Informacje

11.06.2016 07:00 wizje młodych architektów

Zieleń zamiast parkingów.
Taki ma być Muranów XXI wieku

SERWISY:


Muranów powinien się zmienić, żeby odpowiadał potrzebom obecnych mieszkańców – twierdzą władze Śródmieścia. Pierwszy krok w tym kierunku zrobiły – poprosiły młodych architektów o przygotowanie pomysłów na rewitalizację osiedla. W wizjach przewijają się nowe place, deptaki, a nawet dodatkowa zabudowa.

Muranów to jedno z najbardziej charakterystycznych osiedli stolicy. Zrealizowane głównie według projektu Bohdana Lacherta powstało na gruzach tuż po II wojnie światowej. - Wtedy to był rodzaj sypialni dla osób osiedlających się w Warszawie. Teraz mieszka tam już trzecie pokolenie, a wewnętrzna przestrzeń Muranowa powinna odpowiadać także ich potrzebom i wpasować się w wymogi XXI wieku - przekonuje Paweł Suliga, wiceburmistrz Śródmieścia.

"Zapuszczony teren"

Jego zdaniem na Muranowie konieczna jest rewitalizacja, czyli w dużym skrócie przekształcenie przestrzeni, żeby była bardziej przyjazna mieszkańcom.

– To jeden z najbardziej zapuszczonych terenów w Śródmieściu. Muranów powinien wzbogacić się o funkcje odpowiadające osiedlu mieszkaniowemu w centrum miasta – zaznacza Suliga. – Chodzi o nową zabudowę, opracowanie zielni i małej architektury, a także dodanie usług i ogólne uporządkowanie przestrzeni - dodaje.

Dyskusję o tym, jak to zrobić, urzędnicy postanowili rozpocząć od zaangażowania studentów wydziału architektury Politechniki Warszawskiej. Podzieleni na trzy zespoły przyjrzeli się sytuacji w śródmiejskiej części osiedla i przygotowali swoje propozycje zmian.

Centrum Kulturowe

"Muranów – Centrum Kulturowe" – pracę pod tą nazwą przygotowały Katarzyna Anwajler, Aleksandra Herbik, Dominika Oleksa i Małgorzata Pietras. Wzięły pod lupę obszar pomiędzy ul. Andersa, Nowolipki, al. Jana Pawła II i al. Solidarności. Zaproponowały między innymi, żeby znajdujący się w centralnej części owalny parking zmienił się w plac z drzewami, tryskającą z nawierzchni wodą i miejscem na wydarzenia kulturalne.

Zaproponowały również wzbogacenie przestrzeni o nowe place zabaw czy szklarnie. Do tego w parterach niektórych budynków znalazłoby się miejsce na lokale z usługami. W wizji jest również wariant z nadbudową budynków, które znajdują się wzdłuż al. Jana Pawła II, al. Solidarności i przy Andersa.

>>>ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<

Cztery place

Pozostałe dwie grupy postanowiły urządzić przestrzeń, która znajduje się z kolei pomiędzy ul. Nowolipki, Andersa, Anielewicza i al. Solidarności.

Koncepcję "Cztery place" przygotowali Aleksander Maciak i Marta Osowiecka. Tutaj przede wszystkim wyłania się pomysł wypełnienia podwórek między budynkami dodatkowa zielenią, deptakami czy placami zabaw. Za to ich zdaniem powinny zniknąć miejsce parkingi z tych miejsc. Zmiany czekałyby również ulicę Anielewicza – autorzy zaproponowali, by została przesunięta lekko na północ na wysokości Muzeum Polin, by zwolnić przestrzeń pod nową zabudowę usługową.

>>>ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<

Zielony szlak

Drugi pomysł na ten rejon zaproponowały Dominika Piesiewicz i Klaudia Prasek. Nazwały go "Zielony szlak". Oś ma stanowić ulica Pawia, a po jej bokach, między budynkami mieszkalnymi miałyby powstać strefy, gdzie można wypocząć, a także place zabaw. Architekci zaproponowali też otwarcie dla mieszkańców zielonego terenu Pawiaka, gdzie znalazłoby się miejsce na spływająca po kamieniach wodę. A na pobliskich podwórkach place zabaw i więcej zielni. W tym wydaniu również od strony Anielewicza pojawiłaby się dodatkowa zabudowa.

>>>ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<

Co teraz z tymi pomysłami? – Traktujemy to jako wstęp do zmian. 24 czerwca w Stacji Muranów odbędzie się dyskusja z mieszkańcami, autorami prac i ekspertami na temat tego, jak powinien zmienić się ten rejon – wyjaśnia Suliga.

I dodaje, że dzielnica docelowo chce rewitalizować Muranów. – W ciągu kilku lat chcemy zdobyć na to środki i dokonywać zmian stopniowo – podkreśla wiceburmistrz.

CZYTAJ TEŻ: "Szklana" wyspa obok Wenecji. To stąd nazwę wziął Muranów

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2016 15:06 ~waw

  Z tego co widać, to zamiast parkingów mają być nowe osiedla.
  Znajomi HGW w akcji.

 • zbignief

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 10:23 ~zbignief

  Pozwolę sobie zapytać, kto zdecydował za mieszkańców Muranowa że samochód nie jest im potrzebny. Czy ja też mogę zdecydować za tę osobę, co jest jej w życiu potrzebne i np. wyłączyć jej prąd w domu?

 • bzzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2016 07:34 ~bzzz

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę i możliwość dodatkowej sprzedaży gruntów i miejsc pod zabudowę. Nazywajcie to jak chcecie, modernizacją, rewitalizacją, etc. Na Muranowie wszystko o czym piszecie istniało dużo wcześniej, tylko zostało zaniedbane w ostatnim dziesięcioleci.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2016 20:29 kubat

  Pawiak~Pawiak

  Jeszcze mi tego brakowało ,żeby Muranów zaczęli zmieniać. Już lepiej zostawcie go w spokoju i nic nie róbcie.

  A jest taki piękny plac, proszący się aż o przekształcenie go w tereny zielone dla ludzi, ale cóż, widocznie betonowa bryła muzeum współczesnej sztuki/?/ komuś bardziej się kalkuluje. Ciekawe komu i ilu jest tych lobbujących?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2016 09:26 ~Warszawiak

  W cywilizowanych krajach parkingi znajdują się pod ziemią, doskonałymi terenami w Warszawie są bez mała wszystkie boiska szkolne. Na każdym, na jednym poziomie zmieściłoby się 150-300 samochodów.
  Wtedy przestrzeń można oddać na dodatkową zieleń, skwery, place zabaw dla dzieci i młodzieży, czasami (wyjątkowo) uzupełniającą zabudowę.

 • HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2016 07:06 ~HGW

  Zieleń zamiast parkingów, dworki zamiast bloków.
  A zamiast mieszkańców - rentierzy.

 • Pawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2016 02:41 ~Pawiak

  Jeszcze mi tego brakowało ,żeby Muranów zaczęli zmieniać. Już lepiej zostawcie go w spokoju i nic nie róbcie.

 • miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2016 00:04 ~miś

  Rosomak~Rosomak

  "Zieleń zamiast parkingów". Trudno o większą hipokryzję. Bo w dalszej części tekstu jest mowa o nowej dodatkowej zabudowie. Oczywiście w powietrzu, bo przecież nie w miejscu przeznaczonym na zieleń. Paranoja sięga jeszcze dalej, bo oczywiście wszyscy mieszkancy Muranowa jeżdżą wyłącznie na wrotkach i nie mają samochodów. Także pod sklepami parkingi niepotrzebne, bo oczywiste jest, że każdy woli torby z zakupami targać na piechotę, niż podwiezc sobie pod dom.
  Czy jest na sali lekarz?

  100/100

 • Pampatar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2016 23:37 ~Pampatar

  buhahahahahaha~buhahahahahaha

  A pisałem wam dwa lata temu, że ratusz z HGW na czele chce zlikwidować wszystkie parkingi w szeroko pojętym centrum!
  Nawet te na terenach spółdzielczych zostaną zlikwidowane, nawet te na terenach prywatnych! Pisałem wam dokładnie jak to się odbędzie.
  Ale nikt nie chciał słuchać, to teraz macie zonk.
  Ratusz widzi w tym alternatywę dla płatnego wjazdu do centrum i innych ekooszołomskich idei. Ponieważ nie może odciąć swoich od miejsc to odetnie "nie swoich". Przetrwają tylko parkingi podziemne, parkigni w biurowcach i galeriach oraz nieliczne naziemne miejsca w strefie parkowania.
  No tak, ale wy nadal nie wierzycie....


  Kto jest ciemną masą, ten dalej głosuje na bufet :[
  Chociaż ten bufet jest nie do tknięcia. Jest tak ustawiony z gildią złodziei ,że nawet sam Konan pada na kolana.
  Nawet my padam na kolana , piszemy tylko bzdury zamiast coś zrobić. (Tz. Dali nam tablicę do wylewania żalów.)
  Człek się wypowie i ciśnienie spadnie, ale bez efektów i oto chodzi.

 • kargul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2016 22:01 ~kargul

  Ło matko, a gdzie ja swojom furmanke bede trzymol, jak te architekty mie wszedzie tych drzewow nasadzom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »