200 się da :D

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 00:07 ~Sławek

  Lepsza byłaby fala na 20, no max 30km/h. Nikt nie stałby w korku.

 • Kalor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 22:09 ~Kalor

  Zróbcie dla 90 km/h, przecież to nie ścieżka rowerowa

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 21:04 SEBBAX

  Hahaha - ale Żwirki i Wigury to ważna ulica, ale dla polityków... Mogli by zrobić zielona falę na Puławskiej lub innych ulicach waznych dla mieszkańców...

 • time66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 20:40 ~time66

  O "zielonej fali" w Warszawie trąbiło się już za wczesnego Gierka jak dobrze pamiętam. Nigdy go nie działało, nie działa i działać nie będzie. Ot takie prężenie muskułów przez urzędników.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »